Muzeum Pana Tadeusza

Miasto
Kontakt Rynek 6
50-106 Wrocław

tel. 71 755 06 40
e-mail: info@ossolineum.pl

Opis

Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich to unikalne, nowoczesne Muzeum opowiada o powstaniu i losach książki niezwykłej.

Być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego "Pana Tadeusza" w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, a wszystko uzupełnione ponad setką aplikacji i prezentacji multimedialnych – to efektowne zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę. Wystawy poświęcone „świadkom historii”: Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu, a także bogaty program edukacyjny i artystyczny Muzeum poszerzają tę perspektywę i pozwalają na podjęcie realnego dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej.

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza nie tylko na wystawy stałe Rękopis „Pana Tadeusza” i Misja: Polska, ale również na wystawy czasowe. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem trzeciej części wystawy stałej poświęconej życiu i twórczości Tadeusza Różewicza, którego zbiory zostały przekazane Ossolineum.

Ważnym celem Muzeum jest rozbudowanie programu i poszerzenie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Równie istotną częścią misji jest organizacja akcji #muzealniaki, w ramach której Muzeum Pana Tadeusza, wraz z licznymi instytucjami i organizacjami, promuje obecność dzieci w przestrzeniach związanych z kulturą.

Muzeum znajduje się w jednym z najpiękniejszych mieszczańskich budynków Wrocławia – Kamienicy pod Złotym Słońcem na zachodniej pierzei Rynku.

Muzeum Pana Tadeusza jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który od dwustu lat kształtuje myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej.

O wystawach stałych:

Rękopis „Pana Tadeusza” to opowieść wprowadzająca w poetycką wizję Adama Mickiewicza, pokazująca świat polskiej szlachty pierwszej połowy dziewiętnastego wieku na niezwykle ciekawym tle polskiego i europejskiej romantyzmu oraz burzliwej historii ówczesnej Europu. Zabieramy widzów w podróż, podczas której poznają kluczowe inspiracje, historię powstania, świat przedstawiony i recepcje epopei. Pokazujemy również sam rękopis Pana Tadeusza, który jest najcenniejszym eksponatem Ossolineum i jednym z najwartościowszych zabytków polskiej kultury.

Misja: Polska to wystwa o romatycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.

Muzeum powstało dzięki wsparciu udzielonych z funduszy norweskich i funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

Godziny otwarcia:

Wtorek-niedziela: 10:00-18:00

Cennik:

  • Bilet ulgowy: 10 zł
  • Bilet normalny: 20 zł
  • bilet rodzinny za 40 zł (przysługuje dla 6 osób, jeśli jedna z nich ma poniżej 18 lat

 

www.facebook.com/panatadeusza

www.instagram.com/muzeumpanatadeusza 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Wrocław, Dolnośląskie
Rynek 6, 50-106 Wrocław
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu