Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego

Miasto
Kontakt ul. Podzamcze 2
66-300 Międzyrzecz

tel.: 95 742 18 50
e-mail: mczmuzeum@poczta.onet.pl

Opis

Muzeum w Międzyrzeczu powstało w marcu 1946 r. Jego założycielem był Alf Kowalski (patron muzeum od 2012 r.).

To jedna z najstarszych placówek muzealnych w zachodniej Polsce. Zaczątkiem zbiorów były resztki kolekcji powstałego w okresie międzywojennym Heimatmuseum. Była to pierwsza instytucja muzealna w mieście.

Obecnie teren kompleksu muzealnego zajmuje ok. 7 ha i obejmuje pierwotny przedlokacyjny obszar Międzyrzecza.

Muzeum posiada następujące działy: archeologiczny, historyczny, sztuki i etnograficzny. Poszczególne zbiory ukazują historię miasta i regionu akcentując przede wszystkim jego wielokulturowość. Wynika to z faktu, że przez kilkaset lat zamieszkiwali tu obok siebie Polacy, Niemcy, Żydzi, a nawet Holendrzy i Szkoci. Wyznawano również różne religie, co wyraźnie jest zauważalne do dzisiaj w krajobrazie kulturowym ziemi międzyrzeckiej.

Najbardziej znaną kolekcją muzealną jest największy w Polsce zbiór portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych. Odgrywały one bardzo ważną rolę w staropolskim obrządku pogrzebowym. Wyjątkową cechą tej kolekcji są portrety trumienne szlachty niemieckiej, która osiedliwszy się na tym terenie, przyjmowała polskie obyczaje. Można to prześledzić na zachowanych wizerunkach i eksponatach, które potwierdzają silne, wzajemne przenikanie kulturowe mieszkańców.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Międzyrzecz, Lubuskie
Podzamcze 2, 66-300 Międzyrzecz
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu