Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - Dom Przyrodników

Miasto
Kontakt ul. Mariacka 25/26
80-833 Gdańsk

tel.: 58 322 21 00
fax.: 58 322 21 11
e-mail: sekretariat@archeologia.pl

Opis

Główna siedziba Muzeum Archeologicznego w Gdańsku znajduje się na końcu pięknej ulicy Mariackiej.

Kamienica, jedna z najokazalszych w Gdańsku, nosi nazwę: Dom Przyrodników.

Powstanie kamienicy

Kamienica wybudowana została prawdopodobnie według projektu Antona van Obberghena w latach 1597–1599, na zlecenie kupca Hansa Köpego. Początkowo łączyła funkcje domu mieszkalnego i składu towarów.

Wyjątkowa budowla

Cechą, która wyróżnia kamienicę, jest wysoka na 30 metrów fasada. Największą ozdobę budynku stanowi smukła 36-metrowa wieżyczka, wciśnięta w narożnik między elewacją północną a Bramą Mariacką. Wieżyczkę wieńczy piękny manierystyczny hełm. Od strony ulicy Mariackiej, zaraz przy wejściu do muzeum, jest wysokie przedproże ozdobione płytami kamiennymi. Wyrzeźbiono na nich postaci kobiece będące personifikacjami nauk: Astronomii, Geografii, Medycyny i Przyrody.

Skąd wzięła się nazwa Dom Przyrodników?

Od 1846 roku kamienica służyła za siedzibę Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Założycielem tego Towarzystwa – a powstało ono w 1743 roku – był wybitny uczony Daniel Gralath, późniejszy burmistrz Gdańska. W kamienicy mieściły się sale posiedzeń, pracownie naukowe, małe muzeum oraz biblioteka przechowująca około 20 tysięcy tomów. Wnętrza zdobiły portrety uczonych, między innymi Mikołaja Kopernika, Mathiasa Nathanaela Wolffa i Daniela Gralatha, a także popiersie Jana Heweliusza, otrzymane w darze od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1866 roku na wieży urządzono obserwatorium astronomiczne z obrotową kopułą.

Muzeum adaptuje kamienicę

Kamienica bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej, z całego budynku ocalała jedynie frontowa ściana z wieżą. Budynek odbudowano w latach 1956–1961 według projektu Kazimierza Macura, w formie zbliżonej do pierwowzoru, ale dostosowanej do potrzeb nowo powstałego Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Co znajdziemy dziś we wnętrzu?

Współcześnie trzy pierwsze kondygnacje Domu Przyrodników oraz przylegającą do niego oficynę zajmują wystawy stałe poświęcone w większości pradziejom Pomorza. Z kolei na następnych trzech kondygnacjach oraz w przylegającej do kamienicy Bramie Mariackiej znajdziemy biura i pracownie muzealne.

Wystawy stałe Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

„Pradzieje Pomorza Gdańskiego” – wystawa prezentuje najdawniejsze dzieje Pomorza Gdańskiego i jest najważniejszą stałą ekspozycją w muzeum. Przybliża odrębny i specyficzny charakter miejscowych społeczeństw pradziejowych.

„Z bursztynem przez tysiąclecia” – wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwsza część dotyczy występowania bursztynu w przyrodzie: pochodzenia i złóż, identyfikacji i odmian. Druga część poświęcona jest bursztynowi w kulturze: bursztynowym zabytkom oraz przedmiotom związanym z bursztynnictwem na ziemiach polskich.

„Schorzenia ludności prahistorycznej na ziemiach polskich” – celem tej wystawy jest przybliżenie odbiorcy problematyki związanej ze stanem zdrowia naszych przodków. Pokazane na wystawie eksponaty przedstawiają różne odmiany i zmiany chorobowe od neolitu po czasy średniowiecza.

„1000 lat Gdańska w świetle wykopalisk” – jak sama nazwa wskazuje, wystawa skupia się na 1000-letniej historii Gdańska odczytywanej na podstawie wykopalisk.

„Tajemnice Doliny Nilu. Sudan. Archeologia i Etnografia” – to wystawa prezentująca wyniki wieloletnich badań archeologicznych prowadzonych w dolinie Nilu – Sudanie. Wprowadza zwiedzających w egzotyczny, pełen tajemnic świat pradawnej Nubii.

WYSTAWY

wrzesień – czerwiec

 • poniedziałek: wystawy są zamknięte (ale można wejść na wieżę widokową)
 • wtorek: 8:00–16:00
 • środa: 9:00–17:00
 • czwartek i piątek: 8:00–16:00
 • sobota i niedziela: 10:00–16:00

lipiec – sierpień

 • poniedziałek: wystawy są zamknięte (ale można wejść na wieżę widokową)
 • od wtorku do piątku: 9:00–17:00
 • sobota i niedziela: 10:00–17:00

WIEŻA WIDOKOWA

Wieża widokowa, będąca częścią Domu Przyrodników, jest czynna codziennie.

 • poniedziałek: 8:00–16:00 (wrzesień – czerwiec), 9:00-16:00 (lipiec – sierpień)
 • od wtorku do niedzieli: w godzinach otwarcia wystaw

Aby sprawdzić, czy Dom Przyrodników jest otwarty w dni świąteczne, odwiedź stronę: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/godziny-otwarcia 

Cennik:

 • bilet normalny: 8 zł
 • bilet ulgowy: 6 zł
 • wejście na wieżę widokową: 5 zł
 • wejście na wieżę widokową z Kartą Dużej Gdańskiej Rodziny: bezpłatne
 • bilet rodzinny do 4 osób (2 dorosłych + 1 lub 2 dzieci): 15 zł
 • bilet rodzinny do 5 osób (2 dorosłych + 3 dzieci): 20 zł
 • przewodnik w języku polskim (wymaga wcześniejszej rezerwacji): 40 zł
 • guided tour in english (required earlier reservation): 60 zł

W sobotę zwiedzanie wystaw w Domu Przyrodników (nie dotyczy wieży widokowej) jest bezpłatne dla wszystkich.

Z Kartą Turysty wejście do muzeum jest bezpłatne w pakiecie „Zwiedzanie”.

Ulgi i zwolnienia z opłat: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/regulamin-zwiedzania 

Oferta edukacyjna dla grup dzieci i młodzieży jest dostępna na stronie: https://archeologia.pl/dom-przyrodnikow/ceny-biletow 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gdańsk, Pomorskie
Mariacka 25/26, 80-833 Gdańsk
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu