Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Miasto
Kontakt ul. Sienkiewicza 1
12-100 Szczytno

tel.: 89 624 24 37
fax.: 89 624 89 25
fax.: 89 624 01 25
e-mail: szczytno@muzeum.olsztyn.pl

Opis

Muzeum Mazurskie w Szczytnie zostało utworzone w 1945 r. na bazie ocalałych zbiorów Kreisheimatmuseum Ortelsburg założonego w 1925 r.

Pierwotnie usytuowane w czternastowiecznym zamku krzyżackim, w 1948 r. przeniesione zostało do południowego i wschodniego skrzydła ratusza miejskiego, sąsiadującego z ruinami zamku. 

Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Szczytnie posiada zbiory liczące obecnie tysiące muzealiów, z dziedziny archeologii, historii, sztuki, etnografii, w tym sztuki ludowej, kartografii, numizmatyki oraz przyrody, a także księgozbiór naukowy wraz ze starodrukami- dokumentują historię, dziedzictwo kulturowe i walory środowiska naturalnego regionu Mazur.

Wśród zgromadzonych zbiorów wymienić można zabytki regionalnej sztuki sakralnej (XVIII-XIX w.), rzemiosła, rzemiosła artystycznego (XV-XIX w.). Szczególną pozycję zajmują historyczne dokumenty i publikacje, związane z prasą polską i ruchem polskim na Mazurach (XIX-XX w.), którego Szczytno było ważnym ośrodkiem.

Zbiory etnograficzne, z których najstarsze pochodzą z końca XVIII w., to malowane mazurskie meble, szafy ubraniowe z zapiskami gospodarskimi po wewnętrznej stronie drzwi, tkaniny dekoracyjne i użytkowe oraz tradycyjne sprzęty domowe i gospodarskie. Obiekty te stanowią bezcenne ślady kultury ludowej Mazurów, która już na początku XX w. uległa marginalizacji.

 

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Warmii i Mazur http://muzeum.olsztyn.pl/ .

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Szczytno, Warmińsko-Mazurskie
Sienkiewicza 1, 12-100 Szczytno
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu