Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

Miasto
Kontakt ul. Warszawska 61A
06-400 Ciechanów

tel./fax.: 23 672 53 46
tel./fax.: 23 672 94 58
e-mail: sekretariat@muzeumciechanow.pl

Opis

Muzeum powstało w 1973 roku jako Muzeum Zamku w Ciechanowie.

Od 1998 roku działa pod nazwą Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Jego misją jest prowadzenie badań, gromadzenie, opracowywanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Północnego Mazowsza ze szczególnym uwzględnieniem tradycji szlacheckich .

W skład Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie wchodzą 3 placówki:Budynek Ekspozycyjny ul. Warszawska 61, Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie ul. Zamkowa 1, Oddział zamiejscowy Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie (Kompleks parkowo-dworkowy) ul. Aleksandra Świętochowskiego 16

Budynek Ekspozycyjny

Budynek ekspozycyjny przy ul. Warszawskiej, powstał w 1924 roku według projektu ciechanowskiego architekta Jerzego Korczaka z przeznaczeniem na bank mieszczańsko – rolniczy. W 1984 roku budynek stał się własnością Muzeum i obecnie pełni głównie funkcję wystawienniczą. Odbywają się tu również także liczne koncerty, wykłady oraz warsztaty i lekcje muzealne.

Ekspozycje stałe:

wystawa stała: Rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze z darów Kazimierza   Bobińskiego

Wystawa stała, na której można obejrzeć odtworzony obraz dawnej polskiej wsi, z jej zabudową, warsztatami wiejskich rzemieślników, maszynami, pojazdami i narzędziami. Pokazuje ona przebogatą kulturę materialną polskiej wsi, która odeszła w przeszłość.

wystawa stała: Utracony świat – ślady rodzin żydowskich w Ciechanowie do roku 1942

Wystawa poświęcona kulturze żydowskiej, prezentująca przedmioty użytkowe dnia codziennego i odświętne, charakterystyczne tylko w obrządkach narodu żydowskiego.

wystawa stała: Rzeźba ludowa z kolekcji Heleny i Mariana Przedpełskich

Wystawa prezentuje kolekcję rzeźby ludowej z terenu Ziemi Zawkrzeńskiej. Rzeźby datowane są na początek XIX w., wykonane zostały przez nieznanych twórców, pozostałe pochodzą z twórczości artystów tzw. „Ośrodka Sierpeckiego” i datowane są na lata 30-50 XX wieku. Bogaty zbiór pochodzi z kolekcji popularyzatora sztuki ludowej – Mariana Przedpełskiego, badacza terenów Mazowsza Północnego.

„Oczy i uszy szeroko zamknięte -wycieczka wielozmysłowa po Muzeum”

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Kultura dostępna, w 2016 r. zrealizowało projekt pt.„ Oczy i uszy szeroko zamknięte -wycieczka wielozmysłowa po Muzeum”. Dostosowano wystawy stałe w budynku ekspozycyjnym przy ul.Warszawskiej 61 do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Aby w pełni wykorzystać swój potencjał wystawienniczy i edukacyjny zastosowane zostały nowoczesne urządzenia multimedialne m.in. audioprzewodniki, audiodeskrypcjie , tyflografiki i inne pomoce aby otworzyć się na potrzeby ludzi z różnymi dysfunkcjami. Zwiedzanie ekspozycji stałych tj: „Utracony świat… ślady rodzin żydowskich w Ciechanowie do 1942 roku”, „Dawne rzemiosło wsi mazowieckiej w miniaturze”, „Rzeźba ludowa ze zbiorów Heleny i Mariana Przedpełskich” pozwoli osobom z dysfunkcją wzroku i słuchu na odbiór sztuki pozostałymi zmysłami. Dzięki realizacji przedsięwzięcia zniwelowaliśmy w naszym Muzeum bariery społeczne, co sprawiło, że staliśmy się miejscem przyjaznym osobom niepełnosprawnym.

Cennik:

  • Bilet normalny: 4 zł/os.
  • Bilet ulgowy: 3 zł/os.
  • Bilet dla grup zorganizowanych: 3 zł/os.
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci): 18 zł
  • Cena za przewodnika muzealnego: 10 zł (dla grup nie przekraczających 25 osób)

Godziny otwarcia:

Lipiec – Sierpień

  • 10:00-18:00

Wrzesień – Czerwiec

  • 8:00-16:00
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Ciechanów, Mazowieckie
Warszawska 61A, 06-400 Ciechanów
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu