Muzeum Współczesne Wrocław

Miasto
Kontakt pl. Strzegomski 2a
53-681 Wrocław

tel.: 71 356 42 57
e-mail: mww@muzeumwspolczesne.pl

Opis

Muzeum Współczesne Wrocław (MWW) to samorządowa instytucja kultury miasta Wrocławia powołana przez Radę Miejską 10 lutego 2011, a otwarta 2 września 2011 roku.

MWW wystawia, popularyzuje i gromadzi zbiory międzynarodowej sztuki współczesnej oraz sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. Prowadzi regularny program debat, wykładów, konferencji naukowych, projekcji filmowych, interdyscyplinarnych projektów społecznych, a także warsztatów edukacyjnych i artystycznych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W MWW odbywają się promocje wydawnicze oraz prezentacje raportów z badań społecznych.

MWW mieści się przy pl. Strzegomskim, w sześciokondygnacyjnym schronie przeciwlotniczym wybudowanym dla ludności cywilnej w 1942 roku według projektu znanego wrocławskiego architekta Richarda Konwiarza. Jest to jeden z kilku schronów przeciwlotniczych powstałych we Wrocławiu w czasie II wojny światowej. W latach 2010–2011 został poddany generalnemu remontowi i zaadaptowany na potrzeby siedziby Muzeum Współczesnego Wrocław.

W ofercie MWW są wystawy czasowe oraz dwie wystawy stałe. Wystawy czasowe są prezentowane na poziomach 3 i 4, gdzie znajdują się największe przestrzenie wystawiennicze oraz na poziomach 0, 1 i 5, gdzie prezentowane są mniejsze projekty.

Archiwum Jerzego Ludwińskiego – stała przestrzeń ekspozycyjno-badawcza, łącząca w sobie elementy wystawy, archiwum i magazynu sztuki. Ta potrójna struktura podporządkowana jest głównej roli Archiwum, jaką stanowi ukazanie intelektualnej spuścizny Jerzego Ludwińskiego i jego znaczenia dla kształtowania się wrocławskiej oraz polskiej sceny artystycznej przełomu lat 60. i 70. XX wieku.

Stanisław Dróżdż. Pojęciokształty – stała wystawa poświęcona twórczości Stanisława Dróżdża (1939–2009) oryginalnego twórcy poezji konkretnej – pojęciokształtów, autora muralu „Klepsydra” na fasadzie MWW, artysty szczególnie zasłużonego dla kultury Wrocławia. Na ekspozycję składają się oryginalne obiekty w sekwencji jaką nadał im Stanisław Dróżdż oraz 54 warianty układów „Klepsydry”.

Na poziomie 2 znajduje się Samoobsługowe Muzeum – przestrzeń interaktywna, oparta na koncepcji manualnego operowania obrazem wizualnym, dostępna dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych w godzinach otwarcia muzeum. Na poziomie 1 znajduje się Beautiful Tube – kontrastująca z pozostałymi pomieszczeniami kolorowa przestrzeń zaprojektowana przez duet L/B (Sabina Lang i Daniel Baumann). W Beautiful Tube regularnie odbywają się debaty, wykłady, pokazy filmowe i dyskusje, realizowane w ramach programu społecznego. Beautiful Tube to również miejsce warsztatów realizowanych przez dział edukacji MWW.

W oszklonej rotundzie na dachu Muzeum Współczesnego Wrocław mieści się Café Muzeum.
W kawiarni można miło spędzić czas ze znajomymi, umówić się na biznesowe spotkanie, skorzystać z darmowego Internetu WiFi. Wielkim atutem Café Muzeum jest duży taras, z którego można podziwiać panoramę tętniącego życiem Wrocławia.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wrocław, Dolnośląskie
pl. Strzegomski 2a, 53-681 Wrocław
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu