Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

Miasto
Kontakt ul. Przemysłowa 11C
11-700 Mrągowo

kom.: 502 540 381
e-mail: info@muzeum.mragowo.pl

Opis

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie to prywatna placówka, założona w 2010 roku przez miejscowego kolekcjonera, Sławomira Trzeciakiewicza.

Kolekcja, którą założyciel Muzeum gromadzi od wielu lat, w tym momencie liczy około 70 pojazdów. Jej perełkami są pojazdy gąsienicowe – trzy podstawowe czołgi, wykorzystywane przez Wojsko Polskie od II wojny światowej do dziś: T-34, T-55 i T-72, wóz zabezpieczenia technicznego WZT-2, transporter MTLB ze stacją zagłuszania radiowego R-330P, transporter pływający PTS-M, ciągnik artyleryjski ATS oraz spycharka szybkobieżna BAT.

Najstarszymi eksponatami są dwie ciężarówki GMC CCKW oraz Dodge WC-51, wyprodukowane podczas II wojny światowej. Liczna jest kolekcja wozów dowodzenia i radiostacji, co ma związek z tradycjami miejscowej, nieistniejącej już, jednostki wojskowej -9. Ośrodka Szkolenia Specjalistów Łączności.

Mrągowskie muzeum jest jedyną placówką prezentującą tak lizną kolekcję pojazdów militarnych w Polsce północno-wschodniej. Jest to żywe muzeum – pojazdy są wyeksponowane na wolnym powietrzu, można je obejrzeć z bliska, regularnie organizowane są przejażdżki wybranymi pojazdami gąsienicowymi i kołowymi.

Kolekcja jest sukcesywnie rozwijana. Oprócz pojazdów wojskowych pojawiają się w niej samochody pożarnicze, ostatnio dołączyły samochody milicyjne i policyjne.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Mrągowo, Warmińsko-Mazurskie
Przemysłowa 11C, 11-700 Mrągowo
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu