Busko-Zdrój. Gmina Uzdrowiskowa
Opis
Każdego roku przyjeżdża tu po zdrowie blisko 80 tys. kuracjuszy i turystów.
Tereny południowo - wschodnie województwa świętokrzyskiego bogate są w zasoby wodonośne, w których występują wody lecznicze. Dotyczy to między innymi powiatu buskiego, w którym największe zasoby wód leczniczych znajdują się właśnie w Busku-Zdroju.
Na obszarze Uzdrowiska Busko-Zdrój występują dwa typy wód mineralnych uznanych za lecznicze, są to wody siarczkowe i solanka jodkowo-bromkowa. Aktualnie do celów leczniczych wydobywa je za pomocą jedenastu ujęć, zlokalizowanych na terenie czterech obszarów górniczych.
Biochemiczne właściwości siarki sprawiły, że dla Buska-Zdroju Minister Zdrowia określił następujące kierunki lecznicze: choroby ortopedyczno - urazowe, reumatologiczne, choroby układu nerwowego, choroby kardiologiczne i nadciśnienie a także osteoporozę i choroby skóry.
Leczenie uzdrowiskowe w Busku-Zdroju realizowane jest przez 8 podmiotów leczniczych, skupiających łącznie 30 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, w tym 5 szpitali uzdrowiskowych, 12 sanatoriów, 9 zakładów przyrodoleczniczych oraz 4 przychodnie uzdrowiskowe.
Busko-Zdrój jako uzdrowisko posiada bogatą ofertę leczniczą opartą na kąpielach siarczkowych i jodkowo-bromkowych. Tradycyjną hydroterapię wspomaga szeroki wachlarz zabiegów fizjoterapeutycznych a także zabiegi relaksacyjne oraz podtrzymujące kondycję fizyczną. Modne staje się też leczenie w komorze niskich temperatur, zabiegi w grocie solno-jodowej a nawet muzykoterapia.
W okresie jesienno-zimowym a także wczesną wiosną coraz bardziej popularne stają się seanse saunowania, które w chłodne dni dodają energii i wpływają terapeutycznie na całe ciało.
Dla tych, którzy potrzebują więcej rozrywki polecamy kino, dwie kręgielnie, pływalnię sportową a także kawiarenki, puby i restauracje.
Opinie
comments powered by Disqus