Żywe Muzeum Piernika

Miasto
Kontakt ul. Rabiańska 9
87-100 Toruń

tel.: 56 663 66 17
e-mail: muzeumpiernika@muzeumpiernika.pl

Opis

Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie.

Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta – przy ulicy Rabiańskiej 9 – 199 kroków od pomnika Kopernika. Muzeum czynne jest codziennie od 10 do 18.

Przekroczenie bram muzeum gwarantuje dwie podróże w czasie:

- Pierwsze piętro w magiczny sposób przenosi gości do średniowiecza, w którym - pod okiem Mistrza Piernikarskiej i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by póżniej, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. 

- Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z przełomu XIX/XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Goście zobaczą tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a także chętny będzie mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę. 

Zapraszamy wszystkic, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do roboty gonimy wszystkich bez wyjątku, czy to małych czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w naszym Muzeum to radość dla zwiedzajacych w każdym wieku, nawet najbradziej dojrzałym. 

Nasze Muzeum dokłada wszelkich starań, aby być miejscem dostępnym i przyjaznym dla wszystkich  – jesteśmy przygotowani na przyjęcie osób niepełnosprawnych: istnieje możliwość wzięcia udziału w pokazie z audiodeskrypcją, posiadamy schodołaz dla osób poruszających się na wózkach i przystosowane toalety.

Muzeum powstało w kwietniu 2006 roku. Zostało powołane do życia przez Państwa Elżbietę i Andrzeja Olszewskich. W pierwszym roku funkcjonowania Muzeum odwiedziło 34 tys. gości, w 2014 blisko 107 tys. a w 2015 roku - z czego jesteśmy dumni - ponad 115 tys. 

W roku 2014 Muzeum powiększyło się o nowe piętro, na którym urządziliśmy piernikarnię z początków XX wieku i przeprowadzamy, m.in. pokazy zdobienia pierników.

Od zawsze „pierniczymy” na ulicy Rabiańskiej 9 w zabytkowym spichlerzu z 1863 roku. Przeprowadzek nie planujemy.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Toruń, Kujawsko-Pomorskie
Rabiańska 9, 87-100 Toruń
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu