Galeria "Zamek" w Reszlu

Miasto
Kontakt ul. Podzamcze 3
11-440 Reszel

tel.: 89 751 18 00
e-mail: galeriareszel@muzeum.olsztyn.pl

Opis

GALERIA mieści się w południowym skrzydle zamku biskupów warmińskich.

Dwie duże (400 m2 każda) sale wystawowe są miejscem ekspozycji. Gotycki zamek w Reszlu jest czteroskrzydłową budowlą wzniesioną z cegły na planie kwadratu. Zbudowany został w miejscu dawnej strażnicy drewnianej, w południowo-wschodniej części miasta, w zakolu rzeki Izery. Budowę rozpoczął biskup Jan z Miśni w 1350 roku, a ukończył biskup Henryk Sorbom około 1401 roku. W 1505 roku zamek otoczony został murami obronnymi. Po przyłączeniu Warmii do Polski (1466 rok) zamek stracił swoje pierwotne znaczenie obronne i w drugiej połowie XVI wieku przekształcony został w letnią rezydencję biskupów. Do 1772 roku mieściło się tu także centrum administracyjne okręgu reszelskiego.

W latach 1823 – 1945 rozległe wnętrze dzisiejszej galerii pełniło funkcję kościoła ewangelickiego. W latach 1976 – 1985 przeprowadzono generalny remont, podczas którego oddano monumentalną powierzchnię pod nową działalność – Galerię Sztuki Współczesnej i udostępniono ją zwiedzającym.

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” patronowało Zamkowi w Reszlu w latach 1958 – 1990. Wtedy też, miały tam miejsce liczne plenery i imprezy artystyczne. Zamek stał się siedzibą Ośrodka Kultury prowadzonego przez Barbarę i Andrzeja Hulanickich, gdzie przez wiele lat funkcjonowała pracownia tkactwa. Przez kolejne lata Zamek zarządzany był przez Bolesława Marschalla - rzeźbiarza i jego żonę Jolantę.


Na początku lat osiemdziesiątych, pod egidą SSK „Pojezierze”, we współpracy z zawieszonym wówczas Związkiem Polskich Artystów Plastyków, odbyły się dwa plenery malarskie, powołano również Galerię „Zamek”. Niezależną inicjatywą były ekspozycje z weneckiego biennale, które odbywały się w latach 1985 - 1989. Wśród artystów wystawiających swoje prace byli Andrzej Fogtt i Bożenna Biskupska (1985), Bronisław Chromy, Franciszek Starowieyski, Andrzej Kreutz – Majewski i Tadeusz Malkiewicz (1987), Izabela Gustowska, Władysław Jackiewicz i Antoni Porczak (1989).

Franciszek Starowieyski swoją długoletnią pracą artystyczną, trwale wpisał się w historii kulturalnej Galerii „Zamek” i miasta Reszel, gdzie odbyły się łącznie trzy jego wystawy: w 1987 roku – zbiorowa, w 1992 –indywidualna prezentująca malarstwo i w 2003 – wystawa retrospektywna prezentująca plakaty z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i Agnieszki Kulon oraz z Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W 2007 roku Starowieyski otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Reszel, zaś w 2008 roku na Zamku odlano jego dłoń i wmurowano w jedną ze ścian znajdujących się na dziedzińcu Zamku, gdzie pośmiertnie (2009) dodano napis: „Tu w latach 1986 – 2009 tworzył wybitny artysta Franciszek Starowieyski”.

Na stałe, w reszelskiej galerii pozostaje jego wielkoformatowy obraz – monumentalny Teatr Rysowania Pielgrzymka do Świętego Półkonia (składający się z 13 części o ogólnych wymiarach 4 x 25,35 m), który był prezentowany w Wenecji w 1986 roku, a od 1989 roku jest własnością Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Galeria „Zamek” w Reszlu poprzez swoją wieloletnią działalność kulturalną stała się swoistym ośrodkiem sztuki współczesnej w regionie, gdzie swoje prace prezentowali liczni artyści polscy i zagraniczni. Wspominany już Franciszek Starowieyski, Natalia LL, Edward Dwurnik, Paweł Althamer, profesorowie z kręgu warszawskiej ASP. Pokazywane tutaj są również zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W Galerii mają niejednokrotnie miejsce wydarzenia teatralne, performance i spotkania artystyczne, między innymi międzynarodowe „Dni Sztuki” propagujące polsko – niemiecką współpracę artystyczną.

 

 

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Warmii i Mazur http://muzeum.olsztyn.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Reszel, Warmińsko-Mazurskie
Podzamcze 3, 11-440 Reszel
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu