Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Miasto
Kontakt ul. Towarowa 4
58-140 Jaworzyna Śląska
tel. 0 74 63 74 330
kom. 692 407 401

Opis

Podstawowym celem działalności Muzeum jest ochrona dziedzictwa kultury technicznej na terenie Śląska oraz działalność dydaktyczna i naukowa.

Cele realizowane są przede wszystkim przez ochronę posiadanego zbioru, opracowywanie ekspertyz i dokumentacji, a także konserwację oraz rewitalizację historycznych obiektów przemysłowych.

Misja Muzeum realizowana jest również przez organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym oraz edukacyjnym mających na celu promocję idei ochrony zabytków techniki. Muzeum podejmuje także działania prospołeczne na terenie powiatu Świdnickiego.

Od 1.01.2017 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, niezależnej organizacji pozarządowej podejmującej się praktycznej ochrony wybranych obiektów poprzemysłowych charakterystycznych dla rozwoju gospodarczego Śląska

ZBIORY

Zbiór eksponatów przejęty od PKP w 2004 roku składał się z 34 lokomotyw, 41 wagonów i 8 maszyn warsztatowych. Wszystkie te obiekty były niesprawne technicznie, a niektóre w stanie całkowitej ruiny. Stan zabudowań biurowych, warsztatowych oraz hali parowozowni wymagał przeprowadzenia gruntownych remontów.

Podczas pierwszego etapu działalności Muzeum, wykonano szereg prac porządkowych i zabezpieczających. Wyremontowana została większość pomieszczeń i dachy zabudowań, naprawiono instalację elektryczną i zamontowano dodatkowe oświetlenie. W wyremontowanych pomieszczeniach urządzono biura, salę wykładową oraz sale ekspozycyjne.

Po ponad 10 latach działalności Muzeum Kolejnictwa na Śląsku udostępnia ekspozycje obejmującą zabytkowy tabor kolejowy normalnotorowy z okresu od roku 1890 do lat 70-tych XX wieku. Zbiór składa się z ponad 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz przeszło 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych, ustawionych na torach o łącznej długości ok. 2 km.

Muzeum posiada jedyny sprawny na Dolnym Śląsku normalnotorowy parowóz – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Ponadto Muzeum posiada zbiory urządzeń, narzędzi i dokumentów kolejowych oraz tematyczne zbiory ikonograficzne związane z terenem Śląska. Do zwiedzania udostępnione są również wystawy maszyn i urządzeń przemysłowych. Znaczącą część kolekcji stanowią zbiory ikonograficzne, biblioteczne, archiwalne oraz związane z kolejnictwem i jego otoczeniem z zakresu łączności i zabezpieczenia ruchu.

Wiosną 2014 roku w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku została uruchomiona „Trasa Parowozowa”, która jest nową, atrakcyjniejszą formą prezentacji zbiorów. Dzięki remontom i modernizacji zabytkowej infrastruktury kolejowej, została uruchomiona kolejowa trasa wiodąca po najważniejszych częściach Muzeum.

OFERTA MUZEUM

Zwiedzanie z przewodnikiem - zwiedzanie z Przewodnikiem stałej ekspozycji zabytkowego taboru kolejowego (wybranych jednostek) oraz tzw. wystaw dodatkowych m.in. makiety kolejowej.

Przejazdy Trasa Parowozową - Przejazdy trasą kolejową wiodącą po najważniejszych częściach Muzeum umożliwia zapoznanie się z funkcjonowaniem dawnej parowozowni.

Prowadzony przez zabytkową lokomotywę z naszej kolekcji zestaw wagonów pokonuje trasę w ok. 30 min, prezentując po drodze ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – kanał oczystkowy, dźwig bramowy, budynki piaskowni i olejarni, żuraw wodny, dźwig węglowy oraz zapadnię kolejową. W przejeździe grupie towarzyszy Przewodnik, który w kompetentny i przystępny sposób opowiada o poszczególnych urządzeniach, a także – dba o bezpieczeństwo podróżnych. Przejazd realizowany jest przez lokomotywę spalinową prowadzącą – w zależności od warunków atmosferycznych – wagon letni lub wagon osobowy.

Oferta dla szkół - Dla wycieczek szkolnych przygotowaliśmy specjalny program zwiedzania – nauki połączonej z czynnym odpoczynkiem. Oferta została przygotowana w taki sposób, aby wizyta w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku dopasowana była do potrzeb różnych grup wiekowych uczniów – od przedszkolaków po młodzież szkół średnich. Ważną część naszej Ofert Szkolnej stanowią Lekcje Muzealne realizowanych w oparciu o własne zasoby kadrowe i sprzętowe dla przedszkolaków i uczniów wszystkich poziomów kształcenia. Poniżej znajdą Państwo opisy poszczególnych scenariuszy lekcji przygotowanych dla Przedszkoli, uczniów klas I-VI, gimnazjów i szkół średnich.

Wagony Sypialne -Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku dysponuje bazą noclegową (55 miejsc) w stylowych, odrestaurowanych wagonach sypialnych PKP z lat 70-tych XX wieku. Nocleg możliwy jest w przedziałach 1, 2 i 3 osobowych. Wagony sypialne udostępniane są: Grupom zorganizowanym po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, Osobom indywidualnym w trakcie wydarzeń organizowanych na terenie Muzeum (m.in. Gala Parowozów, Diesel Fest)

Kolejowe Bistro - Od maja 2016 r. Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku świadczy dla swoich gości usługi gastronomiczne w ramach KOLEJOWEGO BISTRO, baru szybkiej obsługi zorganizowanego w stylowym, oryginalnym wagonie barowym PKP z lat 70-tych XX wieku. KOLEJOWE BISTRO dla grup zorganizowanych dostępne jest we wszystkie dni tygodnia – po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Gości indywidualnych zapraszamy we wszystkie weekendy sezonu wiosenno – letniego (maj-wrzesień).

Zakamarki - Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to blisko 3 ha terenu, 2,5 km torów i ponad 140 jednostek zabytkowego taboru kolejowego. Ale to wie każde dziecko. A kto wie, że pod naszym zabytkowym warsztatem znajduje się autentyczny i równie zabytkowy poniemiecki schron przeciwlotniczy?! W to i wiele innych i nieoczywistych miejsc zabierze Was p. Zbigniew Gryzgot, lokomotywa która została człowiekiem, Mick Jagger kolejnictwa. Człowiek, który w jaworzyńskiej szopie pracuje już ponad 50 lat.

 

Nocne zwiedzanie - Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to takie specyficzne miejsce, że autentyczny i atrakcyjny wygląd utrzymuje przez cały rok. To naprawdę nie ważne czy jest -20 stopni i śnieg czy +30 i słońce. Czy też deszcz. Nasze lokomotywy zawsze wyglądają dobrze. A lepiej mogą wyglądać nocą. Wszystkich chętnych zapraszamy na wyjątkowe nocne spacery śladem stalowych kolosów.

Walc Ruthermeyera - Walc jest tańcem wirowym pochodzenia niemieckiego o umiarkowanym tempie, w metrum 3/4. Znane są walce wiedeńskie i angielskie. Specjaliści rozpoznają także walc rosyjski i niemiecki. Ale na Przedgórzu Sudeckim znamy jeszcze jeden walc – Ruthermeyera. Cechuje go inne metrum sięgające 12 at i 10 ton masy. Zapraszamy do tańca z jedynym sprawnym walcem parowym w Polsce – Ruthermeyerem 704 z 1930 r.

GODZINY OTWARCIA:

Sezon letni
(maj-wrzesień)
codziennie od 10:00 do 18:00

Sezon zimowy
(październik-kwiecień)
pon. – piątek od 8:00 do 16:00
sob. – niedz. od 10:00 do 16:00
Święta od 10:00 do 16:00

Przejazdy Trasą Parowozową
Soboty, Niedziele i Święta o godz. 12:00 i 14:00,

CENNIK:

Zwiedzanie Muzeum:

Dorośli: 19.00 zł / os.
Dzieci* i młodzież ucząca się: 14.00 zł / os.
Bilet Rodzinny**: 60.00 zł / 2+2

Bilet na Nocne Zwiedzanie:25.00 zł / os. (wyłącznie na podstawie wcześniejszej rezerwacji!)
Bilet na Zakamarki: 25.00 zł / os. (wyłącznie na podstawie wcześniejszej rezerwacji!)

*Dzieci do lat 3 wchodzą do Muzeum nieodpłatnie.
** Bilet Rodzinny przysługuje Rodzicom z dwojgiem, lub więcej, własnych dzieci.

Cena biletu obejmuje zwiedzanie z Przewodnikiem stałej ekspozycji zabytkowego taboru kolejowego (wybranych jednostek) oraz Makiety Kolejowej.

Bilety na przejazd Trasą Parowozową

Dorośli, dzieci* i młodzież ucząca się: 10.00 zł / os.

*Dzieci do lat 3 uczestniczą w przejeździe nieodpłatnie, pod opieką pełnoletniego opiekuna.

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Jaworzyna Śląska, Dolnośląskie
ul. Towarowa 4 , 58-140
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu