Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Miasto
Kontakt ul. Kilińskiego 15
42-200 Częstochowa

tel.: 34 372 33 04
fax.: 34 372 33 50
e-mail: info@teatr-mickiewicza.pl

Opis

Teatr im. Adama Mickiewicza znajduje się w Częstochowie, przy ulicy Kilińskiego 15.

ŁYSA ŚPIEWACZKA

Eugene Ionesco, przekład – Jerzy Lisowski, reżyseria – Andrzej Majczak, scenografia –Urszula Czernicka, muzyka – Marcin Rumiński,konsultacje choreograficzne - Włodzimierz Kuca

Teatr Ionesco narodził się z przerażenia banałem: zużycie języka prowokuje komiczną zgrozę. Jesteśmy tacy jak mówimy, a mówimy słowa, zdania puste. Zanurzeni we frazesie, utopieni w morzu oczywistości – nie umiemy się porozumieć. A może nie mamy nic do powiedzenia?   (Jan Błoński „Od Łysej śpiewaczki do Berengera”)

Pan i Pani Smith zapraszają w progi swojej angielskiej posiadłości. Obecni będą Państwo Martin, którzy spóźnią się lub przyjdą za wcześnie. Służąca Mary śpiewająco wywiąże się ze swych obowiązków, a Kapitan Strażaków sprawi, że będzie „ogień”. Przewidziano rozmowy o wszystkim i o niczym – zgodnie z zasadami dobrego wychowania.  Padnie wiele słów o obiedzie, rodzinnych koligacjach, obgadywaniu nieobecnych. Nie zabraknie także wymiany towarzyskich żartów. Język przejmie kontrolę nad światem, ujawniając powierzchowność codziennej paplaniny w niedorzecznych dialogach. „Łysa śpiewaczka” niepostrzeżenie wciągnie widza w świat absurdu, może wcale nie tak odległego od rzeczywistości…

Obsada: Marta Honzatko, Agata Ochota, Sylwia Oksiuta-Warmus, Maciej Półtorak, Adam Hutyra, Adam Machalica

Spektakle: 25.05.18 r., godz. 19:00, 30.05.18 r., godz. 18:00, 10.06.18 r., godz. 17:00, 21.06.18 r., godz. 19:00

MACHALista PRZEBOJÓW

Ballady i piosenki Piotra Machalicy

Piosenki największych mistrzów minionego stulecia: Bułata Okudżawy, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, Georgesa Brassensa, Edwarda Stachury, Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty …

Teksty liryczne, humorystyczne i trochę wspomnień. Czterech muzyków i dwóch narratorów. Zjawiskowy głos i wyjątkowe interpretacje Piotra Machalicy. W programie koncertu m.in. „Bal na Gnojnej”, „Alkoholicy z mojej dzielnicy”, „Modlitwa”, „Życie to nie teatr”, „Czerwony Kapturek 62” i in.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Machalica, Robert Dorosławski                                                                

Występują: Piotr Machalica, Adam Machalica, Robert Dorosławski

Artyście akompaniować będzie

Taj Maha Lisa Trio w składzie:

Michał Walczak (gitara, tamburyn), Krzysztof Niedźwiecki (gitara, stopa), Andrzej Zielak (bas), Paweł Surman (trąbka, akordeon, instrumenty perkusyjne)

Spektakle: 20.05/08.06/09.06 godz. 19:00

„CZECHOW: ŻARTY Z ŻYCIA”

Spektakl realizuje Andrzej Bubień, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. Uznany i wielokrotnie nagradzany za liczne realizacje teatralne i operowe, przygotowane na scenach polskich i międzynarodowych.

Czechow zachwyca, Czechow wzrusza, Czechow żartuje – tym razem w… teatralnej odsłonie miniatur scenicznych. Spektakl budują  trzy jednoaktówki „Niedźwiedź", „Jubileusz", „Oświadczyny" oraz monolog „O szkodliwości tytoniu".                                                                                                                                 

Co łączy te cztery utwory?

Człowiek,  któremu pisarz przygląda się z niezwykłą czułością, ale i przenikliwością, bo przecież kimkolwiek byś nie był Czechow Cię znał. Miłość - a może dosadniej mówiąc, niezdarne amory wraz z ich zabawnymi konsekwencjami. Dobra materialne - wywołujące dreszcz emocji. Humor - ten niezwykły Czechowowski, gdzie nostalgia miesza się z ironią, ciepło z sarkazmem. Aktualność, bo przecież „po 300 latach - jak twierdził autor "Wiśniowego sadu" - ludzie nic się nie zmienią, będą nosić tylko inne garnitury”.

"Mam nadzieję, że podczas oglądania przedstawienia widz będzie się doskonale bawił. Ale na pewno znajdzie się też wiele sytuacji, które ten humor przełamią w sposób dość nieoczekiwany. Staramy się, żeby to, o czym rozmawiamy z widzem, dotykało go, było dla niego ważne”. Andrzej Bubień, reżyser spektaklu

Obsada: Sylwia Bartnikowska, Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Marta Honzatko, Małgorzata Marciniak, Sebastian Banaszczyk, Adam Hutyra, Michał Kula, Adam Machalica, Antoni Rot

oraz tancerze: Kamila Wiklińska, Natalia Małolepsza, Zuzanna Witkowska, Marta Gierczak, Katarzyna Ujma-Maludzińska, Piotr Majer, Bazyli Ogiński 

Scenografia - Anita Bojarska, ruch sceniczny, choreografia - Jarosław Staniek, asystent choreografa - Katarzyna Zielonka, asystent reżysera - Sylwia Bartnikowska

Spektakle; Dzień Matki w Teatrze-26 i 27.05.18 r., godz. 19:00

15.06 i 17.06.18 r., godz. 19:00

„Historie łóżkowe”

Norm Foster, przekład i reżyseria- Mirosław Połatyński, scenografia – Wojciech Stefaniak, kostiumy – Joanna Sroka- Jaśko, opracowanie muzyczne – Tomasz Hynek

 15 postaci granych brawurowo przez ośmioro aktorów.  Doskonała zabawa, ale i przestrzeń do refleksji, bo pod karykaturalnymi maskami, które przybierają bohaterowie Fostera - ukryty jest człowiek: zagubiony, przegrany, samotny.

Po prostu – przyjdź do Teatru i zobacz to!

Norm Foster zbudował „Historie łóżkowe” na kształt komiksowych rysunków. Fabuła podzielona jest na sześć epizodów, a w piętnaście postaci wciela się tylko ośmioro aktorów! Akcja rozgrywa się w małym miasteczku, w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko.

Kim są bohaterowie Fostera? Oto kilkoro z nich: para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej; włamywacz - zawodowiec i amator-księgowy, którzy podczas „skoku na mieszkanie” odkrywają pewną tajemnice;  starzejąca się gwiazda rocka - Tommy Quick  („coś takiego jak Alice Cooper, albo Marilyn Manson”) i jego młodociana fanka składająca mu niedwuznaczną propozycję; szef clubu nocnego, który musi zwolnić nieudolną tancerkę…egzotyczną (!), ponieważ „muzyka w tańcu jej nie przeszkadza” oraz taksówkarka, dla której  jazda samochodem jest horrorem, ponieważ nie posiada krzty orientacji w terenie („mąż ją codziennie odprowadza do pracy (…) Inaczej by się zgubiła”).

Grają: Adam Hutyra, Antoni Rot, Małgorzata Marciniak, Waldemar Cudzik, Teresa Dzielska, Michał Kula, Sylwia Bartnikowska, Agata Ochota - Hutyra  

Spektakle: 02 i 03.06.18 r., godz. 19:00

Kasa biletowa: tel. (34) 372 33 06, 
email: kasa@teatr-mickiewicza.pl

  • poniedziałek - piatek 10:00 - 18:00
  • w dniach spektakli wieczornych kasa czynna do chwili rozpoczęcia przedstawienia
  • sobota 10:00 - 14:00 i na 2 godziny przed spektaklem
  • w niedziele i święta - na 2 godziny przed spektaklem
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Częstochowa, Śląskie
Kilińskiego 15, 42-200 Częstochowa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu