Muzeum Plakatu w Wilnowie

Miasto
Kontakt ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa

tel.: 22 842 26 06

Opis

Muzeum Plakatu w Wilnowie to oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

Początki plakatu jako w pełni samodzielnego, graficznego medium komunikacji i reklamy sięgają 2 połowy wieku XIX: czasów Wielkiej Rewolucji Przemysłowej, epoki dynamicznego rozwoju europejskiej cywilizacji. Jednak to w Polsce, a nie w Paryżu, gdzie wraz z końcem XIX wieku pojawiła się moda na kolekcjonowanie barwnej „sztuki ulicy”, powstało pierwsze na świecie Muzeum Plakatu w Wilanowie.

4 czerwca 1968 roku w kompleksie zespołu pałacowego podmiejskiej rezydencji króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, zainaugurowała swoją działalność instytucja, która posiada obecnie jedną z największych kolekcji sztuki plakatu na świecie. W 1983 roku pionierską działalność Muzeum Plakatu w Wilanowie wyróżniono prestiżowym medalem honorowym im. Ernsta Litfassa (projektanta tradycyjnego słupa ogłoszeniowego), przyznawanym przez Fachverband Aussenwerbung w Düsseldorfie.

Gmach Muzeum - zaadaptowana przestrzeń dawnej ujeżdżalni z 2 połowy XIX wieku, której charakterystyczna fasada, przypisywana Franciszkowi Marii Lanciemu - to jedna z najbardziej reprezentatywnych realizacji polskiego modernizmu lat 60. Nowoczesny kompleks architektoniczny Muzeum Plakatu zaprojektowany przez Jacka Cydzika i Halinę Kossuth, to również pierwszy budynek wybudowany w Polsce po 1945 roku, z uwzględnieniem specyficznych potrzeb oraz funkcji nowoczesnego muzeum.

Zbiory Muzeum

W archiwach Muzeum znajduje się ponad 62 tys. druków artystycznych, reklamowych i propagandowych z całego świata, pochodzących z niemal wszystkich kultur. Najstarsze sięgają czasów narodzin plakatu jako medium artystycznego. Obok najbardziej reprezentatywnej kolekcji polskiego plakatu z niezwykle cennymi pracami Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera czy Tadeusza Gronowskiego, oraz najwybitniejszymi dziełami powojennej, polskiej szkoły plakatu, odnajdziemy tu wiele unikatowych druków: od barwnych litografii Eugèna Grasseta, Henriego de Toulouse-Lautreca, Alfonsa Muchy, Cassandra, Luciena Bernharda czy Ludwika Hohlweina, poprzez sitodruki Petera Maxa, Andy’ego Warhola po współczesne, autorskie prace z pogranicza grafiki i street artu.

Stale powiększające się zbiory Muzeum liczą obecnie około 36 tys. tytułów w Kolekcji Plakatu Polskiego, oraz około 26 tys. tytułów w Kolekcji Plakatu Obcego. Kanon współczesnego plakatu 2 połowy XX wieku to zbiór prac prezentowanych w Polsce w ciągu 50. letniej historii Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Wystawy

Otwarcie Muzeum zbiegło się w czasie z drugą edycją Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie i stało się naturalnym miejscem spotkań projektantów i krytyków, oraz forum wymiany doświadczeń - tu odbywały się wystawy laureatów kolejnych edycji konkursu, a następnie również jego jurorów. Od 1993 do 2016 roku Muzeum Plakatu było gospodarzem wystawy konkursowej oraz głównym organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu. W 2016 roku z okazji jubileuszu 50-lecia Biennale, miała miejsce w muzeum multimedialna wystawa pt. „Plakat – remediacje”, poświęcona nowym formom i funkcjom plakatu we współczesnym świecie.

Muzeum Plakatu jest obecnie jednym z najaktywniej działających oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie. Od początku jego istnienia pracownicy wilanowskiego Muzeum przygotowali samodzielnie, oraz we współpracy z licznymi, renomowanymi instytucjami z wielu krajów blisko 400 wystaw poświęconych sztuce plakatu. Pokazy monograficzne w konwencji wystaw czasowych organizowanych w galeriach Muzeum, prezentują bogatą historię plakatu, jego niezliczone odmiany, pełnione funkcje oraz popularyzują dorobek najwybitniejszych twórców „sztuki ulicy”.

Aktywność

Muzeum Plakatu prowadzi działalność wydawniczą – wystawom towarzyszą bogato ilustrowane katalogi, wyróżniające się nowoczesną oprawą graficzną dzięki współpracy z najbardziej utalentowanymi, polskimi projektantami.

Dział Dokumentacji przechowuje bogaty materiał archiwalny związany z historią plakatu, systematycznie gromadzi informacje dotyczące twórczości czołowych projektantów, śledzi działalność wystawienniczą i edukacyjną instytucji kulturalnych. Dostępny dla studentów i badaczy księgozbiór specjalistycznej biblioteki zawiera wiele unikatowych pozycji poświęconych historii grafiki projektowej i plakatu: katalogów wystaw, periodyków oraz albumów.

Muzeum dysponuje nowoczesną pracownią konserwacji w której podatna na upływ czasu, krucha materii papieru poddawana jest specjalistycznym zabiegom restauracyjnym i rekonstrukcyjnym.

Godziny otwarcia:

- w sezonie letnim od 15 maja do 15 października:

  • poniedziałki 12:00-16:00 (wstęp bezpłatny),
  • wtorki, czwartki, piątki: 10:00-16:00,
  • środy, soboty, niedziele: 10:00-18:00

- w sezonie zimowym od 16 października do 14 maja:

  • Poniedziałki: 12:00- 16:00 (wstęp bezpłatny),
  • wtorki – niedziele: 10:00-16:00

Ceny biletów wstępu do Muzeum Plakatu

  • bilet normalny: 11 PLN
  • bilet ulgowy: 8 PLN
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Warszawa, Mazowieckie
Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu