Kazimierz

Miasto

Opis

Kazimierz to miejsce przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej.

Niegdyś samodzielne, założone w XIV wieku miasto położone na południe od Krakowa i oddzielone od niego (nieistniejącą już) odnogą Wisły, dziś niezwykle klimatyczna dzielnica Krakowa.

Kazimierz to miejsce przenikania się kultury żydowskiej i chrześcijańskiej. Pod koniec XV wieku założono tu wydzielone murami miasto dla żydów przesiedlonych z Krakowa. W przeciągu stuleci miasto stało się jednym z najważniejszych żydowskich ośrodków kulturalnych i duchowych w Europie, a także celem wycieczek i pielgrzymek żydów z całego świata, jednak II wojna światowa odcisnęła krwawe piętno na żydowskiej społeczności Krakowa.

Po przemianach ustrojowych najnowszej historii Polski Kazimierz zaczął się odradzać. Dzisiejszy klimat tego miejsca to przede wszystkim zlokalizowane tu galerie, pracownie, restauracje i obiekty noclegowe a także popularny bazar staroci na placu Nowym. To wszystko znajdziemy w starych murach, uliczkach i zaułkach, które przepełnione są śladami dawnej historii. Pamięć o przeszłości pielęgnują także stowarzyszenia i instytucje kultury oraz odradzająca się społeczność żydowska.

Opinie
Lokalizacja

Opinie

comments powered by Disqus

Lokalizacja

Kraków, Małopolskie
×

Korzystamy z Cookies. Przeglądając stronę zgadzasz się na zapis Cookie na Twoim urządzeniu