Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Miasto
Kontakt ul. Kopernika 2
58-540 Karpacz

tel.: 75 76 19 652
e-mail: muzeumsportu@dolnyslask.pl

Opis

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego.

Gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy.

Wystawa stała obejmuje trzy działy:

1. Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach

Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy dokumentują najważniejsze przejawy działalności gospodarczej, ułatwiającej i przyspieszającej „zdobywanie” gór: pracę górników, hutników, drwali, pasterzy i zielarzy. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Kolorowa, ceramiczna rzeźba przedstawia współczesną wersję legendarnego „Ducha Gór”- Rzepióra. Dawne ryciny i oryginalny sprzęt informują o specyficznych sposobach podróżowania w Karkonoszach w XIX w., m.in. o noszeniu turystów w góry w specjalnych lektykach; pierwsze przewodniki mówią o roli uzdrowiska Cieplice w rozwoju turystyki.

Osobny fragment działu poświęcony jest roli, jaką odegrali Polacy w rozwoju tych ziem. Znajdziemy tu podobizny wybitnych Polaków, którzy przebywali w Karkonoszach, wybrane wpisy z ksiąg pamiątkowych wykładanych w schroniskach (XVIII i XIX w.) i samą Księgę Śnieżki. Osobny dział poświęcony jest Tadeuszowi Różewiczowi – poecie i dramaturgowi od wielu lat związanemu z Karkonoszami.

2. Rozwój sportów zimowych. Olimpizm

Karkonosze są regionem, gdzie rozwinęły się głównie sporty zimowe - wśród nich sporty saneczkowe. Po II wojnie światowej Karpacz stał się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. W Karkonoszach organizuje się również wiele zawodów i rajdów narciarskich; ożywioną działalność rozwijają alpiniści. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy.

W muzeum znajduje się kolekcja medali uczestnictwa z zimowych igrzysk olimpijskich z l. 1928-2014 oraz medal z I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich z Aten 1896 r. Eksponowany jest też złoty medal olimpijski Renaty Mauer-Różańskiej, dwukrotnej złotej medalistki igrzysk olimpijskich wraz z kolekcją jej medali z mistrzostw świata, Europy i kraju.

3. Ochrona przyrody

Różnorodne eksponaty i barwne diapozytywy w sali wystawowej oraz alpinarium otaczające muzeum przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Prezentując wybrane - najpiękniejsze okazy świata roślinnego i zwierzęcego, a także mówiąc o geologii i klimacie regionu, dział ten przypomina o potrzebie ochrony (zachowania i rozwoju) dla siebie i innych tego pięknego zakątka naszego kraju.

Ekspozycje czasowe

Obok wystawy stałej prezentowane są w sali na I piętrze stale zmieniające się ekspozycje czasowe, związane tematycznie z programem działalności muzeum. 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Karpacz, Dolnośląskie
Kopernika 2, 58-540 Karpacz
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu