Sztolnia Królowa Luiza

Miasto
Kontakt ul. Wolności 410
41-800 Zabrze

tel.: 32 271 40 77
e-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl

Opis

Sztolnia Królowa Luiza znajduje się w Zabrzu.

Kompleks Sztolnia Królowa Luiza to zespół obiektów turystycznych obejmujący zachowaną część Kopalni Królowa Luiza, a także zabrzański odcinek Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej – największej budowli hydrotechnicznej w Europie. Kompleks Sztolnia Królowa Luiza, tak jak i Kopalnia Guido, to obiekt należący do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Obecnie na terenach kopalni i sztolni, skupionych wokół dwóch szybów: „Carnall” przy ulicy Wolności i „Wilhelmina” przy ulicy Sienkiewicza, znajduje się unikatowy na skalę europejską kompleks tras podziemnych, prezentujących rozwój techniki górniczej oraz historię górnośląskiego górnictwa, którym towarzyszą ekspozycje i atrakcje na powierzchni. W autentycznych przestrzeniach można poczuć ducha ponad dwustuletniej historii i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Trasy podziemne Sztolni Królowa Luiza prezentują przekrojowo całą historię górnictwa węglowego. Wejście na trasy rozpoczyna się wzabytkowej, jednej z najstarszych na Śląsku, Łaźni Łańcuszkowej przy ul. Wolności, z której turyści, wyposażeni w hełmy i lampki górnicze, pod opieką przewodnika, udają się w głąb ziemi. Trasa obejmuje wyrobiska zarówno sztolni, jak i kopalni, w przekrojowy sposób obrazując, jak rozwijała się technika górnicza od końca XVIII wieku do czasów współczesnych. Podczas zwiedzania można zobaczyć między innymi zabytkowe, ceglane portale chroniące stropy, rekonstrukcję podziemnego portu, gdzie ładowano wydobyty węgiel do łodzi i chodnik wydrążony w całości w pokładzie węgla, który w skali europejskiego górnictwa można uznać za absolutny unikat. Trasa umożliwia zwiedzanie prawdziwego parku pracujących maszyn górniczych, prezentujących XX-wieczne i współczesne metody wydobycia węgla, w tym dwa kombajny, strug węglowy, wrębiarkę, ładowarkę, przenośniki czy wiertarkę do drążenia otworów strzałowych.

Na trasie można zobaczyć:

  • doskonale zachowane zabytkowe ceglane portale,
  • rekonstrukcję podziemnego portu przeładunkowego z ruchomym drewnianym żurawiem,
  • monumentalny chodnik wydrążony w całości w pokładzie węgla (w skali europejskiego górnictwa absolutny unikat!),
  • podziemny park pracujących maszyn górniczych – największy w Polsce!

Już wkrótce będzie dostępna także jedna z największych atrakcji – spływ łodziami ponad kilometrowym torem wodnym. Jego port wylotowy znajdzie się w samym centrum Zabrza, przy ulicy K. Miarki, gdzie obecnie znajduje się Punkt Informacyjny. Będzie to jedyna tego typu atrakcja w górnictwie węglowym w Europie.

Na trasach w Sztolni Królowa Luiza realizowane są liczne zajęcia edukacyjne dostosowane do podstaw programowych na wszystkich szczeblach nauczania.

W strefie naziemnej wokół szybu Carnall, turyści mogą zwiedzić nowoczesne wystawy „Kopalnia Edisona” i „Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza-Zabrze w latach 1791-1998”. Niewątpliwie najcenniejszym obiektemtej części kompleksu jest wyciągowa maszyna parowa z 1915 roku z dwucylindrowym silnikiem bliźniaczym i tarczą cierną typu koeppe, najlepiej zachowany i jedyny czynny do dziś wyciąg tego typu w Europie. Atrakcją turystyczną jest też możliwość podziwiania panoramy miasta Zabrze z wieży szybowej szybu „Carnall”.

W otoczeniu wspomnianych wyżej zabytkowych obiektów kompleksu Sztolnia Królowa Luiza regularnie odbywają się spektakularne widowiska kulturalne. W czerwcu 2016 roku w ramach Industriady odbył się tu koncert plenerowy w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Radzimira „Jinka” Dębskiego, połączony z występem Miuosha, a kilka miesięcy później, we wrześniu 2016 roku koncert finałowy 4. Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego – poziom 320 pod hasłem „Beethoven Industrialnie”. W 2017 roku ponad 200 artystów zgromadzonych na estradzie w postindustrialnej scenerii Sztolni Królowa Luiza wykonało monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy” na finał jubileuszowego, 5. Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320 w Zabrzu.Tym, stosunkowo rzadko prezentowanym ze względu na gigantyczny aparat wykonawczy, utworem dyrygował sam jego twórca — Patron Festiwalu, Maestro Penderecki.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Zabrze, Śląskie
Wolności 410, 41-800 Zabrze
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu