Sztolnia Czarnego Pstrąga

Miasto
Kontakt ul. Repecka
42-603 Tarnowskie Góry

tel.: 32 285 49 96
e-mail: rezerwacje@sztolniapstrga.pl

Opis

Sztolnia Czarnego Pstrąga - arcydzieło podziemnej hydrotechniki - obiekt wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wędrując alejkami Parku Repeckiego, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki. To szyby Ewa i Sylwester. Wewnątrz każdego z nich znajduje się wejście prowadzące do podziemnych przystani dla łodzi.

Oferujemy turystom najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Do zwiedzania udostępniony jest jej 600-metrowy odcinek pomiędzy szybami Ewa i Sylwester.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się od jednego z szybów. Znajdują się one w sercu tarnogórskiego parku krajobrazowego „Park w Reptach i Dolina Dramy”. Do podziemi turyści dostają się poprzez klatkę schodową. W zależności od szybu do pokonania jest 20 lub 30 m. Po kilku minutach zwiedzający docierają do przystani dla łodzi, by po chwili wyruszyć w niezwykły rejs, wykutym w skale dolomitowej, chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia.

Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, wypełnione turystami łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Tarnowskie Góry, Śląskie
Repecka, 42-603 Tarnowskie Góry
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu