Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój

Miasto
Kontakt ul. Zdrojowa 46b
57-350 Kudowa-Zdrój

tel. 74 866 49 70
tel. 601 948 423
e-mail: kudowa@muzeum-zabawek.pl

Opis

Muzeum Zabawek Kudowa-Zdrój – przenieś się do świata beztroskiego dzieciństwa.

Jeśli chciałbyś na chwilę wrócić do beztroskich lat dzieciństwa, pokazać dzieciom czym się kiedyś bawiłeś, a może zastanawiasz się jak wyglądały zabawki naszych pradziadków lub po prostu szukasz miejsca, w którym spędzisz niezapomniane popołudnie, wybierz się do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. To niezwykłe miejsce, w którym każdy odnajdzie dla siebie coś intrygującego. Świetne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Poznaj historię z innej perspektywy i przenieś się do miniaturowego świata, z którego nie będziesz chciał wyjść.

Historia Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju.

Muzeum Zabawek Kudowa zostało otwarte w grudniu 2002 roku przez małżeństwo miłośników zabawek, którzy po wielu latach gromadzenia eksponatów postanowili pokazać je szerszemu gronu. Na początku była to niewielka wystawa, ale dzięki zaangażowaniu wielu osób dziś stanowi ona największą wystawę zabawek w Polsce, na którą składa się ponad 5 tysięcy zabawek. Na ponad czterystu metrach kwadratowych znajdziesz zabawki z niemal wszystkich epok – od starożytności aż po lata 80. XX wieku. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki pochodzące z filmów, lalki wraz z akcesoriami, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne oraz samograje. Jedną z atrakcji Muzeum Zabawek w Kudowie jest w pełni wyposażona mini klasa szkolna sprzed 50 lat. Każdego roku do naszego muzeum trafiają nowe eksponaty, dzięki czemu kolekcja zabawek stale się powiększa.

Muzeum Zabawek nie tylko dla dzieci.

Chociaż większość z nas kojarzy zabawki przede wszystkim z przedmiotami stworzonymi dla dzieci, nasze wystawy udowadniają, że wcale nie musi tak być. W dawnych czasach zabawka była przedmiotem, który cieszył wszystkich, bez względu na wiek. Eksponaty, które znajdują się w zbiorach muzeum, posiadają olbrzymią wartość historyczną, przez co stanowią cenne dziedzictwo kulturowe, które pragniemy zachować. Muzeum Zabawek w Kudowie jest miejscem, którego główną misją jest szerzenie wiedzy i zwiększanie świadomości na temat zabawek. Pamiętajmy, że jest to przedmiot, który towarzyszy człowiekowi niemal od początku jego istnienia, przez co nie powinniśmy go lekceważyć. Przyjdź do nas i wróć do świata dzieciństwa swoich dziadków i pradziadków. Przekonaj się, ile niezwykłych wspomnień kryją w sobie zabawki i jak ważną rolę odegrały w dziejach ludzkości.

Atrakcje, jakie znajdziesz w Muzeum Zabawek Kudowa.

Kiedy jako rodzic dajesz zabawkę swojemu dziecku, często nie zastanawiasz się, jaki wpływ może mieć ten niewielki przedmiot na życie młodego człowieka. W naszym muzeum chcemy pokazać, że zabawki to coś więcej niż tylko miniaturowe zwierzęta lub pojazdy stworzone z myślą o najmłodszych. Każda zabawka stanowi odzwierciedlenie epoki, w której powstała. Oznacza to, że zabawki naszych przodków mogą nam powiedzieć o kulturze, dawnych obyczajach i tradycji znacznie więcej niż podręczniki do historii. 

Bez względu na to, czy chcesz pokazać swojemu dziecku fascynujące miejsce, interesujesz się historią lub po prostu nie masz planów na wolne popołudnie, przyjdź do Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju. Spędzisz tutaj niezapomniany czas w otoczeniu setek lalek, chłopięcych militariów, miniaturowych kuchenek, ołowianych żołnierzyków oraz kolejek. Dla grup zorganizowanych przygotowaliśmy lekcje muzealne. Dzieci, zamiast siedzieć w ławkach, mogą poznać historię, przyglądając się zabawkom z różnych epok. W ten sposób kształtują swoją wyobraźnię, poznają nowe fakty, a przede wszystkim uczą się poprzez zabawę. Dodatkowo, na zajęciach praktycznych uczestnicy mogą poczuć się jak prawdziwi rzemieślnicy i ręcznie wykonać drewnianą zabawkę. Tak powstała zabawka jest wyjątkową pamiątką i pokazuje, że do dobrej zabawy nie zawsze są potrzebne baterie.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju – wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska

Wiele zabawek z Muzeum w Kudowie było prezentowanych na wystawach w innych rejonach Polski m.in. w Zamku Książ, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, czy Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim. Jednym z naszych największych sukcesów było reprezentowanie Polski podczas światowego kongresu muzeów zabawek TOYCO w Stambule. Nasza wystawa zyskała uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju to jednak przede wszystkim miejsce stworzone z myślą o dzieciach i dorosłych. Chcemy, aby najmłodsi mogli przenieść się do świata swoich przodków, a ich rodzice na nowo odkryli w sobie dziecko.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kudowa Zdrój, Dolnośląskie
Zdrojowa 46b, 57-350 Kudowa-Zdrój
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu