Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

Miasto
Kontakt ul. Portowa 1
11-600 Węgorzewo

tel./fax.: 87 427 52 78
tel./fax.: 87 427 32 42
e-mail: mkl.wegorzewo@wp.pl

Opis

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie istnieje od 1991 r. i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który wzniesiono około 1737 roku.

Historia węgorzewskich zbiorów muzealnych sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to grupa miłośników regionu rozpoczęła gromadzenie różnego typu zabytków. Obecnie działalność Muzeum skoncentrowana jest wokół kultury ludowej (materialnej i niematerialnej) oraz historii wszystkich grup etnicznych oraz narodowościowych zamieszkujących współcześnie i w przeszłości Polskę północno-wschodnią. Od 2006 roku Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie jest instytucją kultury samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Od 2012 roku znajduje się w Państwowym Rejestrze Muzeów. W 2016 roku w celu rozszerzenia działalności ekspozycyjnej pozyskano zabytkowy dom przylegający do głównej siedziby Muzeum.

W naszej placówce gromadzone są nie tylko muzealia z obszaru województwa warmińsko-mazurskiego, ale także z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców regionu. W zbiorach znajdują się między innymi przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa. Chlubą kolekcji są obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka oraz bogata kolekcja unikalnych pisanek i wycinanek.

Obok obiektów etnograficznych w swoich zbiorach Muzeum posiada także zabytki historyczne oraz archeologiczne. Na szczególną uwagę zasługują materiały gromadzone w ramach konkursu historycznego „Losy Nasze...”, kolekcja dawnych mazurskich widokówek czy unikalne kafle z XV – XX wieku, pochodzące z badań archeologicznych. Zabytki pozyskiwane są stale także dzięki akcji „Dar dla Muzeum”.

Przy Muzeum znajduje się Park Etnograficzny nad Węgorapą. Eksponowane są w nim reprezentatywne dla Mazur budowle wiejskie i małomiasteczkowe:

 • drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski),
 • drewniana remiza z Ołownika (pow. węgorzewski),
 • szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski),
 • murowany dom z Węgorzewa,
 • drewniana stróżówka więzienna z Rynu (pow. giżycki).

Natknąć się tutaj można także na tajemnicze pruskie baby kamienne...

W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze. W pracowni tkactwa powstają niepowtarzalne tkaniny, od prostych szmaciaków i krajek po tkaniny dwuosnowowe i sejpaki. W pracowni kwiatów artystycznych i plastyki obrzędowej z papieru i tkanin wykonywane są tradycyjne ozdoby wnętrz oraz modele roślin zielnych, kwiatowych i liści. W pracowni ceramiki wytwarzane są repliki dawnych naczyń, ale też różnego typu pamiątki gliniane. Ulepione „pradawne” garnki można również wypalić w zrekonstruowanych archaicznych piecach garncarskich, które są ulokowane na obrzeżach skansenu.

We wszystkich pracowniach prowadzone są zajęcia i szkolenia rękodzielnicze dostosowane do wieku i umiejętności kursantów (lekcje muzealne, „zielone szkoły”, kursy zawodowe etc.). Można tutaj własnoręcznie wykonać naczynia gliniane i ozdobić je na przykład odciskami sznura – tak jak czyniono to w młodszej epoce kamienia, samodzielnie wykonać wielkanocne pisanki lub palmy, upiec pierniki według starej receptury, udekorować figurki drewnianych ptaszków.

Muzeum prowadzi badania naukowe, współpracując między innymi z ośrodkami akademickimi w Warszawie, Toruniu, Wrocławiu oraz muzeami i placówkami badawczymi w kraju i za granicą. Organizuje konferencje, seminaria i wykłady naukowe oraz popularno – naukowe.

W Muzeum znajduje się biblioteka naukowa gromadząca różnojęzyczne publikacje etnograficzne, historyczne, archeologiczne itp.

Od 1995 roku ukazuje się regionalny periodyk naukowy „Studia Angerburgica”, a od 2000 roku okolicznościowa gazeta muzealna „Pod Jelonkiem”. Zainteresowani kulturą i przeszłością regionu chętnie biorą udział w spotkaniach z cyklu „Studium wiedzy o regionie”.

Muzeum współpracuje także ze skupiskami polonijnymi w Obwodzie Kaliningradzkim, na Białorusi i Litwie.

Najbardziej znanym przedsięwzięciem, organizowanym przez Muzeum co roku w pierwszy weekend sierpnia, jest Międzynarodowy Jarmark Folkloru, na którym od 1978 roku prezentują swój kunszt liczni rękodzielnicy, muzykanci i śpiewacy ludowi. W 2014 roku węgorzewski jarmark został uhonorowany certyfikatem „Produkt Warmii i Mazur”. Ponadto rok rocznie w Muzeum odbywają się „Ferie w Muzeum”, kiermasz „Święto Wiosny” (sobota przed Niedzielą Palmową), „Urodziny Miasta” (początek kwietnia), Spotkanie Twórców Ludowych, Muzykantów, Śpiewaków oraz ich Przyjaciół (wrzesień), spotkanie uczestników akcji „Dar dla Muzeum” i konkursu „Losy Nasze…” (październik). Współorganizujemy też między innymi „Kaziuki nad Węgorapą” (4 marca), Dni Kultury Polskiej w Obwodzie Kaliningradzkim (maj), Festiwal Kultury Łowieckiej (lipiec), „Wykopki u Sołtysa” (wrzesień), Kiermasz Bożonarodzeniowy (grudzień), Spotkanie Wigilijne z Polonią (grudzień). Bierzemy udział w międzynarodowych akcjach „Noc Muzeów” i „Europejskie Dni Dziedzictwa”.

Muzeum Kultury Ludowej czynne jest dla zwiedzających:

w sezonie letnim (15.VI - 15.IX):

 • od poniedziałku do piątku: w godz. 8.00 - 18.00
 • soboty i niedziele oprócz świąt: 10.00 - 18.00

poza sezonem  (16.IX - 14.VI):

 • od poniedziałku do piątku: w godz. 8.00 - 16.00
 • w soboty i niedziele poza sezonem zwiedzanie po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu

Muzeum nie pracuje w następujące dni:

 • Nowy Rok
 • Wielkanoc
 • Boże Ciało
 • w sierpniu poniedziałek po Jarmarku Folkloru
 • Wszystkich Świętych
 • Dzień Niepodległości
 • Boże Narodzenie

UWAGA:
Oprowadzanie zwiedzających co 30 min; w soboty i niedziele co 1 godz.
Ostatnie wejście zwiedzających na 1,5 godz. przed zamknięciem Muzeum.

Ceny biletów:

 • bilet normalny — 12 zł
 • bilet ulgowy — 8 zł
 • bilet rodzinny 2 dorosłych + 2 dzieci — 36 zł
 • bilet na Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny  — 5 zł / os.
 • przewodnik w języku polskim i rosyjskim, grupa do 30 osób, (po uprzedniej, minimum tygodniowej, telefonicznej rezerwacji terminu) - 30 zł

Ceny biletów obejmują wstęp na wystawy w budynkach muzeum oraz wstęp na teren skansenu.

W poniedziałki bezpłatny wstęp na wystawy stałe. Tego dnia bilet wstępu na wystawy czasowe 6 zł.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Węgorzewo, Warmińsko-Mazurskie
Portowa 1, 11-600 Węgorzewo
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu