Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem
62-660 Dąbie
tel.: 63 271 94 47
kom.: 695 003 137
kom.: 695 003 167
e-mail: muzeum@chelmno-muzeum.eu
Opis
Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem jest Miejscem Pamięci po pierwszym obozie zagłady utworzonym przez Niemców podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich.
Niemiecki nazistowski obóz zagłady Kulmhof został uruchomiony 8 grudnia 1941 r. we wsi Chełmno nad Nerem. Jego utworzenie zapoczątkowało ostateczną eksterminację Żydów w tzw. Kraju Warty, prowincji Rzeszy utworzonej z wcielonej do Niemiec części ziem polskich. Był jedynym obozem, w którym mordowano ofiary w samochodach-komorach gazowych i który zlikwidowano, a następnie ponownie uruchomiono. W Kulmhof wielu nazistowskich funkcjonariuszy zdobywało doświadczenie wykorzystywane następnie w zbrodniczej działalności prowadzonej w kolejnych obozach zagłady i koncentracyjnych tworzonych na okupowanych ziemiach polskich. Obóz funkcjonował w dwóch okresach. Pierwszy trwał do marca 1943 r., kiedy zapadła decyzja o likwidacji ośrodka. Wiosną 1944 r. obóz ponownie uruchomiono. Jego ostateczna likwidacja nastąpiła w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. W obozie zagłady Kulmhof zginęło około 200 tysięcy Żydów – obywateli polskich, Żydzi z Niemiec, Czech, Austrii i Luksemburga, około 4300 Romów i Sinti, 82 dzieci z czeskich wsi Lidice i Ležàki oraz nieznana liczba dzieci polskich z Zamojszczyzny, duchownych, żołnierzy polskich i radzieckich oraz pensjonariuszy domów starców.
17 czerwca 1990 roku na terenie lasu rzuchowskiego, miejsca grzebania ciał ofiar, otwarto pierwszą placówkę muzealną jako oddział Muzeum Okręgowego w Koninie. Podjęto również starania o przejęcie terenu wraz z budynkami dawnego majątku we wsi Chełmno. Od lipca 2013 roku Muzeum stanowi oddział zamiejscowy Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.
Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach pierwszego nazistowskiego obozu śmierci, poprzez którą wyraża się troska o lokalne dziedzictwo historyczne i kulturowe. Zachowaniu pamięci służy prowadzona przez Muzeum działalność naukowa, edukacyjna i wystawiennicza.
Informacje praktyczne:
Zwiedzanie
Chełmno
1 kwietnia–30 września
- wtorek–niedziela, godz. 9.00–17.00
- poniedziałek –nieczynne
1 październik–31 marca
- wtorek–niedziela, godz. 9.00–15.00
- poniedziałek–nieczynne
Las Rzuchowski
- Teren otwarty dla zwiedzających
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Zwiedzający mogą skorzystać z usługi przewodnickiej.
Dojazd:
- Z Koła lub Łodzi autobusami liniowymi
- Autostrada A2–zjazd w Dąbiu
- Droga 92 – zjazd w Kole w kierunku Dąbie-Uniejów
Lokalizacja
Chełmno 59A, 62-660 Dąbie
Opinie
comments powered by Disqus