Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

Miasto
Kontakt ul. Jodłowa 59
41-800 Zabrze

tel.: 32 271 40 77
e-mail: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl

Opis

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest jedną z najważniejszych instytucji turystyczno-kulturalnych w kraju, działającą w przestrzeni poprzemysłowej.

Stanowi unikatowy na skalę światową zabytek techniki górniczej. Od 2013 roku, po połączeniu Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” i dotychczasowego Muzeum Górnictwa Węglowego, Muzeum stanowi jedną instytucję kultury. W jej skład wchodzi obecnie także kompleks Sztolnia Królowa Luiza, składający się z wyrobisk Kopalni Królowa Luiza i Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, która, obok kopalni Guido, jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Śląska.

Misją Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest popularyzacja i ochrona dziedzictwa industrialnego. Celem głównym realizowanym przez Muzeum jest przedstawienie mieszkańcom regionu kompleksowej oferty turystyczno-kulturalnej uwzględniającej wykorzystywanie zabytkowych przestrzeni industrialnych do promocji wyjątkowych walorów turystycznych regionu. Zróżnicowana oferta dostosowana jest do szerokiego grona odbiorców indywidualnych i grupowych. Muzeum posiada także specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży, dzięki której wzrasta ich świadomość na temat roli przemysłu ciężkiego w kształtowaniu historii i kultury Górnego Śląska. Muzeum dąży do promowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa industrialnego wśród mieszkańców regionu, a w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Zaadoptowane na cele turystyczne, kulturalne i edukacyjne obiekty przemysłowe stanowią alternatywne miejsca spędzania czasu wolnego. Muzeum buduje także pozytywny wizerunek województwa śląskiego, jako miejsca o wyjątkowej historii, kulturze i zabytkach przemysłowych, które stanowią największe walory turystyczne regionu.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oferuje kompleksową usługę zawierającą zarówno zwiedzanie dawnych wyrobisk górniczych, aktywny udział w podziemnych eventach tematycznych i w kreatywnych warsztatach edukacyjnych, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i imprezach okolicznościowych oraz możliwość noclegu w nowoczesnym hostelu Guido.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Zabrze, Śląskie
Jodłowa 59, 41-800 Zabrze
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu