Muzeum Architektury we Wrocławiu
50-156 Wrocław
tel.: 71-344 82 79
tel.: 71 343 36 75
Opis
Powstało w 1965 roku, początkowo jako oddział Muzeum Miasta Wrocławia, i działało wówczas pod nazwą Muzeum Architektury i Odbudowy.
Założycielem muzeum był główny konserwator zabytków Wrocławia i późniejszy profesor Politechniki Wrocławskiej, Olgierd Czerner, który kierował placówką od jej założenia do 2000 roku. Początkowo celem muzeum było przede wszystkim pozyskiwanie i inwentaryzowanie ocalałych resztek detali architektonicznych, pochodzących z budynków zrujnowanych podczas wojny. Najcenniejsze z nich zostały zgromadzone na stałej, powiększanej z biegiem czasu ekspozycji w Sali Romańskiej.
Muzeum mieści się w zabytkowym zespole dawnego klasztoru Bernardynów, wzniesionym w drugiej połowie XV i na początku XVI wieku. Kompleks klasztorny uległ poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej i przez blisko dwie dekady pozostawał w częściowej ruinie. Odbudowa zabudowań klasztornych, prowadzona od 1960 roku według projektów architekta Edmunda Małachowicza, zakończyła się ostatecznie w roku 1974 oddaniem do użytku dawnego kościoła św. Bernardyna ze Sieny. Dzisiaj znajduje się w nim główna sala wystawiennicza muzeum. Z czasem muzeum rozszerzyło swoje zainteresowania na obszar całej Polski, poświęcając także więcej uwagi architekturze współczesnej. Zaczęto również gromadzić muzealia dotyczące architektury modernistycznej z czasów międzywojennych.
W 1971 roku muzeum usamodzielniło się i zostało przemianowane na Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jako jedna z pierwszych instytucji tego typu na świecie, stało się założycielem Międzynarodowej Konfederacji Muzeów Architektury (ICAM), która dzisiaj skupia już ponad sto instytucji działających na niemal wszystkich kontynentach, i w której pracach Muzeum Architektury we Wrocławiu nadal bierze aktywny udział.
W 2000 roku stanowisko dyrektora objął dr Jerzy Ilkosz. Wtedy też muzeum przejęło zbiory dawnego Archiwum Budowlanego Miasta Wrocławia, obejmujące ponad 150 000 projektów budowli wrocławskich, powstałych od początku XIX wieku do 1945 roku. Były wśród nich niepokazywane dotąd szerszej publiczności projekty Hansa Poelziga, Ericha Mendelsohna, Maxa Berga, Ernsta Maya czy Hansa Scharouna oraz wielu innych wybitnych architektów. Obecnie, dzięki wykorzystaniu funduszy Unii Europejskiej, zdigitalizowano niemal 50 tysiecy projektów archiwalnych, które są udostępniane na stronie internetowej zbiorów Archiwum Budowlanego.
Muzeum Architektury we Wrocławiu jest jedyną w Polsce instytucją muzealną w całości poświęconą historii architektury i architekturze współczesnej. Od czasu swojego powstania, zorganizowało ponad 600 wystaw czasowych, prezentowanych we Wrocławiu i w Polsce oraz za granicą. Realizuje programy i wydarzenia adresowane do architektów, historyków i szerszej publiczności. Przygotowuje wystawy, publikacje
i współpracuje z władzami miejskimi przy ochronie i rewitalizacji architektonicznego dziedzictwa miasta. Prezentuje też projekty sztuki użytkowej oraz malarstwa i grafiki. Jako instytucja o największej we Wrocławiu przestrzeni wystawienniczej, muzeum gości wystawy i wydarzenia przygotowywane we współpracy
z instytucjami kultury z całego świata.
https://www.facebook.com/MuzeumArchitektury/
https://twitter.com/Arch_Muzeum
Godziny otwarcia muzeum
- Poniedziałek: nieczynne
- Wtorek: 11:00–17:00
- Środa: 10:00–16:00
- Czwartek: 12:00–19:00
- Piątek: 11:00–17:00
- Sobota: 11:00–17:00
- Niedziela: 11:00–17:00
Ceny biletów
- Normalny: 10 zł
- Ulgowy: 7 zł /osoby do 18 roku życia, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci do 26 roku życia, doktoranci, emeryci – po okazaniu ważnej legitymacji/
- Grupowy (min. 10 osób): 5 zł
- Lekcja muzealna: 5 zł
- Dzieci do lat 3 – bezpłatnie
- W środy wstęp bezpłatny!
Muzeum honoruje legitymacje muzealne, legitymacje ICOM, zniżki URBANCARD, Wrocławską Kartę Seniora oraz Kartę Dużej Rodziny.
Lokalizacja
Bernardyńska 5 , 50-156 Wrocław
Opinie
comments powered by Disqus