Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku - Ośrodek Kultury Morskiej

Miasto
Kontakt ul. Tokarska 21-25
80-888 Gdańsk

tel.: 58 329 87 00

Opis

Ośrodek Kultury Morskiej to jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

"Interaktywna wystawa dla dzieci "Ludzie-Statki-Porty""

Wystawa zajmuje powierzchnię blisko 400m2. Została przygotowana w taki sposób, aby młodzi zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach.

Ekspozycja składa się z pięciu działów: "Morze – środowisko i technika" – tu można się dowiedzieć, jak powstaje wir wodny i fala tsunami, jak działa bateria słoneczna oraz obejrzeć na nieboskłonie konstelacje nieba północnego. Stanowiska drugiego działu ("Budowa statku") pozwalają wcielić się w rolę kapitana i dowodzić jednostką z pokładu mostka kapitańskiego. W pobliżu znajduje się również makieta żaglowca o długości 7 m oraz basen ze sterowanymi modelami różnego typu jednostek pływających.

Dzięki wizycie w dziale "Praca w porcie" poznamy tajniki życia portu, dowiemy się, jak funkcjonuje terminal kontenerowy oraz co można załadować do wnętrza kontenera. Inną atrakcją tej części wystawy jest multimedialne stanowisko prezentujące latarnie morskie polskiego wybrzeża.

Kolejny dział opowiada o codzienności życia ludzi morza. Dzieci będą mogły bliżej poznać cechy marynarskiego życia i przebrać się za marynarza, kapitana, a nawet... pirata. Tutaj również dowiedzą się więcej o ratownictwie morskim, będą mogły założyć kamizelki ratunkowe i dokładnie obejrzeć w pełni wyposażoną tratwę ratunkową.

Piąty dział wystawy opowiada o archeologii podwodnej. Przygotowano tu "podwodne stanowisko" z dzwonem nurkowym i podstawowym sprzętem do badań archeologicznych. Młodzi odkrywcy dowiedzą się na czym polega praca archeologa podwodnego i będą mogli odszukać zakopane w piaszczystym dnie skarby. Dużą atrakcją będzie też możliwość odbycia wirtualnej wycieczki batyskafem na dno morza, a także poznanie działania echosondy.

"Łodzie ludów świata"

Podróż dookoła świata to marzenie wielu osób. Można ją zrealizować w różny sposób: bezpośrednio, jeśli dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, wirtualnie, np. za pośrednictwem Internetu, a także – zwiedzając wystawy muzealne. "Łodzie ludów świata" to ekspozycja proponująca rodzaj wyprawy poznawczej po szczególnie ciekawych miejscach. Dzięki niej podróżnik ma możliwość zapoznania się z mozaiką kultur nadwodnych na świecie, reprezentowanych przez oryginalne, tradycyjne łodzie.

W Europie, Afryce, Azji, Australii, obu Amerykach, na wyspach Archipelagu Malajskiego i Oceanii wciąż używa się tradycyjnych jednostek pływających: pływaków, tratw, czółen, łodzi i statków. Wykonuje się je od pokoleń z lokalnych materiałów i prostymi technikami, o których wiedza przekazywana jest z ojca na syna. Przyjrzenie się tym jednostkom umożliwia poznanie ich funkcji, znaczenia dla lokalnych społeczności, wpływu na rozwój kultury i zmiany środowiska. Co więcej, zaświadczają one o budowanej przez pokolenia drogami wodnymi sieci powiązań między mieszkańcami Ziemi i nieustannych wzajemnych inspiracjach. Wystawa jest też wyrazem naszej kultury morskiej. Uwidacznia obecną w niej chęć poznania kultur innych ludów, zbudowania całościowego obrazu, w którym możemy ujrzeć siebie jako część globalnej całości.

Przed wyruszeniem w podróż warto uświadomić sobie, że na świecie używane są tysiące odmian tradycyjnych jednostek pływających. Rozpatrywane jako pomysły na przemieszczanie się po wodzie zawierają się one w kilku grupach. To: pływaki, tratwy, łodzie o poszyciu ze skóry i z kory, łodzie koszowe, łodzie jednopienne, łodzie klepkowe, łodzie stabilizowane. By naszkicować w miarę pełny obraz tradycji szkutniczych świata, musimy poznać reprezentantów każdej z tych grup.

Prezentowane na wystawie łodzie, które wiodą nas szlakiem kultur ludów nadwodnych świata, stanowią wybór z kolekcji 41 tego rodzaju jednostek zebranych przez NMM. Większość z nich to dary ludzi morza, przede wszystkim kapitanów i załóg polskich statków, które podczas rejsów po morzach i oceanach od połowy lat 1960. do końca lat 1980. pozyskiwały te cenne obiekty i przywoziły do Polski. Na wystawie znajdują się łodzie z niemal wszystkich stron świata, m.in. z: Norwegii, Irlandii, Włoch, Kenii, Tanzanii, Panamy, Bangladeszu, Indonezji, Ghany, Wietnamu czy Samoa.

Więcej informacji o tych i innych typach łodzi znaleźć można w sześciu kioskach multimedialnych umieszczonych na ekspozycji. Zawierają one ponad 1000 zdjęć i filmów obrazujących tradycyjne jednostki pływające, w tym najprostsze – pływaki z drewna i skóry. Ekspozycję uzupełniają liczne modele łodzi i statków, a także obiekty lokalnych kultur.

Wystawa daje możliwość zaznajomienia się z bieżącym stanem zachowania tradycyjnych jednostek pływających na świecie w ich naturalnym środowisku. Warto pamiętać, że również one uczestniczą w procesie nieustannej zmiany. Obszary ich występowania skurczyły się mocno w ciągu ostatnich 100 lat. Można spodziewać się, że wkrótce wiele z używanych jeszcze dziś jednostek będzie można zobaczyć tylko dzięki takim ekspozycjom, jak wystawa "Łodzie ludów świata".

Godziny otwarcia:

7.05.2018 - 29.06.2018

 • wtorek - piątek 10.00-16.00
 • sobota - niedziela 10.00-18.00

30.06.2018 - 2.09.2018

 • poniedziałek - niedziela 10.00-19.00

3.09.2018 - 30.11.2018

 • wtorek - piątek 10.00-16.00
 • sobota - niedziela 10.00-18.00

1.12.2018 - 31.12.2018

 • wtorek - niedziela 10.00-16.00

Cennik: 

Wystawa "Łodzie ludów świata":

 • Normalny - 6 zł
 • Ulgowy - 4 zł
 • Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) - 1 zł
 • Środa - wstęp wolny na wystawę

Sala interaktywna "Ludzie-Statki-Porty":

 • Normalny - 8 zł
 • Ulgowy - 5 zł
 • Opiekun lub pilot grupy (1 osoba na 10 uczestników) - 1 zł
 • Bilet rodzinny (maksymalnie 2 osoby dorosłe + do 3 dzieci) - 20 zł

Bilet na salę interaktywną sprzedawany jest na określoną godzinę. Zwiedzanie trwa 60 minut, rozpoczyna się o pełnej godzinie (10:00, 11:00…). Maksymalna ilość: 50 osób/godzinę.

Wystawa "Statki. Nasza Pasja":

 • Rezerwacja biletów online lub bezpośrednio w kasie Ośrodka Kultury Morskiej. Zwiedzanie trwa 60 minut, rozpoczyna się o pełnej godzinie (10:00, 11:00...). Maksymalna ilość: 30 osób/godzinę.

Karnet (karnet do 4 obiektów w Gdańsku: Spichlerze, "Sołdek", Żuraw i Ośrodek Kultury Morskiej (z wyłączeniem sali interaktywnej "Ludzie-Statki-Porty" i wystawy "Statki. Nasza Pasja") wraz z przeprawą promem "Motława" w obie strony:

 • Normalny - 23 zł
 • Ulgowy - 13 zł

Karnet (karnet do 3 obiektów w Gdańsku: Spichlerze, "Sołdek", Żuraw wraz z przeprawą promem "Motława" w obie strony):

 • Normalny - 18 zł
 • Ulgowy - 10 zł

Prom "Motława":

 • W jedną stronę - 1,50 zł
 • W obie strony - 3 zł
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gdańsk, Pomorskie
Tokarska 21-25, 80-888 Gdańsk
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu