Wzgórze Krzywoustego w Jeleniej Górze

Miasto
Kontakt Wzgórze Krzywoustego
58-500 Jelenia Góra

kom.: 519 509 343

Opis

Na początku był zachwyt.

Nad rozpościerającym się ze wzgórza widokiem na zalesioną okolicę, niby opiekuńczym ramieniem objętą górami z najwyższymi Karkonoszami. Według legendy, oczarowany miejscem książę Bolesław Krzywousty właśnie na tym wzgórzu miał ustrzelić wyjątkowo rosłego jelenia, na pamiątkę którego miasto, jakie kazał założyć pod wzgórzem, nazwano Jelenią Górą. Opowiadają także, że jeleń umykając księciu przez las, wyznaczył teren, na którym zbudowano potem osadę. Dlatego też wzgórze przez długi czas nazywano Hausberg, czyli „Domową Górą”, ono bowiem miało stać się pierwszym „domem” człowieka w tej dzikiej i nader pięknej okolicy. Wszelako dopiero z XIII w. pochodzi pierwsza, wiarygodna wzmianka o istniejącym na wzgórzu zamku, rozebranym w XV w.

Obecnie stoi tam wieża 22-metrowej wysokości, z tarasu której można podziwiać panoramę Jeleniej Góry oraz otaczających ją gór. Wzniesiono ją w 1911 r. na cześć cesarza Wilhelma I (od 1742 r. Śląsk znajdował się we władaniu Prus, w których w 1871 r. doszło do zjednoczenia państw niemieckich i powstania Cesarstwa Niemieckiego), podkreślając jednak, że zbudowano ją 800 lat po wystawieniu tu zamku przez Bolesława Krzywoustego.

Po II wojnie światowej wieża, z uwagi na charakterystyczny kształt swego hełmu, zyskała nazwę „Grzybek”. Wiedzie do niej ścieżka edukacyjna, strzeżona przez drewniane figury piastowskich wojów, a w lesie na szczycie wzgórza odnaleźć można pozostałości średniowiecznego wału ziemnego o długości ok. 150 m

 

 

Źródło: Opracowania Urzędu Miasta Jelenia Góra

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Jelenia Góra, Dolnośląskie
Wzgórze Krzywoustego, 58-500 Jelenia Góra
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu