WODOWSKAZ „Na Bugu we Włodawie...”

Miasto
Kontakt ul. Lubelska/ul. Podzamcze,
22-200 Włodawa

Opis

O Włodawie można usłyszeć codziennie z nadawanego komunikatu Pierwszego Programu Polskiego Radia o aktualnym stanie wód „Na Bugu we Włodawie...”.

Na skutek swoistej „popularności medialnej” włodawskiego wodowskazu jest on coraz częściej umieszczany przez turystów przyjeżdżających do Włodawy na swojej liście obowiązkowych punktów do odwiedzenia. Wodowskaz to nietypowa atrakcja Włodawy, z której można przywieźć nietuzinkową pamiątkę -  certyfikat odczytu stanu wody na Bugu we Włodawie. Jedyne co trzeba zrobić, to samodzielnie dokonać odczytu stanu wody, a następnie udać się do  włodawskiego Punktu Informacji Turystycznej po specjalny certyfikat.

Wodowskaz znajduje się na przedłużeniu ulicy Lubelskiej, poniżej nasypu po moście drogowym, który spłonął w 1939 r., w sąsiedztwie polskiego słupa granicznego nr 15. Obserwacje stanów wody na Bugu we Włodawie zaczęto mierzyć systematycznie od 1897 r. Pierwsza lokalizacja wodowskazu znajdowała się kilka kilometrów w górę rzeki, przy nieistniejącym już moście linii kolejowej Chełm - Brześć. W 1922 r. pomiary wody zaczęto prowadzić na nowym wodowskazie łatowym, w pobliżu obecnie funkcjonującego, a od 1965 r. do dziś wodowskaz znajduje się w aktualnej lokalizacji.

Włodawski wodowskaz jest jednym z niewielu w Polsce wodowskazów skośnych, zwanych również schodkowymi. Ułatwia on pomiar przy przesuwającej się linii brzegowej wraz ze zmianą stanu wody. Kilka metrów od wodowskazu znajduje się niewielki budynek, w którym umieszczony jest limnigraf – urządzenie pozwalające rejestrować przez cały czas poziom wody na rzece. Jest to urządzenie pracujące w trybie ciągłym, tzw. samopiszące, które od 1970 r. wykonuje pomiary stanu wody.

Miejsce, w którym znajduje się wodowskaz, jest zakątkiem niepospolitym i uroczym. Stojąc obok rzeźby wodnika, wykonanej przez jednego z włodawskich rzeźbiarzy, możemy podziwiać ładny widok na rzekę oraz zadrzewioną stronę białoruską. Turyści mają do dyspozycji zadaszoną altanę, ławki i stojaki na rowery. Do wodowskazu można również dotrzeć drogą wodną (378,3 km rzeki Bug) wybierając się na spływ kajakowy, najprawdopodobniej ostatnią dziką rzeką Europy. Nieopodal znajduje się miejsce wodowania kajaków, a fani spływów kajakowych mogą podziwiać wodowskaz z wody, bo stamtąd prezentuje się on najokazalej.   

Ciekawostki

Średni stanwodynaBugu we Włodawiewynosi 156 cm.

Najniższy– 62 cm –zaobserwowano w dniach 4-5.08.1963 r.

Najwyższy– 506 cm w dniu 8.04.1964 r.

Źródło: Urząd Miejski we Włodawie

 

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Włodawa, Lubelskie
ul. Lubelska/ul. Podzamcze,, 22-200
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu