Osada Kulturowa w Kadzidłowie

Miasto
Kontakt Kadzidłowo 1
12-220 Ruciane-Nida

tel.: 87 425 74 74

Opis

“Osada kulturowa w Kadzidłowie” to unikany zespół architektury drewnianej w regionie, wpisana w 2004 r. do rejestru zabytków województwa warmińsko – mazurskiego

Osada, utworzona od 1996 roku przez Danutę i Krzysztofa Worobców, obejmuje obecnie sześć zabytkowych budynków, przeniesionych do Kadzidłowa z południowych Mazur i pogranicza kurpiowskiego. Jako jedyna atrakcja turystyczna z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich została wyróżniona gwiazdką w prestiżowym, zielonym (turystycznym) przewodniku Michelin.

Najstarszym budynkiem w kompleksie jest 200-letni arkadowy domek z Warnowa. Jest to wyjątkowe, ponieważ tylko dwa obiekty tego typu przetrwały do ​​naszych czasów. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym urządzono mieszkanie bogatego mazurskiego chłopa, jednoklasową wiejską szkołę z mieszkaniem nauczyciela, historię wiejskiej architektury i codziennego użytku. Zobaczymy tu także spichlerz z początku XX wieku, w tym związany z rolnictwem. Ponadto od początku XIX wieku dostępna jest również arkadowa kurtyna. Dwudziesty wiek (obecnie tradycyjna rosyjska łaźnia parowa) oraz budynek gospodarczy i mieszkalny, w którym urządzono stylowe pokoje gościnne.

 

W chacie od początku XX wieku przeniesiony z Dąbrowa znajduje się teraz "Obóz psa". W menu znajdziemy smaczne dania regionalne: mazurską zupę, kurki, pieczone mięso, dzika, różne pierogi, sałatkę z serem kozim, naleśniki z kajmakiem i inne przysmaki. "Oberża pod psa" to kwintesencja zdrowej, prawdziwie lokalnej kuchni slow food.

Muzeum jest otwarte codziennie, od 10.00 do 18.00, przez cały rok. Wycieczka odbywa się z przewodnikiem. Bilet normalny: 10 PLN, dzieci: 6 PLN.

Wizyty w grupach powyżej 12 osób należy zorganizować telefonicznie.

 

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Ruciane-Nida, Warmińsko-Mazurskie
Kadzidłowo 1 , 12-220 Ruciane-Nida
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu