Muzeum Techniki Wojskowej GRYF

Miasto
Kontakt ul. ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego 2
84-242 Dąbrówka

kom.: 667 910 060
e-mail: kontakt@muzeumgryf.pl

Opis

Muzeum Techniki Wojskowej GRYF, czyli czołgi wśród kaszubskich lasów.

Muzeum Techniki Wojskowej GRYF w Dąbrówce k. Wejherowa należy do największych atrakcji militarnych w północnej Polsce. Zlokalizowane jest na rozległym terenie o powierzchni 15 ha, którego gospodarzem w przeszłości była jednostka rakietowa, broniąca w czasie Zimnej Wojny rejonu Trójmiasta przed atakami lotniczymi. Dzięki temu cały kompleks jest wprost idealnie stworzony dla placówki muzealnej o charakterze wojskowym, zapewniającej aktywne spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny.

Co warto zobaczyć?

Gości wita wielka rakieta przeciwlotnicza wycelowana w niebo, obok budynki koszarowe, a dalej w lesie stanowiska wyrzutni i zrekonstruowany z dbałością o szczegóły schron dowodzenia wraz ze stanowiskiem naprowadzania pocisków rakietowych. Ale to tylko przedsmak tego, co można zobaczyć w „Gryfie”. Kolekcja obejmuje obecnie ponad 80 pojazdów, dział i rakiet, w tym słynne z serialu „Czterej pancerni i pies” radzieckie czołgi średnie T-34/85, replikę niemieckiej „Pantery” znanej z udziału w filmach „Miasto'44” i „Czas Honoru”, transportery półgąsienicowe Half-Track i OT-810 oraz liczne samochody zabytkowe: Ople, Mercedesy, Ziły, GAZy, Stary z lat 30-tych po 80-te XX wieku. Perełką kolekcji jest jedno z najstarszych sprawnych i zarejestrowanych aut w Polsce – amerykański Holsman Model 3 z 1905 roku! Wszystkie eksponaty prezentowane są w halach, więc zawsze, niezależnie od pogody istnieją doskonałe warunki ekspozycji dla odwiedzających.

Pantera czy „Rudy”?

Wizyta w muzeum to nie tylko zwiedzanie. Wielką atrakcją jest możliwość przejażdżki praktycznie wszystkimi pojazdami z muzealnej kolekcji na rozległym poligonie. Niezapomniane wrażenia zapewnia wczucie się w rolę czołgisty - członka załogi „Rudego 102”, albo jego przeciwnika - niemieckiej „Pantery”. Każdy może to przeżyć i poczuć moc pancernego kolosa. Liczniejsze grupy zwiedzających mogą liczyć na gąsienicowego BATa-M, może on zabrać na pokład do 30 osób. To jednak nie wszystko. Dla chętnych mocnych wrażeń muzeum zapewnia możliwość jazdy off-road po minipoligonie słynnymi samochodami terenowymi 4x4: Mercedes G „Wolf” oraz UNIMOG. Muzeum Techniki Wojskowej GRYF wypożycza również zabytkowe auta i pojazdy wojskowe na rekonstrukcje historyczne, do filmów lub na imprezy okolicznościowe. Wspaniałe limuzyny Opel Super 6 i Mercedes-Benz Typ 230 z 1938 roku są wprost idealne dla młodej pary.

Zabawa w sapera i nie tylko...

Warto odwiedzić także towarzyszące Muzeum Saperskie „Explosive”, w którym zgromadzono jedne z największych w Polsce zbiorów bomb, min, granatów i amunicji artyleryjskiej. Dzieci mogą wczuć się w rolę sapera, próbując „rozminować” pole minowe lub przejść szkolenie na rzutni granatów.

Można także sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy sportowej. Dostępnych jest 12 stanowisk na dwóch osiach o długości 50 i 100m.

Godziny otwarcia:

od kwietnia do października codziennie w godz. 10:00 – 18:00 (kasa czynna i ostatnie wejście 17:15)

Ceny biletów:

  • Normalny 20 zł
  • Ulgowy 12 zł
  • Rodzinny 50 zł (2 dorosłe i do 3 dzieci)

Wstęp do Muzeum Saperskiego płatny oddzielnie.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wejherowo, Pomorskie
Lubowiedzkiego 2, 84-242 Dąbrówka
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu