Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Miasto
Kontakt ul. Władysława Łokietka 5
87-100 Toruń

tel.: 56 690 49 90
tel.: 56 690 49 51
e-mail: centrum@centrumnowoczesnosci.org.pl

Opis

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to jedyne centrum nauki działające w woj. kujawsko-pomorskim.

Siedzibą instytucji są dawne Młyny Toruńskiego, które zostały zrewitalizowane na potrzeby nowoczesnej instytucji kultury, prowadzącej działalność w obszarze popularyzacji nauki.

Oferta edukacyjna Centrum to:

  • interaktywne wystaw,
  • warsztaty dla szkół i przedszkoli,
  • ścieżki zwiedzania
  • zajęcia w pracowni biologicznej, fizycznej i multimedialnej.

Wizytówką Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jest najdłuższe w Polsce ciągle działające wahadło Foucaulta, dzięki czemu odwiedzający toruńskie centrum nauki mogą obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi.

Obecnie dostępne są interaktywne wystawy:

„O obrotach”

Głównym tematem tej autorskiej wystawy jest ruch obrotowy i jego zastosowania praktyczne, a także zjawiska z nim związane, takie jak występowanie sił bezwładności w obracających się układach odniesienia, w tym na Ziemi. Ruch obrotowy stanowi odniesienie do rewolucyjnego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” oraz do dominującego eksponatu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – Wahadła Foucaulta. Wahadło jest głównym elementem nie tylko wystawy, ale i całej przestrzeni ekspozycyjnej Centrum.

Wciąż żywa w Toruniu tradycja Kopernikańska znajduje także odzwierciedlenie w eksponatach prezentujących współczesne metody poszukiwania planet oraz budowę Układu Słonecznego.

W skład wystawy, prócz Wahadła Foucaulta, wchodzi dwadzieścia sześć stanowisk interaktywnych, tematycznie związanych z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznymi. Stanowiska rozmieszczono w dwóch strefach w jednolicie zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej. Strefa Maszyny – zawiera stanowiska mechaniczne związane z zastosowaniem koła oraz wybranych maszyn prostych, zaś strefa Obroty eksponaty związane z Układem Słonecznym, poszukiwaniem planet oraz podróżami kosmicznymi.

Wystawę wzbogacono o różnorodne elementy multimedialne, które ułatwiają przedstawianie omawianych zjawisk.

„Rzeka”

Motywem przewodnim tej autorskiej wystawy jest rzeka i jej otoczenie. Projektując wystawę nawiązano do nadwiślańskiego charakteru Torunia, do roli jaką w jego rozwoju odgrywała i nadal odgrywa Wisła. Wystawa prezentuje rzekę jako element kształtujący środowisko i różne ekosystemy. Pokazany jest też wpływ rzeki na życie ludzi oraz możliwości jej gospodarczego wykorzystania.

Wiodącym eksponatem wystawy jest duży model rzeki od źródła po deltowe ujście do morza. Wędrując wzdłuż biegu rzeki zwiedzający ma okazję poznać ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki.

Na wystawie można także obejrzeć modele wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnię ścieków, maszyny proste służące do nawadniania, a także zbudować tamę. Wszystkie eksponaty wystawy są interaktywne i umożliwiają samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk przyrodniczych.

Wystawę wzbogacają stanowiska o tematyce hydrologicznej, biologicznej oraz ekologicznej.  Dzięki dużej liczbie eksponatów przeznaczonych dla dzieci świetnie bawią się tu całe rodziny.

Wystawę umieszczono w największej przestrzeni wystawienniczej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Dlatego znalazło się na niej miejsce na wielkoformatowe fotografie poświęcone rzece i jej wykorzystaniu przez człowieka, a także ochronie ekosystemów rzecznych.

„przeBUDOWA”

Pracownia kreatywna przeBUDOWA została wyposażona w nowatorski system klocków Imagination Play GroundTM. Został on stworzony przez amerykańskiego architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci w wieku od 2 do 12 lat, poprzez planowanie i realizację wspólnych „projektów budowlanych”. Elementy systemu pozwalają na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służą one później dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. System w harmonijny sposób rozwija dzieci w różnym wieku w sferze zmysłowej, ruchowej i intelektualnej, zachęcając jednocześnie do współpracy i tworzenia swego własnego „placu zabaw”.

„przeŻYCIE”

Motywem przewodnim wystawy jest przygoda, którą każdy z Was może przeŻYĆ. Przestrzeń ekspozycji zaaranżowaliśmy w sposób przyjazny dla dzieci, tworząc nowy osobny świat kreatywnej zabawy, pełen niezwykłych stanowisk interaktywnych. Wystawa pełni funkcję edukacyjną, dzięki odpowiedniemu doborowi tematyki stanowisk, a także atrakcyjnemu sposobowi przekazu treści. Zobaczycie na niej eksponaty o treści przyrodniczej, fizycznej i podróżniczej. Część stanowisk służy przede wszystkim zabawie rozwijającej umiejętność logicznego myślenia, ćwiczącej umiejętności manualne, konstrukcyjne, koordynację psychoruchową dzieci oraz rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych.

„Kalejdoskop”

Wystawa  „Kalejdoskop” wraca do Młyna Wiedzy po dwóch latach od pierwszej prezentacji  ze względu na liczne prośby nauczycieli. Pamiętają oni tę wystawę jako niezwykle cenną edukacyjnie, po pierwsze ze względu na prezentowana tematykę – elementy optyki geometrycznej, po drugie ze względu na sposób przekazu (interaktywna lekcja – ścieżka edukacyjna). Nauczyciele chcieli przyjść na wystawę ze swoimi nowymi uczniami.

Wystawa składa się z 30 stanowisk, m.in. wielkiego kalejdoskopu, labiryntów świetlnych złożonych z elementów optycznych, takich jak zwierciadła, soczewki, pryzmaty, lustrzanych mozaik, miraży i zadań zręcznościowych.  

Wystawa powstała w wyniku połączenia obserwacji wyniesionych z wielu polskich i europejskich centrów nauki z doświadczeniem wyniesionym przez autorów z pracy w charakterze zarówno nauczycieli i dyrektorów szkół. W efekcie powstał w pełni autorski program tzw. ścieżek edukacyjnych w sposób istotny wspomagający nauczanie fizyki, rozwijający umiejętność logicznego myślenia oraz ukierunkowany na odkrywczą pracę w małej grupie. Udało się przy tym nie tylko zachować, ale nawet znacznie zwiększyć atrakcyjność prezentacji właściwą dla typowych centrów popularyzujących naukę.

„Idee”

Interdyscyplinarna wystawa stała IDEE łączy nauki humanistyczne, nauki ścisłe oraz elementy sztuki.  Znajdziecie tu 21 interaktywnych eksponatów oraz specjalnie przygotowane elementy aranżacji  tworzące niezwykłą przestrzeń.  Centralnym elementem wystawy jest eksponat Szepcząca ściana,  wokół którego rozmieszczone są cztery strefy tematyczne: Komunikacji, Sztuki i piękna, Życia oraz Konstruktora.  Tematyka eksponatów w strefach przeplata się ze sobą, tworząc opowieść o ludzkich ideach przenikających różne sfery życia.  Na wystawie dowiecie się jak zbudowane jest ludzkie ciało i czym różni się komórka zwierzęca od roślinnej. Zwolennicy nowoczesnych technik ekspresji zaprezentują swoją indywidualność tworząc niepowtarzalne świetlne obrazy. Zapaleni majsterkowicze  przekonają się jak zbudowany jest telefon i jak działa prawdziwa radiostacja.  Wystawa zawiera eksponaty dla osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.  Tu każdy znajdzie coś co go poruszy i zostanie na długo w pamięci.

„To ja! Matematyka”

Na matematyczną wystawę, która przyjechała do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Mathematikum, składa się 20 interaktywnych eksponatów. Ekspozycja nawiązuje do zagadnień matematycznych związanych z pojęciem figur płaskich i brył. Wśród eksponatów znajdują się także stanowiska dotyczące statystyki czy kombinatoryki. Z ekspozycji mogą korzystać zwiedzający niezależnie od wieku. Dla najmłodszych przygotowane będą stanowiska z bańkami, puzzlami i rożnego typu matematycznymi łamigłówkami.

Wystawa panoram żaglowców

Na wystawę w naszym Centrum składają się zdjęcia 19 polskich i zagranicznych żaglowców. Z pewnością wrażenie na zwiedzających zrobi panorama „Daru Pomorza” o wymiarach 8 m x 4 m. W przestrzeni wystawy „Rzeka” są zawieszone panoramy pionowe, a na antresoli na 3. piętrze można oglądać mniejsze panoramy poziome.

– Pomysł na żaglowce świata zrodził się już wiele lat temu. Podczas jednego ze zlotów żaglowców w Szczecinie „The Tall Ships’ Races” podjęliśmy decyzję o wykonaniu projektu fotograficznego – sfotografowaniu największych żaglowców świata klasy A i B w postaci panoram fotograficznych wykonywanych cyfrowo – mówią Jadwiga i Marek Czarneccy. – Efektem tej pracy i działań jest stworzona autorska wystawa „Żaglowce Świata”, która będzie prezentowana w Młynie Wiedzy. Jest to pierwsza prezentacja tych zdjęć w Polsce. Na wystawie będzie prezentowane stereoskopowe zdjęcie żaglowca, które będzie można oglądać przez specjalnie do tego celu okulary anaglifowe. Będą również unikalne panoramy pionowe – dodają. 

Żaglowce prezentowane na wystawie: Alexander von Humboldt (Niemcy), Asgard (Irlandia), Chopin (Polska), Chris Radich (Norwegia), Concordia (Kanada),Cuanthemoc (Meksyk), Dar Młodzieży (Polska), Dar Pomorza (Polska), Eendracht (Holandia),Estelle (Finlandia), Iskra (Polska), Joanna Saturn (Finlandia), Kruzensztern (Rosja), Le Quy Don (Wietnam),Lord Nelson (UK),Sante Deem (Dania), Sedov (Rosja), Shtandart (Rosja), Tunas Samureda (Malezja).

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Toruń, Kujawsko-Pomorskie
Władysława Łokietka 5, 87-100 Toruń
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu