Muzeum Sue Ryder

Miasto
Kontakt Pl. Unii Lubelskiej 2
00-588 Warszawa

tel.: 22 646 58 55
e-mail: muzeum@fundacjasueryder.pl

Opis

Muzeum Sue Ryder zostało otwarte w październiku 2016 r. Mieści się w zabytkowej Rogatce Mokotowskiej przy pl. Unii Lubelskiej 2 w Warszawie.

Budynek powstał w latach 1816-18 wg projektu Jakuba Kubickiego, nadwornego architekta króla Stanisława Augusta. Placówka, prowadzona przez Fundację Sue Ryder, upamiętnia postać brytyjskiej działaczki charytatywnej, założycielki Fundacji. Sue Ryder znana jest na całym świecie m.in. z budowy domów opieki, hospicjów, oddziałów szpitalnych i rehabilitacyjnych. Od połowy lat 50. XX w. pomagała także Polsce. Poprzez swą fundację zbudowała tu trzydzieści tzw. Domów Sue Ryder, a także przywoziła transporty darów i organizowała wyjazdy wypoczynkowe do Anglii dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Związki Sue Ryder z Polską sięgają czasów II wojny światowej, kiedy służyła w korpusie FANY przy Special Operations Executive. W ramach tej służby pracowała w polskiej sekcji, gdzie poznała wielu Cichociemnych. Polacy zaimponowali jej wielkim bohaterstwem i patriotyzmem, co obudziło w niej ogromną miłość do naszej ojczyzny, którą pielęgnowała do końca życia.

Kompozycja ekspozycji stałej muzeum opiera się na koncepcji portretu zwielokrotnionego, na którą składają się cytaty z autobiografii Sue Ryder, ilustrowane fotografiami z życia patronki. Na wystawie znajdują się również jej rzeczy osobiste oraz pamiątki związane z jej służbą w korpusie FANY, jak i późniejszą działalnością charytatywną. Całość dopełniają projekcje multimedialne, które przedstawiają różne etapy życia tej niezwykłej kobiety. Jest to nowoczesna ekspozycja, która stanowi bodajże najmniejsze muzeum w naszym kraju.

Muzeum można zwiedzać w językach polskim i angielskim.

Godziny otwarcia: poniedziałki, wtorki i środy w godz. 10-18

Facebook: https://www.facebook.com/muzeumsueryder/     

Twitter: https://twitter.com/MuzeumSueRyder            

W pobliżu muzeum znajduje się jeden ze sklepów charytatywnych Fundacji Sue Ryder. Można w nich nabyć wyjątkowe przedmioty, ofiarowane przez darczyńców. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele charytatywne, przede wszystkim na wspieranie Domów Sue Ryder w całej Polsce, a także dla podopiecznych Fundacji.

Adresy sklepów charytatywnych Sue Ryder w Warszawie:

Śródmieście – ul. Bagatela 15, tel. 733 900 441

Żoliborz – ul. Mickiewicza 18B, tel. 794 900 440

Bielany – Al. Zjednoczenia 1, tel. 537 900 440

Mokotów – ul. Stępińska 3, tel. 532 292 472

Wszystkie sklepy są czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Warszawa, Mazowieckie
Pl. Unii Lubelskiej 2, 00-588 Warszawa
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu