Kopalnia Guido

Miasto
Kontakt ul. 3 Maja 93
41-800 Zabrze

tel.: 32 271 40 77
e-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl

Opis

Kopalnia Guido, tak jak i kompleks Sztolnia Królowa Luiza, jest obiektem należącym do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

170 i 320 metrów pod ziemią, na najgłębszej tego typu trasie turystycznej w Europie, można przekonać się, jak wyglądało górnictwo ponad 160 lat temu i jak wygląda w XXI wieku.  Podziemną wycieczkę rozpoczyna zjazd oryginalną windą górniczą, czyli szolą.

Podczas wędrówki dawnymi korytarzami na poziomie 170 metrów pod ziemią, turyści wsłuchać się mogą w przewodnicką opowieść o trudzie pracy w kopalni w XIX wieku i na początku wieku XX. Podczas zwiedzania uczestnicy przechodzą przez najstarsze zachowane wyrobiska kopalni, mogą obejrzeć oryginalne, zabytkowe stajnie końskie. Poznają życiorys świętej  Barbary, genezę jej kultu i różne konteksty kulturowe związane z patronką górników, a także zobaczyć mogą unikatowe eksponaty, w tym duży zbiór różnorodnych, oryginalnych figur i rzeźb święte. Sercem całej ekspozycji jest kaplica św. Barbary, zachwycająca ze względu na walory architektoniczne, witraż i rzeźbę św. Barbary, przygotowane przez wybitnych artystów plastyków specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W kaplicy istnieje możliwość organizacji mszy świętych i innych wydarzeń o charakterze religijnym.

W dalszej części trasy turystycznej, na poziomie 320 metrów też nie brakuje licznych atrakcji, między innymi przejażdżka jedyną tego typu w Polsce elektryczną kolejką podwieszaną i pokaz pracy kilkudziesięciotonowych maszyn górniczych. Wycieczka kończy się w wyjątkowym pubie 320 metrów pod ziemią, gdzie można odpocząć i podzielić refleksją z wyprawy po kopalnianych chodnikach. Jest to też okazja, by napić się jedynego w swoim rodzaju piwa Guido, ważonego specjalnie dla kopalni przez lokalny browar.

MROKI KOPALNI

Mroki Kopalni to wyprawa w najgłębsze i najbardziej suro­we rejony Kopalni Guido, położone 355 metrów pod ziemią. Dawne chodniki zachowane są w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili je górnicy. Wędrówka odbywa się w całkowitych ciemnościach, a uczestnicy posiadają jedynie małe lampy oświetlające im drogę. Z mroku wyłaniają się pozostałości po nieczynnej kopalni doświadczalnej, nieczynne przenośniki czy lutnie wentylacyjne. Dużym wyzwaniem jest przejście pochyłą ścianą wydobywczą o długości ponad 100 metrów. Gwarantowane doznanie całkowitej ciemności i absolutnej ciszy.

GÓRNICZA SZYCHTA

Górnicza Szychta to propozycja dla osób, które chcą poczuć się jak prawdziwy górnik, przygotowanych na większy wysiłek i solidną porcję wrażeń. Uczestnicy wycieczki przed zjazdem otrzymują kompletny strój roboczy, wyposażenie ochronne, lampę, aparat tlenowy. Następniepod okiem doświadczonego przewodnika wyruszają w najniżej położone rejony kopalni, na podpoziom 355. Najpierw jest podział pracy, potem w ciemnościach rozświetlonych tylko światłem górniczych latarek, uczestnicy wykonują szereg wymagających prac górniczych. Są wśród nich skręcanie rurociągu czy cięcie drewnianego klocka ręczną piłą. Na koniec zostaje jedynie prysznic w górniczej łaźni.

STREFA KULTURY I BIZNESU

Na poziomie 320 metrów znajdują się zrewitalizowane górnicze komory, zaaranżowane na potrzeby różnorodnych wydarzeń. Dla osób spragnionych dawki dobrej muzyki przeznaczona jest oferta imprez muzycznych, w tym cykliczny Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego. Kopalnia Guido jest też doskonałym miejscem dla organizacji spotkań i imprez firmowych, a poprzez rozbudowaną ofertę eventową umożliwia team building na najwyższym (choć najniższym!) poziomie.

Każda wycieczka kończy się w Hali Pomp - to najgłębiej położony pub w Europie! Można tu zrelaksować się i podzielić refleksją po długiej wędrówce. Do pubu zjechać można również bezpośrednio z powierzchni. Na miłośników do­brej zabawy czekają liczne atrakcje - koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy taneczne. 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Zabrze, Śląskie
3 Maja 93, 41-800 Zabrze
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu