Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie
06-430 Gołotczyzna
tel.: 23 671 30 78
Opis
Dom Aleksandra Świętochowskiego „Krzewnia ”
Pięknie usytuowana na terenie parku willa o nazwie „Krzewnia” w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski wybitny polski pozytywista.
wystawa stała: Ekspozycja biograficzna Aleksandra Świętochowskiego (1849-1938), twórcy polskiego pozytywizmu
W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po „Pośle Prawdy”, z pietyzmem przechowywana – początkowo przez żonę pisarza Marię Grossmanową – Świętochowską, a potem przez Muzeum.
Dworek Aleksandry Bąkowskiej
Dworek dziedziczki dóbr w Gołotczyźnie, hrabianki Aleksandry Bąkowskiej, która w 1909 r. założyła szkołę dla dziewcząt wiejskich, urządzona jest tu stała ekspozycja: "Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach"- wystawa wnętrz mieszkalnych i galeria portretu, na którą składają się stałe ekspozycje: "Mazowieckie dwory i zaścianki", "Portret szlachecki", "Malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego 1866-1915", "Malarstwo Jana Chryzostoma Ciemniewskiego 1908-1970", "Malarstwo i biżuteria Olgierda Vetesco 1913-1983".
Ekspozycja poświęcona Aleksandrze z Sędzimirów Bąkowskiej (1851-1928r.) i szkołom w Gołotczyźnie, Malarstwo i rzeźba Józefa Piwowara (1904-1987r.)
Dworek drobnoszlachecki
Dworek drobnoszlachecki przeniesiony do oddziału w Gołotczyźnie z Mężenino-Weglowice wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku. We wnętrzu dworku znajduje się ekspozycja, która ma charakter multimedialny i interaktywny pełniąc przede wszystkim funkcje edukacyjne i animacyjne. Dzięki aplikacji multimedialnej można zobaczyć na przekładzie Mazowsza, tradycje drobnej szlachty również podlaskiej i kresowej. Wykorzystując walory tego niezwykłego miejsca jakim jest niewątpliwie Gołotczyzna, a także budynki znajdujące się na terenie zabytkowego parku – dwór Aleksandry Bąkowskiej oraz Krzewnia dom Aleksandra Świętochowskiego z jedynym w Polsce Muzeum Pozytywizmu powstała ścieżka edukacyjna – Centrum Kultury Drobnoszlacheckiej przybliżając tym samym zwiedzającym realia życia drobnej szlachty od czasu utraty przez Polkę niepodległości, aż do okresu po 1945r.
wystawa stała: wnętrza dworkowe drobnej szlachty
Budynki inwentarskie
wystawy stałe: maszyny rolnicze i dawny sprzęt gospodarstwa domowego, park z pomnikami przyrody.
Cennik:
- Bilet normalny: 7 zł/os.
- Bilet ulgowy: 5 zł/os.
- Bilet dla grup zorganizowanych: 5 zł/os.
- Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci): 18 zł
- Cena za przewodnika muzealnego: 30 zł (dla grup nie przekraczających 25 osób)
Godziny otwarcia:
Maj – Wrzesień
- 9:00 – 17:00
Październik – Kwiecień
- 8:00 – 16:00
Lokalizacja
Świętochowskiego 16, 06-430 Gołotczyzna
Opinie
comments powered by Disqus