Muzeum Miasta Zgierza

Miasto
Kontakt ul. Gen. J. H. Dąbrowskiego 21
95-100 Zgierz

tel./fax.: 42 716 37 92
e-mail: muzeum@miasto.zgierz.pl

Opis

Historia zgierskiej placówki sięga roku 1978 kiedy to Naczelnik Miasta wydał zarządzenie o utworzeniu Muzeum Miasta Zgierza.

Na siedzibę wybrano tak zwany „Dom pod lwami”, czyli budynek przy ulicy gen. J. H. Dąbrowskiego 21. Obiekt ten został wybudowany w 1828 roku i pełnił funkcję mieszkalną, produkcyjną i handlową.

Obecnie w zbiorach Muzeum Miasta Zgierza znajduje się około 5000 obiektów, dokumentujących przeszłość oraz teraźniejszość miasta i powiatu zgierskiego, z takich dziedzin jak: historia, archeologia, etnografia, sztuka i numizmatyka.

Ponadto w Muzeum znajduje się Biblioteka Naukowa, która zgromadziła na swoje potrzeby około 5000 woluminów z różnych dziedzin nauki ze szczególnym uwzględnieniem tych poświęconych przeszłości Zgierza i regionu.

Muzeum upowszechnia wiedzę o historii Zgierza poprzez dwie stałe wystawy. Pierwsza z nich poświęcona jest dziejom Zgierza, druga – "Kruszówka" prezentuje wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku.

Dla najmłodszych zwiedzających przygotowana została wystawa stała "Dziecięcy świat - zabawki z dawnych lat", która prezentuje największy zbiór zabawek w Polsce centralnej, lalki celuloidowe z lat 50-60, lalki porcelanowe itd. Najstarsze zabawki mają ponad sto lat.​

Muzeum prowadzi także lekcje muzealne przeznaczone dla dzieci i młodzieży szkolnej poświęcone różnym zagadnieniom z dziedziny historii, sztuki, etnografii i archeologii.

Opłaty za zwiedzanie:

  • ulgowy     2 PLN
  • normalny  4 PLN
  • dzieci do lat 7 bezpłatnie

W każdą niedzielę wstęp na wystawy stałe jest nieodpłatny.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Zgierz, Łódzkie
Gen. J. H. Dąbrowskiego 21, 95-100 Zgierz
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu