Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie

Miasto
Kontakt ul. Świętochowskiego 16
06-430 Gołotczyzna

tel.: 23 671 30 78

Opis

Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie należy do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

Dom Aleksandra Świętochowskiego „Krzewnia ”

Pięknie usytuowana na terenie parku willa o nazwie „Krzewnia” w której żył i przez wiele lat tworzył Aleksander Świętochowski wybitny polski pozytywista.

wystawa stała: Ekspozycja biograficzna Aleksandra Świętochowskiego (1849-1938), twórcy polskiego pozytywizmu

W willi zachował się oryginalny wystrój wnętrz oraz spuścizna po „Pośle Prawdy”, z pietyzmem przechowywana – początkowo przez żonę pisarza Marię Grossmanową – Świętochowską, a potem przez Muzeum.

Dworek Aleksandry Bąkowskiej

Dworek dziedziczki dóbr w Gołotczyźnie, hrabianki Aleksandry Bąkowskiej, która w 1909 r. założyła szkołę dla dziewcząt wiejskich, urządzona jest tu stała ekspozycja: "Szlachta mazowiecka w malarstwie i wnętrzach"- wystawa wnętrz mieszkalnych i galeria portretu, na którą składają się stałe ekspozycje: "Mazowieckie dwory i zaścianki", "Portret szlachecki", "Malarstwo Adama Kazimierza Feliksa Ciemniewskiego 1866-1915", "Malarstwo Jana Chryzostoma Ciemniewskiego 1908-1970", "Malarstwo i biżuteria Olgierda Vetesco 1913-1983".

Ekspozycja poświęcona Aleksandrze z Sędzimirów Bąkowskiej (1851-1928r.) i szkołom w Gołotczyźnie, Malarstwo i rzeźba Józefa Piwowara (1904-1987r.)

Dworek drobnoszlachecki

Dworek drobnoszlachecki przeniesiony do oddziału w Gołotczyźnie z Mężenino-Weglowice wybudowany został na przełomie XIX i XX wieku. We wnętrzu dworku znajduje się ekspozycja, która ma charakter multimedialny i interaktywny pełniąc przede wszystkim funkcje edukacyjne i animacyjne. Dzięki aplikacji multimedialnej można zobaczyć na przekładzie Mazowsza, tradycje drobnej szlachty również podlaskiej i kresowej. Wykorzystując walory tego niezwykłego miejsca jakim jest niewątpliwie Gołotczyzna, a także budynki znajdujące się na terenie zabytkowego parku – dwór Aleksandry Bąkowskiej oraz Krzewnia dom Aleksandra Świętochowskiego z jedynym w Polsce Muzeum Pozytywizmu powstała ścieżka edukacyjna – Centrum Kultury Drobnoszlacheckiej przybliżając tym samym zwiedzającym realia życia drobnej szlachty od czasu utraty przez Polkę niepodległości, aż do okresu po 1945r.

wystawa stała: wnętrza dworkowe drobnej szlachty

Budynki inwentarskie

wystawy stałe: maszyny rolnicze i dawny sprzęt gospodarstwa domowego, park z pomnikami przyrody.

Cennik: 

  • Bilet normalny: 7 zł/os.
  • Bilet ulgowy: 5 zł/os.
  • Bilet dla grup zorganizowanych: 5 zł/os.
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci): 18 zł
  • Cena za przewodnika muzealnego: 30 zł (dla grup nie przekraczających 25 osób)

Godziny otwarcia:

Maj – Wrzesień

  • 9:00 – 17:00

Październik – Kwiecień

  • 8:00 – 16:00
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gołotczyzna, Mazowieckie
Świętochowskiego 16, 06-430 Gołotczyzna
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu