Teatr Polski w Bielsku-Białej

Miasto
Kontakt ul. 1 Maja 1
43-300 Bielsko-Biała

tel.: 33 822 84 51
tel.: 33 822 84 52
e-mail: rezerwacja@teatr.bielsko.pl
e-mail: info@teatr.bielsko.biala.pl,

Opis

Budynek Teatru Polskiego powstał w 1890 r. w historycznej części miasta, określanej jako Dolne Przedmieście, dziś stanowiącej część centrum Bielska-Białej.

Gmach teatru wzniesiony został w latach 1889-90 według projektu wiedeńskiego architekta Emila von Förstera. Jest to kolejny budynek, którego bryła przypomina o kulturowej jedności Europy Środkowej. Zgodnie z koncepcją architekta wyraźnie nawiązuje do gmachu opery w Wiedniu oraz Teatru Narodowego w Budapeszcie. Zbudowany w stylu palladiańsko-klasycyzującego historyzmu, z posągami Apollina oraz muz Melpomeny i Talii na fasadzie. Posiada pięknie odrestaurowane, bogato zdobione wnętrze. Przed teatrem znajduje się fontanna z 1895 roku.

30 września 1890 roku premierą spektaklu „Sen nocy letniej” rozpoczęto działalność bielskiego Teatru Miejskiego. Zawodowa scena niemiecka, funkcjonowała tu nieprzerwanie aż do końca II wojny światowej. Powołane w 1921 roku Towarzystwo Teatru Polskiego organizuje polskie przedstawienia, mając scenę do dyspozycji przez jeden, później dwa, a wreszcie trzy dni w tygodniu. W 1945 roku swoją pracę zaczyna stały zawodowy Teatr Polski. Obecnie pod kierunkiem Witolda Mazurkiewicza bielska scena jest jedną z najciekawszych scen w kraju. Uznanie widzów teatr zdobywa za sprawą takich przedstawień jak „Królowa Margot. wojna skończy się kiedyś” autorstwa Wojciecha Farugi, czy „Zorba” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Teatr oferuje możliwość zwiedzania „od kulis” po uprzednim uzgodnieniu terminu w Biurze Promocji pod numerem tel. +48 33 822 84 53.

 

 

Źródło: Urząd Miejski Bielsko-Biała http://www.visitbielsko.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Bielsko-Biała, Śląskie
1 Maja 1, 43-300 Bielsko-Biała
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu