Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Miasto
Kontakt ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

tel.: 22 471 03 01
e-mail: rezerwacje@polin.pl

Opis

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN znajduje się w Warszawie przy ulicy Mordechaja Anielewicza 6.

Wielokrotnie wyróżniane w prestiżowych konkursach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jego misją jest przywracanie i ochrona pamięci historii Żydów polskich, przyczynianie się do wzajemnego zrozumienia oraz szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata.

Wystawy Muzeum POLIN

Wystawa stała Muzeum POLIN to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności.

Wystawa stała muzeum ma charakter narracyjny: zwiedzający zanurzają się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty.

Oprócz wystawy stałej w POLIN można zwiedzić także wystawy czasowe. Do tej pory poświęcone one były między innymi: wydarzeniom z marca ‘68 – antysemickiej kampanii rozpętanej przez komunistyczne władze Polski; zagadnieniu krwi w kontekście kultury żydowskiej; historii fonografii oraz muzyki popularnej w XX w., a także wielokulturowemu obliczu Warszawy od początku jej dziejów do wybuchu II wojny światowej.

Budynek

Budynek projektu fińskiego studia architektonicznego Lahdelma & Mahlamäki to perła współczesnej architektury. Z zewnątrz ma spokojne, geometryczne kształty, ale zaskakuje niezwykłym wnętrzem. Dynamiczne, dające złudzenie falowania, ściany holu przecinają budynek od wschodniej do zachodniej fasady. To pęknięcie odzwierciedla wyrwę w tysiącletniej historii polskich Żydów. Jednocześnie monumentalny hol zalany światłem padającym przez ogromne okno i widok na park przypominają, że ta historia nie została zamknięta, a Muzeum POLIN jest muzeum życia.

GODZINY OTWARCIA

  • poniedziałek | czwartek | piątek - muzeum czynne: 10:00-18:00

ostatnie wejście na wystawę stałą: 16:00

ostatnie wejście na wystawę czasową: 17:30

W CZWARTKI WSTĘP NA WYSTAWĘ STAŁĄ I CZASOWĄ JEST BEZPŁATNY

  • środa | sobota | niedziela - muzeum czynne: 10:00-20:00

ostatnie wejście na wystawę stałą: 18:00

ostatnie wejście na wystawę czasową: 19:30

  • wtorek - muzeum nieczynne dla zwiedzających

Kasy, sklep muzealny i restauracja są otwarte w godzinach otwarcia muzeum. Prosimy o zaplanowanie wizyty w muzeum z uwzględnieniem czasu na kontrolę bezpieczeństwa przed wejściem do muzeum.

CENNIK

Wystawa stała

  • Bilet normalny: 25 zł
  • Bilet ulgowy: 12 zł

Wystawa czasowa

Bilet łączony (wystawa stała + czasowa)

  • bilet normalny: 30 zł
  • bilet ulgowy: 20 zł

Bilety na wystawy stałą i czasową można kupić także na stronie internetowej: https://bilety.polin.pl/

Dostępne są także bilety grupowe i rodzinne, szczegółowy cennik dostępny jest na stronie Muzeum POLIN: http://www.polin.pl/pl/zaplanuj-wizyte/cennik-biletow

Nagrody dla Muzeum POLIN

Muzeum POLIN zostało wyróżnione prestiżowymi nagrodami: European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016), European Museum Academy Prize oraz EUROPA NOSTRA Award za najlepszy program edukacyjny „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Warszawa, Mazowieckie
Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu