Muzeum Wojska w Białymstoku

Miasto
Kontakt ul. Jana Kilińskiego 7
15-089 Białystok

tel.: 85 741 64 49
fax.: 85 741 54 48
e-mail: biuro@mwb.com.pl

Opis

Początki Muzeum Wojska w Białymstoku sięgają roku 1968.

We wrześniu tego roku przy Muzeum Okręgowym (obecnie Muzeum Podlaskie) powołano dział historii wojskowości. Zajął się on badaniem bogatej historii militarnej regionu północno-wschodniej Polski oraz gromadzeniem eksponatów z nią związanych. 

Ekspozycja stała:

„Między dwiema wojnami 1914-1939” - to części ekspozycji, przedstawiająca chronologicznie najstarszy okres poruszany na wystawie stałej. Ekspozycja opowiada o ważnych dla miasta i regionu wydarzeniach związanych z przebiegiem I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz okresem międzywojennym. Jej budowę oparto na solidnej wiedzy historycznej. Zamierzeniem autorów było przygotowanie wystawy narracyjnej, która oprócz walorów poznawczych, będzie jednocześnie miejscem do prowadzenia działalności edukacyjnej jak i badawczej. Na podstawie starych zdjęć i pocztówek, wykorzystując drobne elementy scenograficzne odtworzyliśmy fragment przedwojennego Białegostoku z charakterystycznymi dla niego budynkami: Resursą Kupiecką tj. kamienicą na rogu ul. Sienkiewicza i Rynku Kościuszki, kościołem farnym czy hotelem Ritz. W tak przygotowaną scenografię wprowadziliśmy postaci w mundurach jednostek wojskowych. W naszym odczuciu zabieg ten daje zwiedzającemu możliwość wczucia się w atmosferę, uczestnictwa w życiu miasta tamtego okresu. Całość uzupełniają eksponaty – prezentowane zarówno na manekinach, jak i w gablotach wystawienniczych. Uzupełnieniem ekspozycji jest zastosowana technika audiowizualna. Opierając się na wnioskach z lat ubiegłych, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie infokiosku, stanowiącego doskonały nośnik do przekazania treści w rozbudowanej formie. Zwiedzającym udostępniona została również stacja odsłuchowa w postaci zabytkowego telefonu. Po wybraniu odpowiedniego numeru na tarczy, zwiedzający uzyska możliwość odsłuchania w słuchawce jednej ze znanych pieśni wojskowych w wersji tradycyjnej, lub… zmiksowanej współcześnie przez didżeja. Nagrania są wyposażone w opis w języku Braille’a, stanowiąc interesującą ofertę dla osób niewidomych i słabowidzących. W tym miejscy warto wspomnieć, że z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku zastosowano audioprzewodniki. Są one jednak również interesującym uzupełnieniem zwiedzania dla każdego z naszych gości. Na wystawie „Między dwiema wojnami 1914-1939” udostępniamy zwiedzającym cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki przy wykorzystaniu fotografii o dużej rozdzielczości. Dzięki tej technologii stworzyliśmy galerię, w której nie tylko można oglądać dzieła J. Kossaka, L. Winterowskiego czy A. Trzeszczkowskiego (wszystkie ze zbiorów Muzeum), ale też śledzić w dużym zbliżeniu ich najdrobniejsze szczegóły. Analiza faktury obrazu czy poszczególnych pociągnięć pędzla staje się przygodą, dostępną nie tylko dla wykształconych historyków sztuki.

„Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956” - Zadaniem tej wystawy nie jest opisanie całych dziejów II wojny światowej, lecz wybranych aspektów związanych z szeroko rozumianym regionem Podlasia oraz ludźmi z niego się wywodzącymi. Składają się na nią naturalnej wielkości dioramy, wielkoformaowe zdjęcia oraz kioski multimedialne. W licznych gablotach znajdują się eksponaty – od uzbrojenia, przez umundurowanie po rzeczy osobiste żołnierzy. Wystawa podzielona jest na sześć dioram, przedstawiających w dynamiczny sposób jednostki różnych armii, biorących udział w II wojnie światowej:
– Wrzesień 1939 – pierwsza diorama to stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego z dwu osobową załogą. Przedstawia ona obronę łomżyńskiego 33. pułku piechoty pod Nowogrodem 8-10 września.
– Dwóch wrogów – część dioram poświęcona jest żołnierzom armii okupujących tereny Podlasia. Wśród nich można znaleźć żołnierza Armii Czerwonej z oddziałów wkraczających do Białegostoku w 1939 r. oraz podporucznika Wehrmachtu z walk na tzw. łuku białostockim w ramach Operacji Barbarossa w czerwcu 1941 r.
– Monte Cassino – wielu żołnierzy walczących w tej bitwie pochodziło z północno-wschodnich Kresów II Rzeczypospolitej. Służyli oni w 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Wśród nich był także urodzony w Białymstoku ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski. Diorama przedstawia obsługę karabinu maszynowego Bren na pozycji, zbudowanej z autentycznych kamieni przywiezionych z miejsca bitwy.
– Front Wschodni 1944-1945 – latem 1944 r. przez Białystok, po raz trzeci podczas tej wojny, przeszedł front. Na dioramie można zobaczyć manekin w mundurze młodszego lejtlanta – artylerzysty Armii Czerwonej. Kolejny manekin przestawia grenadiera z 286. Dywizji Piechoty w mundurze zimowym podczas walk na linii rzeki Narew w styczniu 1945 r.
– Łużyce 1945 – kolejna diorama przedstawia 9. Drezdeńską Dywizję Piechoty, czyli największą jednostkę tzw. Ludowego Wojska Polskiego, organizowaną w Białymstoku. W kwietniu 1945 r. brała ona udział w bitwie pod Budziszynem, jednej z najkrwawszych, w jakich walczyło Wojsko Polskie podczas II wojny światowej.
– Podziemie niepodległościowe – ostatnia diorama przedstawia epizod historii II wojny światowej dotychczas nieobecny na wystawie w Muzeum Wojska, mianowicie powojenne podziemie niepodległościowe. Jeszcze kilka lat po zakończeniu II wojny światowej, na Podlasiu dochodziło do walk między uzbrojonymi grupami podziemnymi a organami bezpieczeństwa.

„Wojsko Polskie 1956-2010” - wystawa ta ukazuje ewolucję umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego w II poł. XX w. Nie pominięto kwestii udziału Wojska Polskiego w misjach bojowych NATO oraz misjach pokojowych ONZ, które w znaczący sposób wpłynęły na zmianę wyposażenia polskich żołnierzy w ciągu ostatnich kilku lat. Ekspozycję tworzą manekiny w pełnym umundurowaniu, wyposażeniu i uzbrojeniu. Aranżacje inspirowane były jednostkami stacjonującymi w Białymstoku: 2. Podlaski Pułk Łączności Wojsk Wewnętrznych, 25. Pułk Zabezpieczenia Łączności Naczelnego Dowództwa, 18. Brygada Zmechanizowana i 18. Pułk Rozpoznawczy. Poza tym prezentujemy jednostki stacjonujące w miastach regionu północno-wschodniej Polski: Ełku, Zambrowa i Ciechanowa. Wystawa „Wojsko Polskie 1956-2010” została zaaranżowana na scenografię magazynu wojskowego z betonowymi ścianami z widocznymi odciskami szalunku oraz wiązkami kabli. Charakter wzmacnia właściwie dobrane oświetlenie. Gabloty zostały wykonane ze starych, wojskowych skrzyń magazynowych o zróżnicowanych gabarytach.

Eskpozycja plenerowa:

Muzeum Wojska w Białymstoku posiada bogatą kolekcję ciężkiego sprzętu wojskowego. Obecnie znajduje się ona w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, przy ulicy Bema 100. Prezentowane są tam m.in. czołg T34/85, samochód ciężarowy Star 660, piec polowy na przyczepie samochodowej, wieża sowieckiego samochodu pancernego BA-10M oraz 57 mm armata przeciwpancerna wz. 1943 (ZiS-2). Ekspozycja udostępniana jest do zwiedzania w ramach imprez organizowanych przez Muzeum.

Cennik biletów:

Bilety indywidualne:

  • normalny - 7 zł
  • ulgowy - 4 zł

Bilety grupowe:

  • od 4 do 9 osób – 3,5 zł/osoba
  • powyżej 10 osób – 3 zł/osoba

Pozostały cennik:

  • Warsztaty edukacyjne – 5 zł /osoba
  • Oprowadzanie w języku polskim – 25 zł
  • Oprowadzanie w języku obcym (angielski, rosyjskim)- 35 zł

Zniżki:

Posiadacze Białostockiej Karty Dużej Rodziny oraz Karty Dużej Rodziny:
– 50 % zniżki na bilety wstępu (normalny – 3,5 zł, ulgowy – 2 zł)
– dla dzieci na zajęcia edukacyjne z oferty wakacje i ferie (1 zł)
Zniżka dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny nie łączy się ze zniżką w ramach biletów grupowych dla instytucji.

Posiadacze Karty Aktywnego Seniora
– 50 % zniżki na bilety wstępu (normalny – 3,5 zł, ulgowy – 2 zł)

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Białystok, Podlaskie
Jana Kilińskiego 7, 15-089 Białystok
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu