Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

Miasto
Kontakt Plac Kościuszki 12
96-500 Sochaczew

tel./fax.: 46 862 33 09
e-mail: kontakt@muzeumsochaczew.pl

Opis

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie znajduje sie w zabytkowym budynku miejskiego ratusza.

Jest to najokazalsze w Polsce muzeum jednej bitwy. Nasz zbiór to największa kolekcja broni, ekwipunku, umundurowania i innych pamiątek z Kampanii 1939 roku w Polsce, prezentowane na stałej wystawie "Pole Bitwy 1939-1945". Wystawa główna obejmuje również tematykę całej II Wojny Światowej dodatkowo eksponowanej na wystawie plenerowej na dziedzińcu muzeum.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą gromadzi ponadto zabytki kultury materialnej, dokumentacje czy archiwa oraz prowadzi badania związane z wielowiekowymi dziejami Sochaczewa oraz Ziemi Sochaczewskiej. W salach wystawienniczych prezentujemy cyklicznie wystawy czasowe, na których podziwiać można m.in. malarstwo, rękodzieło czy rzeźbę polskiej sztuki współczesnej, etnografię świata i Polski. W muzealnym sklepiku prowadzimy sprzedaż książek różnych oficyn wydawniczych a także własne wydawnictw, dotyczące historii Ziemi Sochaczewskiej jak i samego miasta Sochaczew.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą prezentuje eksponaty na czterech głównych wystawach stałych:

- Pole Bitwy 1939-1945 - większa część ekspozycji prezentowanej na wystawie stałej to broń strzelecka, sprzęt, oporządzenie, umundurowanie, zdjęcia i dokumenty żołnierzy Wojska Polskiego walczących w bitwie nad Bzurą. Przedmioty te ukryte na polu bitwy przez żołnierzy i miejscową ludność, odnalezione przez pracowników Muzeum, ofiarowane do jego zbiorów przez rodziny poległych w bitwie i mieszkańców Ziemi Sochaczewskiej, tworzą kolekcję – jedną z najbogatszych w kraju. Unikalnymi zabytkami tej wystawy są: ckm wz.30 na podstawie trójnożnej do strzelań przeciwlotniczych, ręczny karabin maszynowy „Chauchat” wz. 1915 używany w batalionach Obrony Narodowej, armatę przeciwpancerną „Bofors” kal.37 mm wz. 36 z celownikiem, mundur rotmistrza 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, a także wiele innych eksponatów.

- Nad Bzurą bez zmian - “Nad Bzurą bez zmian”, to jedyna w Polsce wystawa stała, dotycząca walk pozycyjnych I wojny światowej na zachodnim Mazowszu. Stylizowany element okopu, unikalna szata graficzna, liczne eksponaty z pobojowisk pozwalają przenieść się w czasie i prześledzić dramatyczne wydarzenia z frontu gdy naprzeciw siebie walczyło w okopach ponad 500.000 ludzi: zimowe natarcia piechoty, ostrzał ciężkiej artylerii, morderczy ostrzał z broni maszynowej i moździerzy, falowe ataki chlorem. Na wystawie prezentujemy unikalny zespół zdjęć i eksponatów odnalezionych na polu bitwy nad Bzurą i Rawką. Ważnym elementem są autentyczne relacje żołnierzy, korespondentów wojennych, poezja frontowa i wspomnienia cywilnych świadków wydarzeń. 

- Wystawa plenerowa - Na dziedzińcu Muzeum prezentujemy ekspozycję plenerową sprzętu bojowego Wojska Polskiego. Obejrzeć tu można m.in.: lufę armaty polowej kal. 75 mm wz. 1897 produkcji francuskiej, ponton masowy, armatę polową kal. 75 mm wz. 1897 produkcji francuskiej, czołg T-34/85, armatę przeciwlotniczą kal. 85 mm wz. 1939, armatę przeciwpancerną kal. 45 mm wz. 1942, samolot MIG-21R oraz wiele innych eksponatów.

- Przeszłość w ziemi ukryta - Dawno, dawno temu, czyli gdzieś w X – XII w., w okolicach Płocka, żył sobie młody mężczyzna, którego głównym zajęciem było wojowanie… Zapewne miał rodzinę: żonę i kilkoro dzieci, mieszkał w jednoizbowym domu, gdzie mieściło się miejsce do spania, pracy, spożywano pokarmy, a także gdzie musiało się znaleźć, zwłaszcza zimą, miejsce dla młodych zwierząt hodowlanych. Gdy trzeba było, stawał wraz z mieczem, tarczą i włócznią do walki. Może nawet w drużynie księcia? I gdy osiągnął wiek, wg antropologów adultus, czyli ok. 35 – 45 lat, zginął w boju. A może zmarł śmiercią naturalną? Wszak ludzie w okresie średniowiecza żyli krótko, rzadko dożywali 60 lat. Czy było tak rzeczywiście, czy może trochę inaczej? A może ten mężczyzna parał się jakimś rzemiosłem albo był typowym rolnikiem? Na te i inne pytania raczej nie znajdziemy już odpowiedzi. Ale szkielet owego mężczyzny, wyposażony w miecz i ostrze włóczni można zobaczyć na wystawie archeologicznej „Przeszłość w ziemi ukryta – Archeologia ziemi sochaczewskiej” w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Sochaczew, Mazowieckie
Plac Kościuszki 12, 96-500 Sochaczew
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu