Muzeum w Koszalinie

Miasto
Kontakt ul. Młyńska 37-39
75-420 Koszalin

tel.: 94 343 20 11
tel.: 94 343 20 82
tel.: 94 343 21 53
fax.: 94 343 12 20
e-mail: sekretariat@muzeum.koszalin.pl

Opis

Muzeum w Koszalinie posiada stuletnią historię.

Muzeum w Koszalinie dzięki swojej historii oraz bogactwa i różnorodności zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii, jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, Jarmarki jamneńskie, programami edukacyjnymi oraz konkursami dla dzieci i młodzieży.

Można tu zwiedzić osiem ekspozycji stałych (archeologiczną, historii Koszalina i Pomorza, numizmatyczną, sztuki dawnej, trzy ekspozycje etnograficzne, wystawę sztuki współczesnej) oraz liczne wystawy czasowe.

„Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji”

Na wystawie można zobaczyć kolekcje dzieł sztuki pochodzące z okresu od końca XVII do początków XX wieku- malarstwo portretowe, malarstwo marynistyczne, meble oraz ciekawy zbiór obiektów rzemiosła artystycznego w stylowych wnętrzach z epoki baroku, empire, biedermeieru, neostylów i secesji.

„Osieki 1963- 1981”

Wystawa przedstawia wybrane prace pochodzące z plenerów odbywających się w podkoszalińskich Osiekach w latach 1963-1981. Zestaw prac pochodzących z kolekcji Działu Sztuki Współczesnej zawiera dzieła wybitnych polskich artystów, m.in.: Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora, Józefa Robakowskiego, Edwarda Krasińskiego, Henryka Morela, Mariana Bogusza, Natalii LL, Jerzego Fedorowicza.

„Koszalin od średniowiecza do współczesności”

Ekspozycja prezentuje główne filary rozwoju Koszalina i zmiany jego wyglądu, a także działalność samorządu i osiągnięcia kulturalne miasta od jego powstania do dziś.

„Koszalin 1945 – 2015. Od dyktatury do demokracji”

Wystawa jest kontynuacją ekspozycji "Koszalin od średniowiecza do współczesności" i przedstawia najważniejsze problemy i wydarzenia w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym miasta w dwóch różnych systemach: dyktatury (okres PRL) i demokracji (III RP).

„Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie”

Wystawa numizmatyczna ukazuje przekrojowo dzieje obcego i polskiego mennictwa od epoki starożytnej (m.in. skarb denarów rzymskich z I i II wieku n.e.) po czasy współczesne- zbiór srebrnych monet kolekcjonerskich emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Sztukę medalierską reprezentuje m.in. tak zwana seria medali królewskich, emitowana w latach 1980-2005 przez koszaliński oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

„Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem”

Ekspozycja w zabytkowej zagrodzie rybackiej pokazuje najbardziej typowe dla kultury jamneńskiej sprzęty. Zaprezentowano bogato zdobione snycerką i polichromią meble oraz narzędzia. Wyeksponowano także liczne sprzęty gospodarstwa domowego, wszystkie wykonane i ozdobione z niezwykłą starannością.

„Warsztat szewski”

Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku gospodarczym zagrody rybackiej. Wszystkie eksponaty, mimo znacznego zużycia, pozostają w pełni sprawne.

„Kuźnia pomorska” Wystawę tworzą narzędzia kowalskie (kowadła, młoty i kleszcze oraz te mniej znane - przecinaki, gładziki, przebijaki czy cyrkle kowalskie). Ciekawostką kolekcji są specjalne buty dla konia.

„Pradzieje Pomorza”

Wystawa archeologiczna prezentująca dzieje osadnictwa, wyroby kultury materialnej i wierzenia społeczeństw zamieszkujących Pomorze od epoki kamienia po czasy średniowiecza. Częścią ekspozycji jest zaaranżowany wykop archeologiczny, prezentujący zabytki w takim stanie, w jakim znajdują je archeolodzy.

Godziny otwarcia muzeum:

  • wtorek - niedziela: godz. 10.00 - 16.00
  • poniedziałek- nieczynne

W sezonie turystycznym (15 maja - 15 września):

  • wtorek - niedziela: godz. 10.00 - 17.00
  • poniedziałek - nieczynne

W lipcu i sierpniu muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia.

Cennik biletów:

  • bilet normalny - 10 zł
  • bilet ulgowy - 8 zł
  • bilet zbiorowy (dla grup powyżej 14 osób) - 5 zł od osoby

Niedziela jest dniem wolnym od opłat na ekspozycje stałe, na ekspozycje czasowe obowiązuje stała opłata za wstęp.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Koszalin, Zachodniopomorskie
Młyńska 37-39, 75-420 Koszalin
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu