Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Miasto
Kontakt ul. Dziekania 1
00-279 Warszawa

tel.: 22 621 34 14
e-mail: muzeum@maw.art.pl

Opis

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej to muzeum sztuki znajdujące się w sercu Warszawy, na Starym Mieście w cichej uliczce Dziekania, tuż obok Katedry Warszawskiej.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy stałej „Sacrum i Profanum” zlokalizowanej na 2 poziomach. Najstarsze eksponaty prezentujemy w piwnicach dawnego Pałacu w otoczeniu fragmentów XVI wiecznych ceglanych ścian. Sztukę współczesną można podziwiać na piętrze muzeum. Tylko w naszym muzeum mogą Państwo wejść w dawne „korytarzyki królewskie”. Jest to cześć drogi, która od XVII wieku łączyła Zamek Królewski z lożą królewską w kolegiacie św. Jana (obecna Katedra), gdzie król udawał się na modlitwę.

W miłym i spokojnym otoczeniu mogą Państwo podziwiać dzieła sakralne i świeckie.
Co wyjątkowego zobaczycie w MAW?

 • Rzeźbę Chrystusa z 1400 r. z mechanizmem ruchomych ramion – to jedna z ok. 50 rzeźb tego typu na świecie!
 • Ikony, obrazy charakterystyczne dla liturgii wschodniej, w tym współczesną ikonę wybitnego polskiego artysty – Jerzego Nowosielskiego.
 • Kolekcję zegarów – ok. 30 eksponatów, a w tym wspaniałe zegary stojące z XVII i XVIII w. z europejskich pracowni.
 • Obraz Jacka Malczewskiego – „Chrystus i Samarytanka w ogrodzie” z 1909 r. który jest jednym z 4 obrazów tego artysty o tym samym tytule.
 • Ręcznie haftowane XVII wieczne ornaty oraz zbiór ponad 50 tkanin liturgicznych z różnych epok.
 • Piękne wyroby barokowego złotnictwa, jak monstrancje, kielichy, puszki, krzyże ołtarzowe.
 • Replikę czekana – narzędzia, którym w roku 1620 próbowano dokonać zamachu na króla Polski – Zygmunta III Wazę. Był to jedyny zamach na głowę monarchy w Polsce, dokonany przy wejściu do kościoła św. Jana – obecnej Katedry.
 • Malarstwo polskich artystów emigracyjnych, którzy po II wojnie światowej z różnych powodów nie mogli wrócić do ojczyzny (Lebenstein, Czapski, Kossowski, Szyszko-Bohusz).
 • Okazjonalnie prezentowane są pamiątki związane z osoba kardynała Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II i księdza Jerzego Popiełuszko.
 • W kioskach multimedialnych umieściliśmy dodatkowe informacje o wybranych obiektach ze zbiorów MAW, a dzięki digitalizacji obiektów mogą się Państwo przyjrzeć się z bliska detalom, które są niewidoczne dla ludzkiego oka!

Muzeum organizuje także regularnie wystawy czasowe, dla których przeznaczona jest część pomieszczeń na parterze muzeum.

Muzeum jest dostępne dla osób niepełnosprawnych (podjazd, winda, toalety dla osób na wózkach).

W Muzeum można kupić bilet wspólny na zwiedzanie całej ekspozycji MAW oraz krypt Archikatedry Warszawskiej Św. Jana Chrzciciela, która sąsiaduje w Muzeum.

Krypty to podziemna cześć katedry, gdzie chowano zmarłych. Przez stulecia krypty były przebudowywane, dobudowywano nowe nisze grobowe, chowano zasłużonych dla kultury, członków rodzin królewskich, polityków oraz przywódców narodowych.

W podziemiach katedry przedstawiono zwyczaje związane z pochówkami, jakie miały miejsce w XVII i XVIII Polsce. Są tam autentyczne trumny i stroje trumienne stosowane na przestrzeni wieków oraz przykładowe pochówki dzieci, dorosłych i osób duchownych.

W kryptach znajdują się szczątki ostatnich książąt mazowieckich oraz ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, groby prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, noblisty Henryka Sienkiewicza, wybitnego pianisty i męża stanu – Ignacego Jana Paderewskiego oraz wielu innych osób związanych z Warszawą i Polską.

Ze względu na specyficzną budowę krypt – nie ma możliwości zwiedzania krypt przez osoby z trudnościami w poruszaniu się (brak windy, wąskie zejście schodami).

Muzeum otwarte jest w godzinach:

 • wtorek-piątek: 12:00 - 18:00
 • sobota-niedziela: 12:00 - 16:00
 • poniedziałek: nieczynne

Krypty można zwiedzać w godzinach:

 • poniedziałek-sobota: 10:00 - 17:00
 • niedziela: 15:00 - 17:00

Krypty są zamknięte w czasie mszy świętych, nabożeństw i uroczystości.

Wystawa czasowa w MAW:

„Beksiński – In hoc signo vinces”

Otwarta: 2018.05.20 – 2018.09.30

W lipcu MAW w soboty czynne od 12.00 do 18.00

Ceny biletów na wystawę czasową: 20 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy)

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Warszawa, Mazowieckie
Dziekania 1, 00-279 Warszawa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu