Skansen Techniki Wiejskiej w Wielisławicach

Miasto
Kontakt Wielisławice 33a
66-500 Strzelce Krajeńskie

kom.: 606 328 007
e-mail: leszek.nowak2@poczta.onet.pl

Opis

W Wielisławicach, wsi oddalonej ok. 5 km od Strzelec Krajeńskich, można podziwiać zabytkowe pojazdy i maszyny rolnicze.

Właścicielem okazałej kolekcji jest pan Leszek Nowak. Skansen techniki wiejskiej mieści się w pozostałościach dawnego założenia folwarczno-dworskiego z XIX wieku, którego ostatnim właścicielem był hrabia E.H. Langenn-Steinkeller. W skład zabudowań wchodzą między innymi: gorzelnia ze stylową, wyremontowaną piwnicą, kuźnia, murowane stodoły z 1885r. i zabudowania gospodarcze. Jest to przykład występującej na tym terenie zabudowy ,,bamberskiej”. Jednak prawdziwą ozdobą tego miejsca są stare ciągniki, maszyny rolnicze, motocykle, samochody osobowe i ciężarowe oraz pojazdy militarne. Zgromadzona ilość starych pojazdów jest jedną za największych w Polsce.

Warte podkreślenia są zwłaszcza unikatowe, niespotykane w Polsce ciągniki: Ferguson z 1948 roku – jedyny egzemplarz w kraju, ciągnik Volvo BM z 1956 roku i ciągnik Hanomag z 1935 roku. Kolekcjoner posiada cały wachlarz ciągników Ursus, które były produkowane w Warszawie od 1947 roku. Na wyróżnienie zasługuje także ciągnik RS 09 o interesującej konstrukcji z silnikiem znajdującym się z tyłu pojazdu. Na umieszczonej z przodu ramie montowano narzędzia służące do prac polowych. Ciągnik był produkowany w latach 1955 do 1968 w dawnej NRD. Miłośników jednośladów zainteresuje kolekcja blisko 100. motocykli, wśród których są – rzadko dziś spotykane – radzieckie motory Iż z lat 50., o wyjątkowo zgrabnej konstrukcji, które wyprodukowane zostały w firmie w Iżewsku (ZSRR, obecnie Federacja Rosyjska). Wśród cennych eksponatów są motocykl Mińsk z 1956 roku i K-750 z przyczepką boczną, używany w Armii Radzieckiej.

W zbiorze licznych maszyn rolniczych wart zainteresowania jest kierat z okresu międzywojennego, wyprodukowany w fabryce maszyn rolniczych Alberta Kranza in Friedeberg N.M. – obecnie Strzelce Krajeńskie. Podziwiać można m.in. sprawne kosiarki konne, grabiarki do siana i drewniane młockarnie. Kolekcję pojazdów rolniczych uzupełniają pojazdy samo - chodowe: kilka egzemplarzy samochodów „Syrena” wyprodukowanych przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie, „GAZ-21 Wołga” – samochód osobowy, wy - produkowany w radzieckich zakładach GAZ w Gorkich oraz polski samochód ciężarowy FSC Lublin z 1955 roku, które - go szkielet kabiny wykonany jest z drewna i wodoodpornej sklejki. „Lublin” przeszedł gruntowny remont, jest sprawny technicznie i wykorzystywany do celów reklamowych. Wśród kilkunastu pojazdów militarnych jest opancerzony samochód rozpoznawczy przystosowany do poruszania się w wodzie – radziecki BRDM-2.

Pojazdy ze skansenu podróżują wraz z właścicielem na krajowe i zagraniczne wystawy oraz zloty, zdobywając nagrody i uznanie w środowisku kolekcjonerów starych pojazdów. Na co dzień zabytkowe traktory pracują w polu, a podczas imprez okolicznościowych wożą w specjalnej przyczepie turystów i okolicznych mieszkańców. Odwiedzając skansen techniki wiejskiej w Wielisławicach, można nie tylko obejrzeć kolekcję starych pojazdów, ale i posłuchać opowieści o ich parametrach, ciekawostkach technicznych, losach z czasów dawnej świetności oraz o pasjonującej historii przywracania ich do użytku.

Źródło: Urząd Miejski w Strzelcach Krajeńskich

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Strzelce Krajeńskie, Lubuskie
Wielisławice 33a, 66-500 Strzelce Krajeńskie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu