W 2025 roku ferie zimowe odbędą się nieco później, co może mieć istotne znaczenie dla uczniów, nauczycieli i rodziców planujących zimowy wypoczynek. Większe przesunięcie terminu niż w latach poprzednich niesie za sobą kilka zmian i korzyści – od bardziej zróżnicowanych warunków pogodowych w poszczególnych regionach kraju po szerszy wybór ofert wyjazdów. Przerwy zimowe są zaplanowane na okres od 20 stycznia do 2 marca według harmonogramu dla wszystkich województw.
Zacznijmy od dokładnych terminów dla poszczególnych regionów. Pierwsze województwa, które rozpoczną ferie zimowe, to małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie, lubuskie i kujawsko-pomorskie. Uczniowie z tych regionów będą mieli wolne już od 20 stycznia do 2 lutego. Kolejna tura obejmie dzieci i młodzież z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, które ferie będą mogły zacząć tydzień później, czyli od 27 stycznia do 9 lutego. Następna przerwa, od 3 do 16 lutego, to czas odpoczynku dla uczniów z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Na samym końcu, od 17 lutego do 2 marca, ferie zimowe zaplanowane są dla województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego.
Dlaczego późniejsze ferie mogą być korzystne? Po pierwsze, terminy obejmujące głównie luty dają większe szanse na odpowiednie warunki śniegowe, szczególnie w regionach górskich. Dla fanów nart i snowboardu jest to duży plus, ponieważ wcześniejsze terminy ferii – na przykład na początku stycznia – często wypadały przy mniejszej ilości śniegu i wyższych temperaturach. Opóźnienie ferii to także dobra wiadomość dla turystów planujących podróże nad morze, gdzie już na początku marca pojawiają się przyjemniejsze temperatury oraz dla tych podróżujących za granicę, ponieważ mogą liczyć na bogatszą ofertę i mniej oblegane miejsca.
Rozłożenie ferii na różne tygodnie ułatwia również organizację pracy dla rodziców i pozwala uniknąć tłumów w miejscowościach stricte turystycznych. Kurorty narciarskie i ośrodki wypoczynkowe, z większą elastycznością w obsłudze gości, mogą lepiej przygotować się na przyjęcie różnych grup uczniów. Takie rozwiązanie rozwija także lokalną turystykę, umożliwiając bardziej komfortowe i mniej zatłoczone wyjazdy.
Warto pamiętać, że na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania – po zasięgnięciu opinii wojewodów i kuratorów oświaty – ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw. Cztery tury terminów usprawniają ruch turystyczny oraz pomagają w zniwelowaniu tłoku w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych. W 2025 roku każdy tydzień ma swoje dedykowane województwa, co znacząco zmniejsza obciążenie kurortów i hoteli. Turyści z różnych części kraju mogą zatem liczyć na większy wybór miejsc noclegowych oraz atrakcji bez konieczności wcześniejszej, kilkumiesięcznej rezerwacji.
Terminy ferii zimowych 2025:
20 stycznia - 2 lutego 2025: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
27 stycznia – 9 lutego 2025: podlaskie, warmińsko-mazurskie
3 lutego – 16 lutego 2025: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
17 lutego - 2 marca 2025:lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Czy warto planować ferie zimowe już teraz? Zarówno jeśli myślimy o popularnych górskich kierunkach wyjazdowych, jak i bardziej spokojnych miejscach – odpowiedź jest jedna: jak najbardziej!