Muzeum im. Władysława Orkana

Miasto
Kontakt ul. Sądecka 6,
34-700 Rabka-Zdrój
tel. ekspozycja:18 26 76 747
tel. biuro: 18 26 76 289
fax: 18 26 76 365

Opis

W celu ocalenia przed zapomnieniem dziedzictwa kulturowego regionu utworzono przy PTT Komisję Muzealną, która rozpoczęła akcję kolekcjonowania zabytków kultury.

HISTORIA

W drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny zaprzestano praktyk religijnych w 1908 roku, kiedy powstała nowa świątynia parafialna w Rabce. Od członków rabczańskiego oddziału Poleskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wyszła wtedy inicjatywa przejęcia nieczynnego kościoła na muzeum etnograficznego. W celu ocalenia przed zapomnieniem dziedzictwa kulturowego regionu utworzono przy PTT Komisję Muzealną, która rozpoczęła akcję kolekcjonowania zabytków kultury w Rabce i okolicy. Ks. Jan Surowiak, ówczesny proboszcz parafii i jednocześnie prezes oddziału PTT w Rabce, uzyskał zgodę od władz kościelnych na utworzenie muzeum w nieczynnej świątyni. Muzeum zostało oficjalnie otwarte w 1936 roku. Wcześniej, w 1929 roku, uzyskano od Władysława Orkana – piewcy Gorców i góralszczyzny, zgodę na nadanie jego imienia rabczańskiej placówce. W uroczystości otwarcia wziął udział m.in. Walery Goetel – prezes Zarządu Głównego PTT. Pierwszym kustoszem muzeum został ks. Justyn Bulanda, jeden z inicjatorów jego powstania. W 2000 roku przy muzeum została umieszczona tablica upamiętniająca ks. Bulandę.

EKSPOZYCJA

Ekspozycja muzealna o charakterze etnograficznym znajduje się w przyziemiu wieży podzielonym na cztery pomieszczenia i korytarz. Część eksponatów umieszczono również w nawie i prezbiterium. Zbiory obejmują głównie elementy kulturalne Zagórzan – grupy etnograficznej zamieszkującej Rabkę i okolice. Większość eksponatów pochodzi z końca XIX i początku XX wieku. Zbiory podzielono tematycznie na działy poświęcone gospodarce, rzemiosłu, ubiorom i sztuce. Zgromadzono tu m.in. sprzęty gospodarskie i pasterskie, wyroby garncarskie, stroje ludowe górali podhalańskich i Zagórzan. Do najciekawszych eksponatów należą zabawki z drewna i gliny oraz bogata kolekcja świątków. Jedną z drewnianych rzeźb,  przedstawiającą Chrystusa Frasobliwego zachwycił się sam Pablo Picasso. Eksponat zobaczył jednak nie w Rabce, a we Wrocławiu podczas odbywającego się w 1948 roku Kongresu Intelektualistów, na którym otwarto wystawę polskiej sztuki ludowej.

WYDARZENIA I EDUKACJA

Muzeum jest organizatorem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych, prezentujących góralską kulturę. Zgodnie z tradycją obchodzi się tu „Święto Bazi” czyli konkurs palm wielkanocnych w Niedzielę Palmową. Jest to jeden z najstarszych konkursów w Polsce, który odbywa w muzeum od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Rokrocznie w Sobotę Wielkanocną muzeum organizuje Święto Zwyków Wielkanocnych czyli przypomnienie zwyczajów związanych z okresem Wielkiego Tygodnia połączone z tradycyjnym święceniem pokarmów.

Muzeum organizuje również wiele interesujących wystaw czasowych, koncerty muzyki organowej oraz warsztaty edukacyjne. Muzeum prowadzi Akademię Malarstwa na Szkle, w której odbywają się lekcje muzealne dotyczące kultury materialnej i duchowej Zagórzan. W ofercie edukacyjnej znajdują się zajęcia dotyczące m.in. 

- malarstwa na szkle

- plastyki obrzędowej

 - dawnej wiejskiej mody

- pasterstwa

- dawnych zwyczajów świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych

 

Muzeum czynne:

w sezonie:

od 1 maja do 31 sierpnia - codziennie od 9:00 do 17:00

nieczynne: 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia 

poza sezonem:

od 1 września do 30 kwietnia od 9:00 do 16:00 (Muzeum od października do maja w poniedziałki nieczynne)

nieczynne: 1 listopada, 11 listopada, 25 i 26 grudnia, 1 stycznia, 6 stycznia, Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny 

Ceny biletu: normalny – 7 zł, ulgowy – 5 zł

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Rabka Zdrój, Małopolskie
ul. Sądecka 6, 34-700
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu