Muzeum Narodowe w Kielcach

Kontakt pl. Zamkowy 1,
25-010 Kielce
41 344-40-15

Opis

Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty...

... eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii i przyrody.

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach,

pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce
W każdą niedzielę wstęp do muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach jest pomnikiem działalności kanclerza koronnego, biskupa Jakuba Zadzika. Budynek przetrwał burzliwe dzieje Polski, przez 400 lat goszcząc w swych progach tych, których postawa wywarła wpływ na tożsamość naszego narodu.

Wystawy stałe:

  • Wnętrza zabytkowe XVII-XVIII wieku
  • Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej
  • Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Gabinet Numizmatyczny

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
ul. Aleja Lipowa 24, 26-067 Strawczyn
W każdą niedzielę wstęp do muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny

W 1900 roku, z okazji 25-lecia pracy literackiej społeczeństwo polskie podarowało Henrykowi Sienkiewiczowi majątek w Oblęgorku. Od maja 1902 do sierpnia 1914 Sienkiewicz mieszkał
w oblęgorskim pałacyku, traktując go jako letnią rezydencję. W 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza przekazały dworek państwu. W niedługim czasie powstało w nim Muzeum Henryka Sienkiewicza. Obecnie na parterze odtworzony jest wystrój pomieszczeń z czasów pisarza, a na piętrze znajduje się multimedialna wystawa biograficzno-literacka Sienkiewicz – dopełnienie.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego
ul. Jana Pawła II 5, 25-013 Kielce
W każdą niedzielę wstęp do muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego jest instytucją kultury o charakterze literackim, którego zadaniem jest popularyzacja postaci Stefana Żeromskiego, jego działalności literackiej oraz społecznej. Znajdują się w nim eksponaty związane z okresem dzieciństwa pisarza, materiały dokumentujące lata nauki w Męskim Gimnazjum Rządowym oraz twórczość Stefana Żeromskiego.

Muzeum Dialogu Kultur
Kamienica pod Trzema Herbami, ul. Rynek 3, 25-303 Kielce
W każdą niedzielę wstęp do muzeum na wystawy stałe jest bezpłatny

Muzeum Dialogu Kultur to miejsce, w którym łączy się nowoczesność z tradycją. Przestrzeń poświęcona materialnemu i niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu, gdzie treści przekazywane są zarówno w formie klasycznych ekspozycji muzealnych, jak i metodami współczesnej narracji. Różnorodność kulturowa, przenikanie się kultur, nawiązywanie pozytywnych relacji poprzez dialog to główne założenia działalności Muzeum. Porozumienie ponad podziałami, w którym niezwykle ważna jest kultura dialogu, stanowi ideę funkcjonowania naszej instytucji. Muzeum Dialogu Kultur to miejsce, w którym można uczyć się innych kultur, czerpiąc inspirację do poznania samego siebie.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

ul. Batalionów Chłopskich 2a

28-160 Wiślica

Muzeum o charakterze archeologiczno-historycznym. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in.: Pawilon archeologicznyprzykrywający relikty wczesno-romańskiego kościółka pw. św. Mikołaja wraz z przyległą kaplicą grobową datowaną na XI wiek. Od strony północnej przy ścianie kościoła znajduje się hipotetyczne baptysterium pochodzące prawdopodobnie z roku 880; Podziemia, czylirezerwat archeologiczny w podziemiach Bazyliki kryjący pozostałości dwóch świątyń romańskich z zachowaną unikatową w skali świata Płytą Orantów; Dom Długosza, gdziezobaczyć można oryginalne XV-wieczne polichromie oraz XV-wieczny zdobiony modrzewiowy strop belkowany.

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kielce, Świętokrzyskie
pl. Zamkowy 1, 25-010 Kielce
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu