Muzeum Regionalne w Pułtusku

Miasto
Kontakt ul. Rynek 43
06-100 Pułtusk

tel.: 23 692 51 32
e-mail: muzeum@pultusk.pl

Opis

Muzeum Regionalne w Pułtusku powstało w 1964 r. z inicjatywy Towarzystwa Kulturalnego Ziemi Pułtuskiej, przy wsparciu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie.

Na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkową, gotycko-renesansową wieżę ratuszową, której budowę rozpoczęto już w I poł. XV w.

Początkowo muzeum gromadziło głównie zabytki związane z rzemiosłem artystycznym. W tym okresie wzbogaciło się o wyroby konwisarskie, tkaniny i meble. Od lat 90. XX w. instytucja gromadzi zabytki związane z historią miasta i regionu. Od 2011 r. Muzeum Regionalne posiada dwie siedziby: wieżę ratuszową oraz dolną kondygnację kamienicy przy ul. Rynek 36.

Najstarsze dokumenty w zbiorach muzeum to statut cechu szewców z 1540 r. oraz potwierdzenie tego statutu z 1644 r. podpisane przez biskupa Ferdynanda Wazę.

Jedne z najcenniejszych eksponatów pochodzą ze stanowiska archeologicznego na wzgórzu zamkowym i są to: jedwabny szal przetykany złotą nicią z przełomu XIII/XIV w., cynowy medalion pielgrzymi datowany na lata 1233-1368 oraz rękojeść noża sokolniczego z I poł. XIV w. Wszystkie prezentowane są na wystawie stałej w wieży ratuszowej.

Innym cennym zabytkiem pozyskanym przez muzeum jest obraz olejny „Nereidy” autorstwa Teofila Kwiatkowskiego, malarza urodzonego w Pułtusku, przyjaciela i pierwszego portrecisty Fryderyka Chopina.

Ważną częścią zbiorów jest ikonografia. Na wystawie stałej można obejrzeć najstarszą znaną panoramę miasta ukazaną na miedziorycie powstałym według rysunku Ericha Dahlberga z 1657 r. Muzeum posiada bogate zbiory kart pocztowych oraz archiwalnych zdjęć z widokami Pułtuska i okolic.

W dziale etnograficznym znajdują się eksponaty związane z kulturą ludową Puszczy Białej: stroje ludowe, tkaniny, wyroby garncarskie, wyroby sztuki.

Ponadto w zbiorach muzeum znalazł się m.in. zespół kartograficzny Mazowsza, czy też napoleoniana związane z kampanią 1806/1807 na terenie Mazowsza, a także gość z kosmosu – meteoryt Pułtusk, który spadł w okolicy miasta 30 stycznia 1868 r. w największym w historii deszczu meteorytów kamiennych.

Największym wyzwaniem dla Muzeum Regionalnego w Pułtusku było pozyskanie zabytków archeologicznych z badań prowadzonych na terenie miasta, a szczególnie na wzgórzu zamkowym. Ogrom odkrytych materiałów pozwala do dzisiaj podejmować nowe inwestycje związane z ich promocją i dokładnym opracowaniem. Najnowszy projekt pt. "Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku. Multimedialna ekspozycja dziejów kasztelani majątkowej biskupstwa płockiego" został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego wynikiem jest m.in. publikacja pt. "Informacyjne środowisko rekontrukcji. Przedlokacyjna struktura osadnicza w Pułtusku w XIII-XIV wieku" oraz dwie makiety wykonane techniką druku 3D: proto-miasta i pojedynczej chaty. Makiety prezentowane są na wystawie stałej.

Poza działalnością merytoryczną, związaną z gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem, konserwowaniem i udostępnianiem zabytków, Muzeum Regionalne w Pułtusku współpracuje z innymi instytucjami w zakresie oferty edukacyjnej, organizuje imprezy kulturalne, sesje naukowe, wspiera projekty związane z zachowaniem dziedzictwa, uczestniczy w życiu miasta.

W muzeum dla zwiedzających udostępniamy następujące wystawy:

  • "Średniowieczne proto-miasto" – multimedialna ekspozycja z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest wystawą o najdalszych dziejach Pułtuska, prezentowaną w najstarszym, ceglanym miejskim budynku.
  • "Dzieje Pułtuska XVII-XX wieku" – ekspozycje związane z historią Pułtuska prezentowane są: w wieży ratuszowej oraz w kamienicy przy ul. Rynek 36: Dzieje Pułyuska XVII-XX w.
  • "Napoleon w Pułtusku" – ekspozycja pt. "Napoleon w Pułtusku" znajduje się w kamienicy przy ul. Rynek 36. W Sali poświęconej wydarzeniom przełomu lat 1806/1807 na Mazowszu prezentowane są zabytki ze zbiorów Muzeum Regionalnego oraz depozyty.

Oprócz typowego zwiedzania Muzeum oferujemy także wszystkim zainteresowanym wykłady, spotkania z gośćmi, warsztaty, lekcje muzealne. Dla młodzieży uczęszczającej do szkół należących do gminy Pułtuska zajęcia są bezpłatne.

Organizujemy również imprezy cykliczne:

  • Kiermasz Sztuki Wielkanocnej – Spotkania ze Sztuką Wielkanocną Puszczy Białej to cykliczne warsztaty połączone z kiermaszem rękodzieła organizowane co roku w sobotę poprzedzającą Wielki Tydzień.
  • Noc Muzeów – Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna organizowana od 1997 roku w weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Muzeów, który przypada na 18 maja. Polega na udostępnianiu obiektów kultury, również takich, które zazwyczaj są niedostępne, a także organizowaniu różnych atrakcji kulturalnych oraz edukacyjnych w godzinach wieczornych i nocnych.
  • Wielki Jarmark Średniowieczny – Wielki Jarmark Średniowieczny to wydarzenie kulturalne, którego celem jest zarówno przybliżenie historii, kultury i rzemiosła średniowiecznego, jak również umożliwienie twórcom ludowym oraz rękodzielnikom prezentowania i sprzedaży swoich wyrobów.

Godziny otwarcia

Muzeum udostępnione jest dla zwiedzających przez cały rok
od wtorku do niedzieli 
w godz. 10:00 – 16:30

W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Ostatnie wejście na ekspozycje możliwe jest o godz. 16:00.

Cennik biletów:

  • Bilet normalny - 4 zł
  • Bilet ulgowy - 3 zł
  • W czwartki - wstęp wolny
Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Pułtusk, Mazowieckie
Rynek 43, 06-100 Pułtusk
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu