Europejskie Centrum Solidarności

Miasto
Kontakt plac Solidarności 1
80-863 Gdańsk

tel.: 58 772 41 12
e-mail: ecs@ecs.gda.pl.

Opis

„Europe starts here” – to motto Znaku Dziedzictwa Europejskiego wita wszystkich, którzy przekraczają próg Europejskiego Centrum Solidarności.

Komisja Europejska wyróżniła kompleks historycznej Stoczni Gdańskiej – Salę BHP, Bramę nr 2, pl. Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i ECS – bo symbolizuje narodziny Solidarności i pokojową rewolucję, która odmieniła całą Europę Środkową i Wschodnią.

ECS w Gdańsku to instytucja kultury, której celem jest promocja i upowszechnianie wiedzy o zwycięstwie Solidarności. Od momentu otwarcia nowej siedziby w sierpniu 2014 roku, ECS odwiedziło 2,3 miliona zwiedzających z całego świata, a to miejsce stało się jedną z największych atrakcji turystycznych w kraju. ECS jest jedynym muzeum w Polsce uhonorowanym Nagrodą Muzealną Rady Europy (2016), od 40 lat corocznie przyznawaną jednemu muzeum, wnoszącemu znaczący wkład w zrozumienie dziedzictwa kulturowego Europy.

Sercem ECS jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz zmianom w Europie Środkowej i Wschodniej. Interaktywna ekspozycja, obok nowoczesnych form przestrzennych i multimediów, prezentuje m.in. autentyczne elementy wyposażenia stoczniowego i cenne archiwalia. ECS to ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka. A wreszcie przestrzeń publiczna, strefa praktykowania solidarności i obywatelskości, miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji. To tu odbywają się warsztaty, debaty, konferencje, festiwale filmowe i koncerty o znaczeniu międzynarodowym i lokalnym.

GODZINY OTWARCIA

MAJ — WRZESIEŃ
BUDYNEK
7 dni w tygodniu | 10–20
WYSTAWA STAŁA
poniedziałek – piątek | 10–19
sobota – niedziela | 10–20

PAŹDZIERNIK — KWIECIEŃ
BUDYNEK
7 dni w tygodniu | 10–18
WYSTAWA STAŁA
poniedziałek, środa – piątek | 10–17
sobota – niedziela | 10–18
wtorek | nieczynna

WYSTAWA STAŁA | BILETY

pełen cennik biletów i zniżki: ecs.gda.pl/bilety 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gdańsk, Pomorskie
plac Solidarności 1, 80-863 Gdańsk
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu