Zabytkowa Kopalnia Srebra

Miasto
Kontakt ul. Szczęść Boże 81
42-600 Tarnowskie Góry

tel.: 32 285 49 96
e-mail: rezerwacje@kopalniasrebra.pl

Opis

Zabytkowa Kopalnia Srebra - geniusz inżynierii górniczej - obiekt wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jedyna w Polsce trasa turystyczna, która prowadzi przez podziemia będące pozostałością po dawnym                              górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Labirynt korytarzy, z których najniższy fragment ma wys. ok 140 cm, to pozostałość po działającej do początku XX w. królewskiej kopalni kruszców Fryderyk. Zwiedzający poznają tylko niewielką część potężnego kompleksu, który powstawał od 1784 r. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

Ekspozycja multimedialna

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznać działanie dawnych urządzeń odwadniających. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Niezwykłą atmosferę zwiedzania zapewnia klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem, turyści oglądają m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.

Skansen Maszyn Parowych

Skansen to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra. Dlaczego? Bo to jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów. Zaglądając tu można cofnąć się w czasie, do wieku pary i niesamowitych wynalazków. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1883 roku. Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Naszym najmłodszym gościom eksponaty te przypominają wielkie kolorowe zabawki, poukładane zgodnie z ich przeznaczeniem. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie. Wstęp jest bezpłatny.

Kolejka Skansenowa

Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to atrakcja przeznaczona zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pociąg składa się z kilku wagoników, które mogą pomieścić ok. 20 osób. Trasa ma kształt pętli i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcza niezapomnianych przeżyć. Atrakcja dostępna jest od wiosny do jesieni.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Tarnowskie Góry, Śląskie
Szczęść Boże 81, 42-600 Tarnowskie Góry
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu