Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Miasto
Kontakt ul. Zawiszy Czarnego 1B
81-374 Gdynia

tel. 58 620 13 81
e-mail: rezerwacja@muzeummw.pl

Opis

Muzeum Marynarki Wojennej to jedno z najciekawszych miejsc, które odwiedzamy w Gdyni.

Położone przy Bulwarze Nadmorskim, zaprasza do zanurzenia się w historię morskiego rodzaju sił zbrojnych. Trzy kondygnacje sal wystawowych poprowadzą Was przez blisko stuletnią drogę współczesnej polskiej Marynarki Wojennej – od jej początków w 1918 roku, po dzień dzisiejszy.Proponujemy także cofnięcie się w czasie w świat starych żaglowców.

Zobaczycie m.in. modele okrętów wojennych, zarówno tych najstarszych, wyposażonych w żagle, jak i nowoczesnych. Zwiedzając Muzeum będziecie mogli przyjrzeć się uzbrojeniu morskiemu jak armaty, miny, torpedy czy działka przeciwlotnicze. Nasi przewodnicy przybliżą Wam tradycje oraz zwyczaje marynarskie, a także nauczą wiązania węzłów marynarskich. Młodsi zwiedzający będą mieli również możliwość odszukania ukrytego na terenie muzeum skarbu. Wiele atrakcji czeka Was na Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego. Jedną z nich jest kuter pościgowy ORP Batory – jedna z pierwszych zbudowanych w Polsce jednostek pływających, eksponowany obok samolotów, armat, broni rakietowej, kolekcji kotwic oraz śrub napędowych.

Spacerując po gdyńskim Skwerze Kościuszki z pewnością zwrócicie uwagę na zacumowany przy Nabrzeżu Pomorskim okręt, którego burty pokrywa wojenny kamuflaż.  To słynny ORP Błyskawica, najstarszy zachowany niszczyciel na świecie. Wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku okręt, wraz z bliźniaczym ORP Grom, należał do najnowocześniejszych i najszybszych jednostek tej klasy. Podczas wojny razem z innymi naszymi niszczycielami współpracował z aliantami u boku Royal Navy, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. Brał udział między innymi w kampanii norweskiej bitwie o Atlantyk.

Do Polski powrócił 1 lipca 1947 roku. Przez lata ORP Błyskawica był dumą Polskiej Marynarki Wojennej. W 1976 roku okręt zaczął pełnić funkcję muzeum. W pomieszczeniach rufowych prezentowana jest wystawa poświęcona historii Marynarki Wojennej. Zwiedzający mają też możliwość oglądania uzbrojenia na pokładzie oraz maszynowni i kotłowni.

ORP Błyskawica nadal pozostaje w służbie czynnej. Ponieważ cumuje w centrum Gdyni, na co dzień można oglądać marynarzy w tradycyjnych mundurach, pełniących wartę przy trapie. Tam też odbywają się wojskowe uroczystości, a w dniach ważnych dla miasta i Marynarki Wojennej z dział okrętu oddawane są saluty armatnie.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Gdynia, Pomorskie
Zawiszy Czarnego 1B , 81-374 Gdynia
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu