Olsztyński Teatr Lalek

Miasto
Kontakt ul. B. Głowackiego 17
10-447 Olsztyn

tel.: 89 538 70 20
fax.: 89 538 70 28
e-mail: teatrlalek@teatrlalek.olsztyn.pl

Opis

Historia Olsztyńskiego Teatru Lalek rozpoczyna się w listopadzie 1953 roku.

Powstaje wtedy Stowarzyszenie Teatru Kukłowego Ziemi Warmińsko - Mazurskiej "Czerwony Kapturek".

W 1961 r. dyrektorem Teatru zostaje Jan Zbigniew Wroniszewski, który doprowadza do upaństwowienia instytucji i modernizacji budynku. W tym czasie kształtuje się grupa lalkarzy, którzy zwiążą się z teatrem na wiele następnych lat.

Od 6 października 1986r. teatr ostatecznie przybiera nazwę Olsztyńskiego Teatru Lalek. Przez wiele lat, aż do roku 1989r., teatr  funkcjonuje w gmachu przy placu Bema, kiedy to otrzymuje salę konferencyjną przy ul. Głowackiego 17, z przeznaczeniem na salę widowiskową.

Odbywają się w nim premiery zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Od 2000r. istnieje oficjalna Scena dla Dorosłych, prezentująca sztuki nie tylko z kręgu klasyki XX w. Teatr jest stale obecny na najważniejszych przeglądach teatralnych w kraju i za granicą. Współpracują z nim różne pokolenia reżyserów.

Ważnym elementem działalności teatru jest edukacja widza - na każdym etapie przyjaźni z teatrem. Po spektaklach odbywają się lekcje teatralne, podczas nich można dowiedzieć się, jak wyglądają kulisy, kto pracuje w teatrze, kogo na scenie nie widać, a bez niego aktorzy nie mogliby zagrać. Pokazujemy również to na czym znamy się najlepiej - teatralne lalki, sposoby ich animowania oraz chwalimy się naszą pracownią plastyczną.

Przy teatrze działają Teatroholicy (wcześniej znani pod nazwą Szkolna Rada Teatralna), jest to grupa skupiająca dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Członkowie mają okazję poznać teatr od strony kulis oraz zaistnieć na deskach sceny. Nabór na początku sezonu artystycznego.

Od sezonu 2015/2016 działa Pracownia Polskiej Klasyki. W jej ramach młodzi reżyserzy odkrywają na nowo polskie teksty.

Z myślą o dramatopisarzach powołana została w kwietniu 2016 roku Pracownia Dramatu. Podczas spotkań uczestnicy pracują nad konstrukcją dramaturgiczną tekstu, koncepcją postaci i historii.

Projektem OTL jest „Teatr w walizce” polegający na tworzeniu spektakli skonstruowanych w taki sposób, by możliwe było zagranie ich w każdej przestrzeni - innej niż tradycyjne pudełko teatralne. Spektakle są pokazywane w miejscach takich jak Dom Kultury, szkoła lub świetlica. Adresowane między innymi do odbiorców, którzy mają ograniczony dostęp do kultury. Projekt wzorowany jest na podobnych przedsięwzięciach, które od wielu lat funkcjonują w teatrze niemieckim. Tradycja teatru objazdowego jest bardzo potrzebna, pielęgnuje to wśród odbiorców chęć sięgania do alternatywnych ofert spędzenia czasu. Całość wieńczy warsztat z młodymi widzami - otwierający dyskusję o teatrze, jako przestrzeni dialogu.

Każdy sezon przynosi kolejne pomysły, nawiązywanie współpracy z innymi instytucjami kultury, ale i nie tylko. Olsztyński Teatr Lalek od 1953 roku edukuje widzów, z dumą możemy powiedzieć, że czekamy na kolejne pokolenia, które chcą poznawać historie misiów, skrzatów lub innych, nie tylko bajkowych postaci.

Informacje bieżące o działalności teatru znajdują się na stronie internetowej www.teatrlalek.olsztyn.pl oraz na Facebooku.

 

Zdjęcia pochodzą z archiwum OTL.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
B. Głowackiego 17, 10-447 Olsztyn
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu