obserwuj facebook visiton obserwuj instagram visiton

Osada Kulturowa w Kadzidłowie

Miasto
0.00 (0 votes)
Kontakt Kadzidłowo 1
12-220 Ruciane-Nida

tel.: 87 425 74 74

Opis

“Osada kulturowa w Kadzidłowie” to unikany zespół architektury drewnianej w regionie, wpisana w 2004 r. do rejestru zabytków województwa warmińsko – mazurskiego

W skład tworzonej od 1996 roku przez Danutę i Krzysztofa Worobców osady wchodzi obecnie 6 zabytkowych budynków, przeniesionych przez nich do Kadzidłowa z południowych Mazur i pogranicza kurpiowskiego. Jako jedyna atrakcja turystyczna z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich została ona wyróżniona gwiazdką w prestiżowym, zielonym (turystycznym) przewodniku Michelin.

Najstarszym budynkiem w zespole jest 200-letnia chałupa podcieniowa z Warnowa. To unikat, ponieważ do naszych czasów zachowały się tylko dwa tego typu obiekty. Obecnie mieści się w niej muzeum, w którym zaaranżowano mieszkanie bogatego mazurskiego chłopa, jednoklasową szkołę wiejską z mieszkaniem nauczyciela oraz przedstawiono historię budownictwa wiejskiego i sprzęty codziennego użytku. Zobaczymy tu także spichlerzyk z pocz. XX wieku, a w nim przedmioty związane z rolnictwem. Poza tym jest tu także spichlerzyk podcieniowy z pocz. XX wieku (obecnie tradycyjna rosyjska łaźnia parowa) oraz budynek gospodarczo-mieszkalny, gdzie urządzono stylowe pokoje gościnne.

Z kolei w chałupie z pocz. XX wieku przeniesionej z Dąbrów mieści się obecnie „Oberża pod psem”. W jej menu znajdziemy smaczne dania kuchni regionalnej: kwaśnicę mazurską, zupę kurkową, wereszczaki, karkówkę z dzika, rozmaite pierogi, sałatkę z kozich serów, naleśniki z kajmakiem i inne smakowitości. "Oberża pod psem" to kwintesencja zdrowej, prawdziwie lokalnej kuchni typu "slow food".

Muzeum czynne jest codziennie, przez cały rok, od godziny 10.00 do 18.00. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Bilet normalny: 10 zł, dzieci: 6 zł.

Zwiedzanie w grupach powyżej 12 osób prosimy uzgadniać telefonicznie.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Ruciane-Nida, Warmińsko-Mazurskie
Kadzidłowo 1 , 12-220 Ruciane-Nida
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu