Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Miasto
Kontakt Kozłówka 3
21-132 Kamionka

tel.: 81 852 83 10
e-mail: rezerwacja@muzeumzamoyskich.pl

Opis

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to jedyne na Lubelszczyźnie muzeum – rezydencja.

Mieści się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym do rodzin Bielińskich i Zamoyskich. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie z tak autentycznym, niemal kompletnym wyposażeniem. Niepowtarzalna atmosfera i bogactwo wystroju wnętrz pałacowych sprawiają, że Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Niewątpliwym walorem Muzeum jest także kaplica pałacowa, wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu. Turyści mogą też zwiedzać powozownię z ekspozycją XIX-wiecznych powozów i akcesoriów podróżnych. W dawnej teatralni organizowane są różnorodne wystawy czasowe. Szczególną atrakcją oferowaną turystom jest Galeria Sztuki Socrealizmu, z największymi w Polsce zbiorami rzeźby oraz malarstwa i grafiki z tego okresu.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zostało utworzone 4 listopada 1944 r. w oparciu o zbiory rodziny Zamoyskich znajdujące się w ich pałacu w Kozłówce. Obejmują przedmioty z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, rysunku i rzemiosła artystycznego zgromadzone przez Konstantego Zamoyskiego, I ordynata kozłowieckiego. Kozłówka nie została zniszczona w czasie wojny, jej wyposażenie nie uległo rozgrabieniu, zachowało się w tak dużym procencie, że czytelny jest program ideowy, którym kierował się właściciel, urządzając wnętrza. Ten autentyzm wyróżnia nasze muzeum spośród innych w całej Polsce, a nawet na tle Europy. Temu też jest podporządkowana ekspozycja, która ukazuje wnętrza rezydencji arystokratycznej z końca XIX i początku XX wieku. Dawne zbiory Zamoyskich zostały uzupełnione przez zakupy muzealne, dokonywane przez ponad 70 lat działalności instytucji. Wśród wielu znakomitych dzieł sztuki wyróżniają się obrazy mistrzów polskich i europejskich – Franciszka Smuglewicza, Józefa Oleszkiewicza, Wilhelma Kotarbińskiego, Roberta Lefévre’a. Posiadamy duży zbiór osiemnastowiecznej porcelany miśnieńskiej oraz innych wytwórni porcelany i fajansu. Prawdziwą perełką jest agatowy dzik ze słynnej firmy Fabergé, wyroby złotnicze Martina Guillaume’a Biennais czy komplet sztućców Carla Klinkoscha, liczący ponad 600 sztuk.

Nadrzędnym celem przy aranżowaniu ekspozycji było uzyskanie wrażenia zamieszkania pałacu przez dawnych właścicieli, co wyklucza wykorzystanie we wnętrzach urządzeń multimedialnych. Są one jednak użytkowane na wystawach czasowych jako dopełnienie pokazu.

Kozłówka to miejsce, do którego wyprawa sprawia całym rodzinom dużo przyjemności. Podróż do oddalonej zaledwie 35 kilometrów od Lublina i 157 km od Warszawy rezydencji, otoczonej wspaniałą roślinnością Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, to chwila, którą warto poświęcić, bo to jedyny taki pałac w Polsce! Kozłówka to swoisty wehikuł czasu, który przenosi odwiedzających w przełom wieków XIX i XX. Zachowane oryginalne wyposażenie pozwoli każdemu poczuć się, jak arystokrata i gość zaproszony na popołudniową herbatkę do hrabiego. Przewodnicy opowiedzą o tym, jak żyło się w tamtych czasach i objaśnią zawiłe dziewiętnastowieczne zwyczaje. Przechodząc przez kolejne sale zwiedzający zapomina, że jest w muzeum. Odnosi się wrażenie, że pałac jest zamieszkany, a państwo Zamoyscy, tylko chwilowo nieobecni, niebawem wrócą.

Teren zewnętrzny, tak jak i wnętrze pałacu, zachwyca. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Po przekroczeniu głównej bramy wkracza się w inny wymiar. Dostojny, zadbany, ze wspaniałymi kwiatowymi parterami dziedziniec zachęca do wejścia, a idealnie utrzymane ogrody i park sprawiają, że to miejsce jest idealne i na rodzinny spacer, i samotne, melancholijne kontemplowanie.

Nie tylko pałac i wspaniałe ogrody przenoszą turystę w klimat minionych epok. Także liczne atrakcje organizowane w Kozłówce –nauka tańca barokowego, gra w palanta czy pétanque - to wszystko jest możliwe właśnie w Muzeum Zamoyskich. Coś dla siebie znajdą w muzeum także najmłodsi – liczne warsztaty, przybliżające zajęcia dawnych mieszkańców pałacu, czytanie bajek, budowanie z „ekologicznych klocków”, gry terenowe oraz wiele innych ciekawych zabaw i animacji.

W dawnej pałacowej powozowni działa jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu. Przy dźwiękach proletariackich marszów ogląda się tutaj dzieła sztuki, które pomagały krzewić idee socjalizmu wśród mas. Wizyta w galerii uczy i bawi. Warto zajrzeć też do galerii plenerowej – ekspozycji pomników, m.in. Lenina, Bieruta, Marchlewskiego usuniętych z Poronina, Lublina i Włocławka.

Muzeum Zamoyskich to miejsce dla wszystkich, którzy śnią o przeszłości – tych, którzy chcieliby, choć na chwilę, przenieść się w czasie i przez kilka godzin być zdala od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.

Ważnym aspektem w funkcjonowaniu Muzeum są specjalne oferty przygotowane dla zwiedzających. Seniorzy (powyżej 60. roku życia) oraz dzieci i młodzież (do 25. roku życia) mogą zakupić bilety ulgowe. Takie wejściówki przygotowaliśmy także dla osób niepełnosprawnych, kombatantów i zorganizowanych grup nauczycieli. Akceptujemy Kartę Dużej Rodziny i Kartę Polaka. Muzeum Zamoyskich w Kozłówce bierze udział w licznych programach ogólnopolskich, m.in. Noc Muzeów, Dotknij Muzeum (oferta edukacyjna dla osób niewidomych i słabo widzących), Młodzi LUBią Kulturę („Ocalić od zapomnienia” – cykl spotkań o ginących zawodach), Dzień Wolnej sztuki, Europejskie Dni Dziedzictwa, „Weekend za pół ceny” w ramach akcji Polska Zobacz Więcej.

Oferta edukacyjna muzeum to obecnie 15 tematów lekcji muzealnych („Dużo wiedzy w główce po lekcji w Kozłówce”), na tyle różnorodnych i dostosowanych do kategorii uczestników, że każdy może wziąć w nich udział. Poza tym wiedzę o Kozłówce sprawdzają dwie gry terenowe, które dostępne są w każdej chwili dla zwiedzających. W teatralni, na wystawie „Narysuję Ci bajkę” na dzieci czekają gry planszowe i karciane, kącik plastyczny oraz łamigłówki. Ponadto w każdy weekend odbywa się tam wspólne czytanie bajek i warsztaty artystyczne. Na terenie zespołu parkowo-pałacowego znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz specjalne miejsce na pikniki i ogniska. Co drugi weekend muzealnicy przygotowują ciekawe atrakcje dla turystów, jest to m.in. nauka tańca barokowego, gra w bule i palanta, pokazy filmowe.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kamionka, Lubelskie
Kozłówka 3, 21-132 Kamionka
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu