Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Miasto
Kontakt Trzcinica 646
38-207 Przysieki

tel.: 13 440 50 40
e-mail: karpacka.troja@karpackatroja.pl

Opis

Trzcinica położona jest kilka kilometrów na zachód od Jasła. Znajduje się tu miejsce wyjątkowe, jakim jest owiane legendami starożytne grodzisko Wały Królewskie

Jego szczególna wartość historyczna i kulturowa sprawia, że nazywane jest także Karpacką Troją. Grodzisko w Trzcinicy należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Badane było przez archeologów w latach 50. i 60. XX wieku oraz w latach 1991 - 1998 oraz 2005, 2008, 2009. Przebadano tu jedną z najstarszych na ziemiach polskich osad obronnych z początków epoki brązu (2100-1350 p.n.Ch.) i stwierdzono pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny Polski. Znajduje się tu również jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich w Polsce (780 – 1030 n.e.). W trakcie badań wykopaliskowych, na grodzisku w Trzcinicy, odkryto ponad 160 000 zabytków, w tym wiele unikatowych.

Na bazie tych odkryć powstał niepowtarzalny w skali ogólnopolskiej Skansen Archeologiczny Karpacka Troja. W jego skład, oprócz grodziska, wchodzi znajdujący się u jego stóp  park archeologiczny, w którym zrekonstruowano wioskę kultury Otomani-Füzesabony i osadę z okresu wczesnego średniowiecza oraz kuźnię. Obok parku archeologicznego wznosi się budynek administracyjno-muzealny. Znajduje się w nim ekspozycja z zabytkami pochodzącymi z badań na grodzisku w Trzcinicy, a wśród nich srebrny skarb, składający się z monet, różnego rodzaju ozdób, kawałków srebra (tzw. siekańców) i unikalnego okucia pochwy miecza –wielkiego dzieła sztuki wczesnośredniowiecznej. W obiekcie tym jest także sala kinowa, w której goście mogą obejrzeć, wielokrotnie nagradzany, film pt. Trzcinica – Karpacka Troja, oraz pomieszczenia edukacyjne i pracownie. Z wieży widokowej, ulokowanej ponad grodziskiem, rozciąga się imponujący widok, nie tylko na sam skansen ale również na Kotlinę Jasielską i otaczające ją z każdej strony góry. Przy sprzyjających warunkach na horyzoncie widoczne są ośnieżone szczyty Tatr.

Otwarty w 2011 roku skansen w Trzcinicy, pomimo stosunkowo krótkiego okresu działania stanowi ważny punkt nie tylko na mapie turystycznej województwa podkarpackiego, ale również całej Polski. Rokrocznie miejsce to odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy turystów z Polski i zagranicy. Cały rok liczne grupy dzieci i młodzieży biorą udział w warsztatach archeologicznych poznając w jaki sposób żyli i walczyli nasi przodkowie. Corocznie w skansenie organizowane są imprezy plenerowe przyciągające licznych gości.

Największym takim wydarzeniem jest Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza, odbywający się tradycyjnie w drugiej połowie sierpnia. Przyciąga on grupy rekonstrukcyjne z Polski i Europy Środkowej, dzięki którym turyści mogą przebywać w obozie wczesnośredniowiecznym zlokalizowanym u stóp grodziska, brać udział w bitwach wojów oraz przyglądać się sposobom wytwarzania narzędzi i ozdób zarówno we wczesnym średniowieczu jak i epoce brązu.

W czerwcu odbywa się impreza plenerowa z cyklu „Od Troi po Bałtyk”, prezentująca ludy zamieszkujące w starożytności obszary pomiędzy wybrzeżami Morza Egejskiego i Bałtyku. Inne imprezy plenerowe w skansenie to Dzień Dziecka, Sobótki czy Rodzinne Warsztaty Archeologiczne odbywające się w każdą niedzielę czerwca, lipca i sierpnia, a umożliwiające gościom zapoznanie się z wytwórczością starożytnych rzemieślników. Sezon letnich imprez w skansenie zamykają tradycyjnie we wrześniu Europejskie Dni Dziedzictwa.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Przysieki, Podkarpackie
Trzcinica 646 , 38-207 Przysieki
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu